Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Viry a hysterie kolem nich

V poslední době jsme několikrát zažili falešné poplašné zprávy o šíření nevyléčitelného počítačového viru. Někteří adresáti takového sdělení byli schopni na základě zprávy dobrovolně zmrzačit svůj operační systém. Komu ale věřit, když samotné antivirové firmy jsou často obviňovány z podporování antivirové hysterie?

Možná jste také dostali email, který se vás s omluvou snažil přesvědčit, že odesílatel byl napaden virem, který se pravděpodobně rozmnožil prostřednictvím emailu do počítačů všech lidí uvedených v jeho adresáři. Pokud chcete spasit svá data, máte okamžitě na svém disku najít soubor JDBGMGR.EXE v adresáři Windows a bez milosti jej smazat. Virus se podle zprávy rozšířil i do počítačů všech lidí uvedených ve vašem adresáři, proto vám její autor doporučuje okamžitě mail přeposlat všem svým známým a kolegům.

Tento řetězový email se začal šířit počátkem dubna u hispánských uživatelů internetu, v průběhu několika málo měsíců již jeho různé jazykové mutace táhly celým internetem. Největší vlna těchto mailů k nám dorazila minulý týden. "Naletělo" velké množství lidí, často bylo možné setkat se s tímto mailem zaslaným od zaměstnanců IT firem, od kterých by se dal čekat erudovanější přístup k bezpečnostní problematice.

Jednalo se samozřejmě o vtip, tentokrát poměrně neškodný. Smazání souboru JDBGMGR.EXE způsobí pouze disfunkci některých Java programů u uživatelů Visual J++ jedničkové řady. I tak zůstává s podivem, kolik lidí si po pouhém přečtení mailu pochybného původu bylo schopno svépomocí zmrzačit svůj operační systém.

Zájmy mocných

Když minulý týden společnost McAfee, strůjce antivirových programů, vyhlásila prostřednictvím médií do světa informace o novém viru Perrun, který napadá JPEG soubory, strhla se v méně odborných kruzích podobná hysterie. JPEG je jeden z nejpoužívanějších formátů používaných pro ukládání obrázků na internetu, pokud by tedy z jpg obrázků hrozilo skutečné nebezpečí, mohlo by ohrozit velkou skupinu uživatelů světové sítě.

To se ovšem nestalo, neboť:
1. nejedná se o klasický virus vypuštěný do světa za účelem páchání škod, ale pouze o "demonstrátor" možností, zaslaný autorem přímo firmě McAfee,
2. virus se nešiří prostřednictvím JPEG souborů. Jedná se o klasický virus ve formě exe souboru, který využívá JPEG soubory pouze k ukládání některých dat.

U odborné veřejnosti akce firmy McAfee spíše dala vzniknout spekulacím o tom, do jaké míry tvůrci antivirových programů záměrně vyživují rozruch a paniku kolem počítačových virů. Jistě nikoho nepřekvapí prokazatelné zjištění, že antivirové programy se v dobách rozsáhlých virových infekcí prodávají výrazně lépe.

Představitelé McAfee takové úvahy vyvrací se slovy o svém poslání informovat své klienty a veřejnost o potencionálních nebezpečích. Právě ale samotné označení Perrunu za potencionální nebezpečí si podle mého názoru zdvižený prst zaslouží. Jedna věc je informovat veřejnost o možných hrozbách, další věcí je označit za hrozbu neškodný demonstrátor (a představit svůj software jako účinný lék proti tomuto škůdci).

Jak se bránit,

Jak si zachovat chladnou hlavu, když internetem táhne virová panika? Jako při každé hysterii, i v případě virů pomáhá osvěta. V případě obdržení podezřelého emailu, nebo podezření na virus není nic jednoduššího, než podívat se na odborný web, nebo přímo na web některé z antivirových firem, které na svých stránkách většinou informují o aktuálních nebezpečích.

Jak poznat skutečné varování před reálnou hrozbou? Nenabídnu 100% funkční klíč k rozpoznání, existují však určité vlastnosti, které by mělo seriózní varování splňovat:

 1. Nepřijde od vyplašeného uživatele bez hlubší znalosti bezpečnostní problematiky
 2. Nežádá adresáta o přeposlání všem lidem v jeho adresáři
 3. Obsahuje přímý odkaz na důvěryhodný zdroj podrobnějších informací o viru
  Autor: Pavel Hrůza
  Datum: 27. června 2002   Profil autora  

  Pavel Hrůza

  Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
  Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz