Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

GTS Telehouse

Scéna: stavba, přilby, dělníci. Akce: slavnostní zahájení provozu GTS Telehouse. Taky vám to nejde dohromady? Stejně překvapení byli i všichni přítomní novináři. I když nás měl varovat zvláštní design pozvánky.

Jak jsme se později dozvěděli, jednalo se o prostory určené k expanzi. Skutečným důvodem oslavy bylo zprovoznění moderního telehousu a datového centra firmy GTS. Firma toto centrum zřídila zejména pro své vlastní potřeby. Náklady na rozšíření takového centra jsou ale daleko nižší než na postavení nového. Kromě toho takovéto sdílené telehousy, dle slov Milana Rusnaka z GTS, umožní velmi efektivní propojení sítí různých operátorů při velmi nízkých nákladech, což by mělo být k užitku koncového uživatele. GTS se tedy rozhodlo nabízet využití svého telehousu i svým klientům a jiným firmám.

Špičkově vybavené datové centrum o ploše cca. 2000m2 disponuje nejmodernějším zařízením odpovídajícím evropským standardům a nabízí poskytovatelům internetových služeb, telekomunikačním operátorům a firmám služby ServerHousingu ,WebHostingu a TeleHousingu. Výstavba datacentra trvala 5 měsíců a celkové náklady dosáhly 40 miliónů korun.


Služby

"Cílem GTS je poskytovat svým zákazníkům bezpečnou a dostupnou internetovou infrastrukturu a služby hostingu a housingu, které jim umožní realizovat svou strategii v oblasti Internetu a elektronického obchodování. Naši zákazníci mají nyní možnost využívat služeb jednoho z nejmodernějších zařízení svého druhu ve Střední Evropě,"dodává marketingový ředitel GTS, David Duroň.

V nově otevřeném datacentru GTS Telehouse najdou zákazníci komplexní portfolio telekomunikačních služeb včetně technologických platforem umožňujících snadný start v oblasti elektronického obchodu. Zákazníci - telekomunikační operátoři, poskytovatelé internetových služeb a internetového obsahu, společnosti obchodující na Internetu - zde naleznou především zázemí pro server housing a web hosting s nejmodernějším zabezpečením a přímým přístupem k síti GTS Ebone. Zákazníci mají ke svým serverům snadný a rychlý přístup, což vede k celkovému snížení nákladů na provoz jejich služeb. Samozřejmostí je vícestupňová záloha napájení a vysoká fyzická a požární bezpečnost, zahrnující například automatické dveřní systémy a automatické protipožární systémy.


Technologie

Datacentrum je postaveno přímo na optické páteřní síti GTS s počátečními kapacitami n x 2.5 Gbps (STM-16), konektivitou 200 Mbps do NIX a vlastní mezinárodní konektivitou 2x2,5 Gbps do GTS Ebone. Kapacity se budou dále navyšovat dle potřeb zákazníků. Nosnost podlah je 800 kg/m2, datacentrum je vybavené záložními zdroji 230V a 48V a navíc záložními motorgenerátory pro případ výpadku dodávky elektrické energie. Mezi další standardní vybavení patří klimatizace udržující stálou teplotu, elektronická požární signalizace (EPS), elektronický zabezpečovací systém (EZS) a vstupní autorizační systém.

Datové centrum GTS Telehouse je navíc vybaveno samostatným hasícím zařízením (SHZ), na bázi hasebního plynu FM200 - jedná se o netoxický moderní hasební plyn, který je ekologický (rozptýlí se volně do atmosféry), nepoškozuje zařízení, která jsou v datacentru umístěna, a splňuje veškeré bezpečnostní standardy.

Řídící a monitorovací systémy datacentra jsou napojené na Dohledové centrum GTS, které zajišťuje nepřetržitý monitoring podpůrných zařízení. Datacentrum je navíc vybaveno tzv. černou skříňkou, která v reálném čase zaznamenává chod celého centra. Monitorovací systém je rozdělen do dvou systémů - BMS (building management system) a EMS (environment management system), které předávají informace Dohledovému centru, kde probíhá vyhodnocování přijatých dat a následná implementace z několika zdrojů. Datacentra GTS zajišťují 24 hodinovou provozní identifikaci klientů.

Mezi nejvýznamnější zákazníky datového centra GTS Telehouse patří v současné době např. server Atlas a dalších více než 100 firem, které svěřily své webovské objemy a servery hostingu společnosti GTS. Kromě nově otevřeného datového centra GTS Telehouse v Praze, provozuje společnost GTS další dvě špičková datacentra v Ostravě a Brně a připravuje se datacentrum v Plzni.

Samozřejmě, že telehouse GTS není jediný svého druhu, mnoho dalších operátorů přišlo na to, že hodně zákazníků si bude raději pronajímat službu než investovat do vlastní infrastruktury. Z hlediska zákazníka, a tím i koncového uživatele e-business aplikací , ovšem platí, že čím větší výběr - tím lépe.

Autor: Ľubica Domanová
Datum: 4. října 2001 Profil autora  

Ľubica Domanová

Zakladatelka české pobočky Ashburn International
Business Development Director Ashburn International
Poradce pro oblast internetového podnikání


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz