Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Můj dům, můj hrad aneb velký bratr podruhé

V souvislosti s minulým článkem vám nyní předkládám jednu z možností jak si chránit své soukromí. Navíc přikládám k zamyšlení jednu z možností vývoje totálně kontrolované společnosti.

Existuje jeden prográmek, jež elegantně vyřeší problém ochrany vašeho soukromí. Jmenuje se Evidence Eliminator. V podstatě vychází z filosofie, že operační systémy Windows, z dílny firmy Microsoft, jsou plné bezpečnostních děr a že samotný systém je až příliš vstřícný ke komunikaci s okolím, především pak také k samotným autorům operačního systému Windows. To platí především o nových Windows XP, které v zájmu co největšího uživatelského komfortu klientů nabízí firmě Microsoft plně kontrolovat co se právě děje na vašem počítači. Zaznamenávají si všechny operace. To, že toto může sloužit nejen k obnovení systému, netřeba říkat. O možné spekulaci: spolupráci Microsoftu s americkými tajnými službami raději pomlčím, i když v době, kdy teroristické útoky daly více než kdy dříve vyznít hlasům volajících po větší kontrole na elektronickými médii, by se takové spolupráci asi málokdo divil..

Na stránkách Evidence Eliminator se dozvíte, možná často s překvapením, co všechno, že se ukládá do databázích o vašich aktivitách. Například každé vaše kliknutí na ikonku Start je zaznamenáváno, že i vymazání internetové cache nemusí znamenat, že někdo jiný si právě nečte, kde jste včera všude brouzdal.

Podle agentury APBNews, 73,5% ze všech amerických firem sledují svým zaměstnancům jejich poštu a aktivity na internetu. Je to také jeden z důvodu při propouštění z práce. Nechci nabádat zaměstnance, aby se strachovali o svoje místo. V pracovní době by se nemělo brouzdat tam, kam se nemá. Zkuste usilovat alespoň o nové vnitřní směrnice vaší firmy, s definicí co je a co není přípustné v pracovní době a mimo pracovní dobu. Usnadní to případné spory se zaměstnavatelem.

Po útoku na budovy WTC se znovu rozvířila diskuse o větší kontrole elektronických médií. Především pak internetu. Stalo se tak poté, co se zjistila skutečnost výměny emailů mezi teroristy. Filosofové svobody upozorňují na rozdílné subjektivní chápaní faktů. Nůž v rukou vraha je odlišný od nože v rukou zahradníka. Strach byl a vždy bude úrodnou půdou pro fanatiky. Ať již to nazveme jakkoliv. Omezení duševní tvořivosti a činnosti člověka pro ochranu jeho lidského těla není vždy to nejlepší řešení.

Nápad kontroly všeho a všech byl snem všech diktátorů. To, že se tento nápad pomalu prosazuje v zemi odkud přišla demokracie je paradoxem dějin. Kontrola toku dat a myšlenek s jejich filtrací přinese těm, co budou kontrolovat, téměř neomezené možnosti moci. S mocí jde ruku v ruce kontrola kapitálu. Lidského kapitálu i kapitálu finančního. Ten poslední jmenovaný je už nyní velmi dobře kontrolován. Jen lidé se jaksi stále nechtějí podřídit stejným pravidlům. Je známo z minulosti, jak obratně někdy byly rozpoutány boje jen kvůli penězům a moci. Podobný boj nyní stojí před námi. Jde o otázku: nakolik je dobré nechat si řídit svůj život ostatními. Vyměním své pohodlí a virtuální bezpečnost za ztrátu soukromí a svobody?

I když se snahy o zachování soukromí mohou zdát v dnešní době poněkud paranoidní, není vůbec špatné zamyslet se nad tím, kam záležitosti související s ochranou soukromí kráčí. Většina světové elektronické komunikace a většina elektronických transakcí ve světě se odehrává na platformě jediné firmy. Platformě o jejímž zabezpečení se dá úspěšně polemizovat.
Autor: Martin Žalmánek
Datum: 17. ledna 2002



 Profil autora  

Martin Žalmánek

Student ekonomie a managementu na MZLU v Brně
CEO a zakladatel or2be.cz


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz