Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Limity pokroku

Často se setkávám s vizionáři, kteří věří, že jednou budeme surfovat prostřednictvím mobilu, že naše data a majetek budou chráněna otiskem našeho prstu a tak podobně. Taková doba hned tak nenastane a důvody jsou možná více než překvapivé.

Možná to znáte sami. Třeba superminiaturní telefony, které lidé obdivují, ale nekupují si je. A pokud neodolali, nezřídka si za čas pořídí jiný, větší telefon. Podobným případem jsou počítače do kapsy s klávesnicí. Každému se to líbí, ale kdo si ho pořídil, většinou ho v krátkém čase vyměnil za něco jiného. Společným důvodem je velikost lidské ruky, díky které je velmi obtížné až zhola nemožné vyťukat na miničíselníku volané číslo, natož delší SMS, resp. psát delší texty na miniaturní klávesnici počítače do kapsy. Dokud tyto stroje nebudeme schopni plnohodnotně ovládat hlasem, čímž nemyslím předem definovanými povely, jejich další miniaturizace nemá smysl.


Co oči nevidí, to srdce nebolí

Dalším příkladem může být jeden můj zákazník, který si před každou cestou nechal ze svého Pilota (pro neznalé: jeden z mnoha typů PDA) tisknout svůj rozvrh na příštích 14 dnů. Až po chvíli přesvědčování nezvratnými argumenty o zcestnosti takového jednání jsem se dozvěděl krutou pravdu: "Ale já na ta titěrná písmenka v kalendáři na PDA nevidím!". A výměna brýlí při řízení automobilu není možná. Na papíře je vše nepoměrně větší a stačí jen kouknout mimo brýle.

Dnes a denně narážím na lidi, kteří pracují na 17 a 19 palcových monitorech s rozlišením 1024x768 bodů ze stejného důvodu. Nevidí na to. Mít na stejné ploše rozlišení 1600x1200 bodů nebo dokonce víc pro ně znamená, že písmenka se dostanou mimo hranice čitelnosti. Ano, můžou si zapnout větší písmo, ale to jsme zase zpět, kde jsme byli. Prostě na řádce určité délky jsem schopen přečíst pouze omezený počet písmen.

Z tohoto důvodu se jen tak nedočkáme surfování po stávajících webech prostřednictvím displejů mobilních telefonů. Ano, už brzy bude možné vyrobit displej, který se rozměrově vejde do mobilního telefonu a bude mít rozlišení třeba již zmíněných 1024x768 bodů. Nejsem si ale jistý, zda bych na takovém displeji byl schopen něco přečíst, přestože zatím vidím velmi dobře. V případě mobilních telefonů a nejen jich bude možným řešením promítání obrazu z přístroje do prostoru tak, aby obraz byl pro lidské oko dostatečně veliký a text pohodlně čitelný. Vyloučit se samozřejmě nedá ani nový vynález techniky, kterou si dnes neumím ani představit.


Bezpečnost především

Nakonec jsem si nechal nejdiskutabilnější příklady. Jsou to případy bezpečnostních řešení založených na telemetrických nebo biometrických údajích. Možná jsem staromilec, ale nechci otvírat dveře svého bytu otiskem svého prstu, mám raději klíče. Nelíbí se mi ani identifikace prostřednictvím scanování oční rohovky. A to už nehovořím o testech DNA. Je symbolické, že všechny tyto metody se dají obejít stejně "jednoduše" jako starý dobrý zámek. Na ošizení snímače otisků prstů stačí trocha želatiny, případně prst násilně odňatý původnímu majiteli. Podobně je to s oční rohovkou. A co detektory založené na testu DNA například ze vzorku slin? Nebo si myslíte, že ošidit je dá nějakou práci?

A co se stane v případě bezpečnostních problémů? Zámek nebo identifikační kartu je možné nechat za pár korun vyměnit. Jak ale vyměníte rohovku svého oka nebo dokonce své DNA?

Stejně tak si nedokážu představit, že bych si někdy dobrovolně nechal zabudovat pod kůži identifikační čip nebo třeba mobilní telefon. Vzhledem k vývoji techniky to není řešení "na celý život" a já prostě nebudu chodit co dva roky na operaci, aby mi identifikační čip nebo mobil vyměnili za novější. A to nemluvím o možnostech sledování lidí, které by takový čip nabízel. Stačí, že už dnes je technicky možné zjistit jak dlouho jsem jel z Brna do Prahy jen sledováním polohy mého mobilního telefonu a určit tak rychlost jízdy.


Pokrok nezastavíš

Pokrok a další vývoj se rozhodně nezastaví. Existují však omezení, na která často zapomínáme. Jsou to především rozměry lidského těla, kvalita lidského zraku a ostatních smyslů a v mnoha případech i přání uživatelů. Opojení možnostmi techniky by v žádném případě nemělo vést k omezování osobních svobod, sledování a špiclování.
Autor: Emil Čelustka
Datum: 29. října 2003



 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Daniel Péder
brzda pokroku
29.10.2003 14:20