Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Studie společnosti Logica upozorňuje na význam vládních aktivit při zavádění čipových karet

Zákazníci jsou v zásadě připraveni osvojit si v každodenním životě používání čipových karet, které by nahradily různé legitimace a karty s magnetickým proužkem. Vyplývá to ze studie, kterou Logica realizovala společně s britskou výzkumnou agenturou Telecomy. Zpráva ovšem zároveň konstatuje, že úspěch jejich zavádění bude záviset podpoře vlád a na tom, zda tato podpora bude realizována promyšleným způsobem.

Studie firmy Logica ukazuje, že pro většinu potenciálních uživatelů je možnost nahradit různé legitimace doklady a karty jedinou čipovou kartou velmi lákavá. Zároveň ale stále hrají podstatnou roli obavy ze zneužití informací uložených na takovou kartu, nepříjemnosti vzniklé její případnou ztrátou atd. Podle partnera Logica Consulting Paula Lethbridga je v tomto ohledu důležitý citlivý přístup úřadů. "Stát by měl čipovou technologii představovat postupně, pomáhat budovat důvěru a zdůrazňovat praktické přínosy. Pokud by byla celá koncepce uvedena zavedena naráz, mohlo by to vyvolat dramatické obavy ohledně ochrany osobních dat a záměru použití, což by mohlo celou záležitost pohřbít v úplném začátku."

Dokument s názvem "Jak chytře přistupujeme k čipovým kartám?" (How Smart Are We On Smart Cards?) se zabývá převážně situací ve Velké Británii, kde Logica poskytuje poradenskou podporu vládnímu úřadu pro podporu nových technologií (e-Envoy). Kromě tohoto projektu Logica spolupracuje při zavádění čipových karet také v dalších evropských zemích. V Nizozemí například se účastnila projektu, který umožnil vydávat čipové karty uchazečům o zaměstnání a poskytnout jim tak přístup k on-line databázím pracovních míst. V České republice zase přišla s konceptem e-Town určeným pro regionální metropole. Čipová karta se v rámci tohoto konceptu stane jízdenkou městské hromadné dopravy, legitimací do městských zařízení (například knihoven, muzeí, bazénů apod.) a elektronickou peněženkou.

Podle průzkumu veřejného mínění, realizovaného ve Velké Británii, by

  • více než 55% dotázaných bylo uvítalo kartu sdružující více funkcí
  • více než dvě třetiny respondentů by souhlasily s umístěním údajů pro zdravotní péči na čipovou kartu
  • pro více než 60% dotázaných by bylo přijatelné umístit tam legitimaci do knihovny a jízdenky hromadné dopravy
  • více než třetina respondentů by uvítala spojení občanského a řidičského průkazu na jedné kartě
  • přibližně 40% by uvítalo spojení klasické bankovní karty a kreditní karty.

"Řadě firem se nyní otvírá příležitost přijít - ve spolupráci s bankami - s novými způsoby využití čipových karet. Lidé se již naučili používat karty pro finanční účely a přidání dalších funkcí by se setkalo s příznivou reakcí. Právě dnes, kdy se používání čipových karet ve finančních službách rychle rozšiřuje, je ten správný čas začít hovořit o tom, které funkce mají být do nich integrovány," prohlásil ředitel Teleconomy a vedoucí výzkumu za universitě v Lancasteru, Michael Hulme.

Autor: Tisková zpráva
Datum: 12. července 2002

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz