Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Konference Junior Internet s mezinárodním příznakem

Mezinárodní rozměr získal 3. ročník dětské konference Junior Internet, která se uskutečnila v sobotu 9. března v pražském klubu Lávka jako jedna z hlavních akcí Měsíce Internetu. Zasloužil se o to nejen úvodním vystoupením velvyslanec Delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian, ale také 16letý Vojtěch Horna, který přiblížil prostředí amerických škol prostřednictvím webové kamery online až z Los Angeles.

Konference se zúčastnilo 60 dětí, které předtím uspěly v některé z nominačních soutěží. Mnohé z nich prokázaly značné vědomosti a představené dětské projekty potvrdily, že často nelze rozeznat, zda jde o práci dětí, anebo dospělých.

O přípravu konference se stará dětská programová rada složená z redaktorů dětského časopisu eZavináč za organizační pomoci sdružení BMI. Konferenci předcházejí tři soutěže - Junior Web (o nejlepší webovou stránku), slohová soutěž o internetu Junior Text a volná kategorie Junior Special, kam lze přihlásit grafické práce, hudbu a podobně. Do soutěží se přihlásilo 139 účastníků o věkovém průměru 13,1 roku, vítězové všech tří kategorií pak představili své práce na konferenci.

Například 14letý Jan Šrámek a 15letý Aleš Pošpíšil vytvořili server Mitril, který je zaměřen na poskytování služeb pro sportovní sázení. Uvádí aktuální výsledky, tabulky a statistiky jednotlivých týmů pro téměř 20 fotbalových a hokejových lig. Dalším vítězem Junior Webu se stal 15letý Jan Barančík, na jehož serveru Ftip je archiv téměř 2000 vtipů v 26 kategoriích. K velmi aktivním dětem na českém internetu patří 15letý Zdeněk Cendra, který se účastnil s úspěchem Junior Internetu už v minulých ročnících. Tentokrát přihlásil do soutěže textový reklamní systém TextLink a server SuperSMS, který nabízí SMS zpravodajství a další služby. V soutěži Junior Web byla oceněna i 14letá Veronika Miňovská se svým webem Koně, koníci i poníci. Záliba v koních ji přivedla k tomu, že se naučila programovat v HTML a vytvořila rozsáhlý web, obsahující zajímavé informace o plemenech a soutěžích, ale například i seznam jmen pro koně a testy s koňskou tematikou.

V soutěži Junior Text zvítězily 12letá Tereza Deutschová z Karviné a dvě studentky z gymnázia v Uherském Brodě, 13letá Monika Řezníčková a 14letá Michaela Bláhová. V kategorii Junior Special získal ocenění 14letý Jan Rambousek za cyklus 6 grafických souborů.

Účastníci konference vyslechli také množství přednášek dětí, například o e-knihách, dětských webech, internetových hračkářstvích, zásadách vedení internetového časopisu. Díky partnerům konference, kterými byly společnosti CZ.NIC, Creative, internetové hračkářství Mamut.cz, LANGMaster International a ZONER Software, obdrželi účastníci také spoustu hodnotných cen. Společnost Creative navíc tím, že poslala svoji webovou kameru do USA Vojtěchu Hornovi, umožnila jedno z nejzajímavějších vystoupení na konferenci.

Přitom právě Horna je příkladem toho, že Junior Internet se stává pro řadu dětí odrazovým můstkem k jejich další činnosti na internetu. Po úspěchu v prvním ročníku konference začal provozovat Studentské stránky na serveru Contactelu, ve druhém ročníku byl moderátorem konference. Podobně sourozenci Deutschovi poté, co v prvním ročníku uspěli v nominační soutěži a dále zdokonalují svoje webové stránky, ve druhém a třetím ročníku již byli požádání, aby připravili referáty na zadaná témata. Zorganizování tří ročníků konference přineslo mnoho zkušeností také dětské programové radě v čele s Jirkou Peterkou. Další záznamy o tom, co znamenal Junior Internet pro účastníky v minulých letech, si lze přečíst na www.juniorinternet.cz. Videozáznam letošní konference bude na http://live.atlas.cz, on-line tiskové zpravodajství z konference přinášelo na http://agenturasan.novinar.cz Sdružení amatérských novinářů.
Autor: Tisková zpráva
Datum: 11. března 2002

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz