Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Měšec.cz: Sáček na vaše osobní finance

Posledním serverem zaměřeným na osobní finance, který v našem seriálu představíme, je Měšec.cz. Server byl spuštěn jako poslední ze skupiny čtyř takto zaměřených serverů, které na českém internetu v současné době fungují. Výhodou, ze které mohl těžit, byly zkušenosti společnosti Internet Info, jež kromě tohoto serveru provozuje například také velice známý a populární zpravodajský server Lupa.

"Měšec byl od samého počátku zaměřen zejména na neodbornou veřejnost, která potřebuje praktické informace podávané srozumitelnou formou," řekla nám Danuše Pecharová, marketingová manažerka společnosti Internet Info. A toto zaměření si server drží dosud. Odlišuje se tak od již představených projektů, které se vždy alespoň částečně věnují i odborné veřejnosti.

O tom, že se specializace na "laické" informace vyplývající ze zaměření na jedinou cílovou skupinu může vyplatit, svědčí i výsledky testu finančních serverů v deníku MF DNES z jara loňského roku, v němž Měšec zvítězil v kategorii "přínos pro neodbornou veřejnost".

Práce na přípravě serveru započaly na jaře roku 2000 a spuštěn byl v lednu roku 2001. Nedávno tedy "oslavil" první výročí existence. Při té příležitosti byla na serveru spuštěna nová - a dlužno říci, že velice zajímavá - sekce "křižovatky".

Petr Zámečník - Šéfredaktor Měšce"Křižovatky soustřeďují všechny související informace na jednom místě. Slouží tak jako rozcestník do dalších oblastí serveru, ve který se zobrazí bližší nabídka skládající se z několika rozcestníků," řekl šéfredaktor serveru Petr Zámečník a dodal: "Návštěvník zde může nalézt porovnání produktů, související články, zákony a právo, žebříček nákladů, FAQ, navazující produkty, různé kalkulačky a dále podle typu oblasti alternativní produkty nebo odkaz na on-line prodej."

Server tak nabízí přehled o produktech mnoha finančních institucí - bank, pojišťoven, leasingových společností, domácích i zahraničních podílových fondů a obchodníků s cennými papíry. Zajímavě jsou řešeny dotazy čtenářů (FAQ) - návštěvník se může dotázat v diskusích přímo na serveru, případně také ostatním návštěvníkům odpovědět na jejich dotazy. "Redakce pak označí správnou odpověď, případně ji doplní," upozornil na nové výhody systému FAQ Petr Zámečník.

On-line prodej

On-line prodej finančních produktů na serveru Měšec je realizován ve spolupráci se Společností ekonomických poradců. Zatímco ostatní již představené (Finance.EU, Fincentrum, Peníze.cz) finanční servery jsou přímými zástupci jednotlivých finančních institucí, jejichž produkty prodávají, Měšec vlastní "vyřízení objednávek" nechává na specialistech.

Produktové portfolio serveru Měšec tvoří životní pojištění, stavební spoření, penzijní připojištění, cestovní pojištění a pojištění právní ochrany.

Kapitál

Jak již bylo řečeno, provozovatelem serveru Měšec je společnost Internet Info, která provozuje i řadu dalších serverů. Výhodou pro nový projekt proto byly zkušenosti, zázemí a samozřejmě i kapitál potřebný k rozjezdu serveru.

Dnes se na tvorbě obsahu serveru podílí 8 redaktorů a správců jednotlivých oblastí. K nim je třeba přičíst i další nezbytné profese, jako jsou programátoři, obchodníci a management, takže svůj podíl na zdaru serveru měla vlastně většina ze 16 pracovníků společnosti Internet Info.

Obrat firmy (příjmy všech serverů, plus příjmy z konzultací a analýz) vloni přesáhl 12 miliónů korun a podle Danuše Pecharové společnost dosáhla mírného zisku.

"Hlavním zdrojem příjmů je nepochybně reklama," popsala finanční toky serveru Pecharová. Měšec nabízí celou řadu reklamních produktů. Typickým inzerentem přitom jsou nejrůznější finanční instituce, ale také například mobilní operátoři.

Prodej finančních produktů je zatím spíše v počátcích, nicméně první údaje vypadají velmi slibně, a tak v letošním roce odhaduje firma, že podíl této služby na celkových příjmech dosáhne zhruba na 20 až 30 procent.

Burza.cz

Další zajímavou "finanční" aktivitou společnosti Internet Info je burzovní hra na serveru Burza.cz. Jedná se o realistickou simulaci využívající skutečné kurzy cenných papírů a deviz, takže hra "investorovi" umožňuje vyzkoušet si spekulaci v praxi.

Každý uživatel "dostane" po registraci 1.000.000 korun, které může investovat. Spekulovat je přitom možné na aktuální cenu, kdy uživatel nakupuje a prodává za cenu platnou v daném okamžiku a nebo na termínovaném trhu. Druhá varianta simuluje opční obchody, tedy velice oblíbenou formu investiční spekulace, která je u nás teprve v začátcích, a o to může být zajímavější pro uživatele jeho simulace.

Zlámaná grešle či Zlatý dukát

Každý pátek v pravidelných čtrnáctidenních intervalech jsou na serveru zveřejňovány osobní zážitky, špatné zkušenosti nebo naopak pochvaly čtenářů serveru směřované jednotlivým finančním institucím a jejich zaměstnancům.

Pro finanční instituce, jichž se týká zveřejňovaný článek, má zkušenost uživatelů trvalé následky. Za kladný ohlas jí totiž redakce jménem čtenářů udělí "zlatý dukát", záporný ohlas bude oceněn "zlámanou grešlí". Tím jsou "navždy" ohodnoceny těmi nejvhodnějšími hodnotiteli, totiž vlastními zákazníky. Možnost vyjádření samozřejmě znamená přínos pro obě strany - potenciální zákazníci zjistí co dobrého a naopak, jaké nedostatky ten který produkt má, banky zase dostávají zpětnou vazbu, která by vždy měla být nedílnou součástí práce se zákazníkem.

Profil firmy:
Vznik: Firma Internet Info, s.r.o. byla založena v roce 1998
Vlastnictví: Vlastníkem společnosti je Marek Antoš
Firma provozuje servery: Lupa, Slunečnice, Měšec, Palmserver, Hokejka, Burza, Vajíčko, Stavocentrum
Vznik: Server Měšec byl oficiálně spuštěn 8. 1. 2001
Autor: David Kozák
Datum: 23. ledna 2002 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Jiri Ludvik
Klamani klientu
24.01.2002 08:10
Danuše Pecharová, marketing manager IInfo
Vyplaceni Q
24.01.2002 16:15