Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Internetové bankovnictví Raiffeisenbank z pohledu uživatele

Internetové bankovnictví, jako jedna z podob přímého bankovnictví, začíná zaujímat pevné místo v nabídce bankovních služeb peněžních ústavů. V současnosti internetové bankovnictví nabízí v té či oné podobě již devět bank. Jak na tuto novou službu reagují stávající klienti a zda-li má tato nová služba vliv na získání klientů nových, to zatím známo není. Mnoho z nás ví, že existuje "internetová" eBanka, která má všechny formy přímého bankovnictví takříkajíc v popisu práce. Ale jak je to u ostatních bank? Pojďme se proto podívat, jak je na tom s internetovým bankovnictvím Raiffeisenbank a.s.

Rychlost
Zřízení běžného účtu, včetně internetového bankovnictví bylo provedeno okamžitě. Dokonce i v bance byl vyškolený specialista, od něhož se mi dostalo poučení jak zacházet s klíči, jak se chovat při instalaci a co podnikat v případě problémů. Byl jsem ubezpečen, že doporučené obálky s kódy obdržím max. do pěti dnů. První obálka bude obsahovat uživatelské jméno pro certifikační autoritu a přihlašovací jméno, ve druhé obálce bude heslo pro certifikační autoritu a heslo pro přihlášení. Byl jsem příjemně překvapen neboť obálky dorazily do dvou dnů . Paní pošťačka si však hlavu s nějakým ověřováním totožnosti nelámala. Konečně, hlavní bylo, že obě psaní dorazila v pořádku a neporušená.

První kroky

Po prvním “ošahání” jsem byl nucen instalovat novou verzi MS VM for Java a nastavit prohlížeč dle bezpečnostních zásad a požadavků RB. Po nezbytném restartu už bylo vše v pořádku.Teď bylo zapotřebí provést nezbytné kroky.

1. Získání přístupového certifikátu
Nejedná se o nic jiného než připojení se k certifikační autoritě (dále CA) banky, která vydá přístupový certifikát pro komunikaci s IBS serverem. Tam je uložen certifikát. Tento certifikát vás (velmi zjednodušeně) opravňuje k přístupu do internetového bankovnictví RB. Ještě bude zapotřebí vytvořit podpisový certifikát.

2. Přihlášení do IBS aplikace

Dalším krokem je přihlášení k ISB aplikaci. Pro přihlášení do IBS aplikace již musíte vlastnit a mít nainstalovaný přístupový certifikát, který získáte z CA banky.

Při navázání spojení se serverem banky prohlížeč vyzve k označení přístupového certifikátu pro identifikaci. Musím říci, že první spojení trvá podstatně déle, neboť se do Vašeho prohlížeče nahrávají java applety, které jsou sice nezbytné pro běh aplikace. Což celou operaci poněkud zdržuje.Co se dá dělat. Je to nezbytně nutné.

3. Získání podpisového certifikátu

Pokud máte uživatelská práva k aktivním transakcím (vytváření příkazů a žádostí termínovaných vkladů, odesílání zpráv do banky), pak se při prvním přihlášení do IBS zobrazí hlášení Nezapomeňte si vytvořit podpisový certifikát. Nezapomeňte, kam si svůj podpisový certifikát umístníte.
Tímto certifikáte totiž dáváte najevo, že svůj účet opravdu ovládáte vy a ne nikdo jiný.

Malé mušky

Samotné přihlášení, včetně ověření bezpečnostního certifikátu dopadlo v pořádku. Při vytváření přístupového certifikátu se vyskytl menší problém Příslušný formulář chvílemi vůbec nereagoval na “klikání” myší. Čím to bylo způsobeno, tak to jsem do teď nezjistil.
Druhou horkou chvilku jsem zažil, když jsem si usmyslel změnit své heslo pro přihlášení.

Skoro jsem do toho množství hesel a kódů zamotal. Podotýkám, že neúspěšných pokusů máte jen pět. Pak musíte opět kontaktovat banku Naštěstí jsem zvládl na počtvrté. Po dalším přihlášení už vše běželo v naprostém pořádku a všechny služby (uvedené v přehledu fungovaly)

Pořídit nebo nepořídit?

Grafické prostředí a přehlednost je na dobré úrovni, s dobrou přehledností a logickou navigací. Co je však hlavním lákadlem, internetové bankovnictví RB je zdarma. A to nejen zřízení, ale také náklady na jeho provoz aspoň do konce tohoto roku. Odpadá totiž poplatek za PIN kalkulátor, který leckdy tento produkt nepříjemně prodražuje. Na druhou stranu se v tomto technickém řešení skrývá i jistá nevýhoda. Zatímco s PIN kalkulátorem můžete svůj účet obhospodařovat prakticky odkudkoliv i z terminálu pouze připojeného k síti, v případě bezpečnostního certifikátu jste omezeni (ne)přítomností disketové mechaniky. Ne vždy totiž můžete svůj bezpečnostní certifikát nahrát přímo do počítače.

Internetové bankovnictví nabízené RB patří v poměru cena/výkon rozhodně k tomu lepšímu co je nyní k mání českém bankovním trhu. Ti z vás, kteří potřebují ke svým penězům přístup odkudkoliv a kdykoliv se spíše pohlédnou u jiných bank. Pro ty ostatní, kteří si lační vyzkoušet si jak pracuje internetové bankovnictví za minimální cenu to nebude špatnou volbou.

Služby nabízené v rámci internetového bankovnictví Raiffeisenbank

  • Kontrola zůstatku
  • Převod peněz na jiné účty v rámci ČR
  • Převod peněžních prostředků do zahraničí
  • Zadávání a obsluha trvalých příkazů a SIPO
  • Kurzy měn
  • Zřízení a rušení terminovaných účtů

Cena: do 31.12. zdarma k běžnému účtu v RB


Testovací podmínky
Požadované parametry
Prohlížeč I.E:5 x s nejlépe “tvrdým” 128 bitovým šifrováním
společně s Microsoft Java Virtual Machine od verze 2752.
Připojení k internetu min 33kbps
Dostupné parametry.
Prohlížeč: I.E 5,5 128 bit šifrování
Microsoft Java Virtual Machine 5.0 Release 5.0.0.3167
Konektivita: dial-up 44 kbps

Autor: Karel Baláš
Datum: 18. září 2001 Profil autora  

Karel Baláš

Student Fakulty humanitních studií na Západočeské univerzitě v Plzni, obor Teorie komunikace
Praxe: Multimédia team Škoda-auto, Expandia Banka


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Mike Al-Nassir
Komentář ke článku "Internetové bankovnictví Raiffeisenbank z pohledu uživatele"
19.09.2001 00:42
Karel Balas
RB vrs Ebanka
21.09.2001 11:23