Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Počet podvodů stoupá – technologie tomu může zabránit

Společnost SAS Institute zveřejnila výsledky studie o internetových podvodech, kterou pro ni vypracovala společnost Ipsos-RSL. Zpráva zdůrazňuje odstrašující skutečnost, že 62 % dotázaných organizací z oblasti maloobchodu, telekomunikací, finančních institucí a veřejného sektoru nemá zavedena žádná opatření, která by je ochránila proti internetovým podvodům.

Objem těchto podvodů přitom podle údajů amerického ministerstva vnitra vloni vzrostl o 20 %. Podle průzkumu SASu má 84 % organizací pocit, že Internet není bezpečný, a přesto 72 % z nich hodlá pokračovat v investicích do elektronického obchodování, protože věří, že jeho výhody vyváží problémy spojené s možností podvodů.

Systémy bránící podvodům se svou povahou mohou lišit, ale jejich společným prvkem je schopnost zjištění podvodu a zabezpečení jeho budoucí prevence. S použitím analytického softwaru, jako je například řešení pro detekci podvodů společnosti SAS, které modeluje a předpovídá podezřelé známky chování, mohou organizace zamezit podvodům, zlepšit svou ziskovost a důvěru zákazníků.

Dan Golding, vedoucí oddělení prevence podvodů společnosti Lloyds TSB Cards, říká: “Identifikovat internetový podvod je jako hledat jehlu v kupce sena. Objem některých nových druhů podvodů s kreditními kartami roste ročně až o 180 %, což se musí velmi rychle změnit. S využitím vysoce sofistikovaných technologií pro dolování dat, jako jsou například ty, které společnost SAS nabízí ve svých analytických řešeních, můžeme boj s internetovými podvody změnit na hledání pletací jehly v hrsti sena.”

“Díky využití softwaru pro dolování dat od společnosti SAS nazvaného Enterprise Miner™, naše firma Lloyds TSB identifikuje a potenciálně zabraňuje podvodné činnosti v objemu více než 2 miliony liber ročně,” dodává Dan Golding.

Ze šetření SASu je vidět, že organizace jsou stále ve vztahu k možným podvodům poněkud apatické. Jedna pětina manažerů zodpovědných za prevenci podvodů má pocit, že na úrovni představenstva není dávána prevenci podvodů dosti vysoká priorita. Skutečnost, že 34 % dotázaných si myslí, že podvody mají na jejich ekonomické výsledky jen malý vliv, to ještě zhoršuje. Čtyři z pěti dotázaných si však dělají starosti s rizikem podvodů, spáchaných jinými firmami nebo subdodavateli, 92 % je znepokojeno rizikem podvodů spáchaných zákazníky nebo veřejností a 90 % se obává rizika podvodů ze strany zaměstnanců.

Celkem 51 % dotázaných má dojem, že jediná cesta jak v budoucnosti zabránit podvodům jsou investice do vhodných technologií. Avšak 77 % z těch, kteří již měli zavedená opatření proti podvodům, se i přes výše uvedené obavy domnívá, že tato opatření jsou pro potřeby jejich společnosti dostatečná a jen 36 % organizací plánuje zavést nová opatření proti podvodům v příštích dvanácti měsících.

Odhalit podvody může být velmi obtížné, zvláště pak v případě, pokud je spáchali zaměstnanci organizace dobře ovládající podnikové systémy. Obtížnost zjišťování podvodů stoupá úměrně s velikostí a složitostí organizace. Se vzrůstajícím používáním Internetu jak zákazníky, tak obchodníky, se zjišťování podvodů stává ještě složitější. Odhalování podezřelých činností může také zlepšit pracovní postupy, odstranit bezpečnostní problémy a zjednodušit procesy elektronického obchodování, jejich lepším zabezpečením a spolehlivostí. Tyto strategie jsou nezbytné pro jakoukoli společnost, jejímž cílem je ekonomické a efektivní fungování v digitálním věku při současném zajištění důvěry zákazníků ve její internetové operace.

Dobrým příkladem využití technologií pro odhalování podvodů může být stát Utah v USA, jehož představitelé se rozhodli hledat nové cesty zjišťování podvodů ve zdravotnickém systému Medicaid. Namísto policejní asistence se tento stát rozhodl použít pro zjišťování podvodů statistiky a statistický software. Ještě před nasazením softwaru SAS musela kancelář ke zjištění podvodů ve vyúčtování prohledat stovky počítačových zpráv s velmi malou úspěšností. Pomocí nového řešení dodaného SASem může nyní kancelář zpracovat v jednom prostředí velké objemy dat. Během prvních osmi měsíců, kdy byl systém SAS používán, se počet dokázaných podvodů zvýšil o 140. Jedním z konkrétních příkladů je vyšetřování případu, kdy lékař neoprávněně předepisoval dva léky, které společně navozují extázi heroinového typu. Software SAS určil pacienty používající tyto léky a poté odhalil, že téměř všechny recepty napsal tentýž lékař. Následovalo jeho usvědčení.

Řešení pro detekci podvodů společnosti SAS je založeno na softwaru pro dolování dat Enterprise Miner. Tento systém lze použít k předpovídání a prevenci podvodů tím, že zkoumá historické údaje a označuje činnosti, které by mohly vést k podvodnému chování. Řešení pomáhá zjistit a pochopit podvod, takže organizace může zavést taková opatření, která minimalizují ztráty, lépe využívat své zdroje a následně účinněji kontrolovat své náklady.
Autor: Redakce
Datum: 24. února 2001

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz