Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Rizika placení v internetovských obchodech

O bezpečnosti plateb přes internet a o rizicích, která z toho pro uživatele vyplývají se začíná více hovořit již i u nás. Již méně je slyšet o tom jak na tato rizika a podvody doplácí on-line obchodníci a jak se proti nim mají bránit. Nabízím několik čísel a postřehů.

Pár čísel na úvod: Statistika firmy GartnerGroup říká, že on-line obchody jsou terčem podvodů 12x více než jejich klasičtí kolegové! Studie také zjistila, že poplatky za využití kreditních karet jsou u on-line obchodů zhruba o 1% vyšší (2.5% a 30 centů za transakci) než u klasických obchodů (1.5% a zhruba 30 centů za transakci).

I když je to s podivem, hlavní vydavatelé kreditních karet stále tvrdí, že podvody jsou na internetu jen mírně vyšší. Důvodů pro tuto nadsázku může být několik:
1. nestrašit již tak nedůvěřivé spotřebitele;
2. nesnižovat prostor pro využití kreditních karet
3. a navíc (pro obchodníky nemilá záležitost) tyto firmy přesouvají veškeré náklady na on-line prodejce.

Je pravdou, že zatímco při fyzických transakcích v obchodech je to většinou banka, kdo zaplatí veškeré náklady a ztráty z podvodného obchodu s kreditní kartou, v případě on-line obchodů je to jinak – zde je to on-line obchodník kdo musí zaplatit. Bohužel v této oblasti neexistuje přesná statistika a většina obchodníků uvádí tradiční 1% podvodných transakcí. Najdou se ale i tací, kteří přiznávají až 20% podvodných transakcí. (např. společnost SOFTWARE.NET, která prodává software přes internet na počátku svého působení zaznamenala více podvodných než skutečných prodejů)

Nedávno padla za oběť podvodníkům známá Expedia Inc. (prodej letenek). Na kradená čísla kreditních karet podvodníci nakoupili letenky za 1.2 mil. USD. I když Expedia byla pouze obětí podvodu (čísla kreditních karet a osobní údaje pocházeli z jiného zdroje než z databází Expedia) není to v žádném případě dobrá reklama a navíc - Expedia byla nucena vytvořit rezervní fond ve výši 6 mil. USD na pokrytí poplatků a ztrát plynoucích s podobných podvodů.

Že je dnes této problematice v západních zemích a především v USA věnována velká pozornost je zřejmé třeba jen z toho, že už i FBI má (od 8. 5. 2000) vlastní “Internet Fraud Complaint Center”, kde mohou jednotlivci a firmy skrze zabezpečenou linku hlásit incidenty při kterých byl počítač použitý jako nástroj kriminální aktivity, takže např. skrze e-mail, website, chat room, apod. Toto centrum by podle zdrojů z FBI mělo umožnit občanům rychle a efektivně sdělit své podezření z podvodných aktivit státním orgánům s příslušnou pravomocí.

Jak to vlastně funguje? Klasický scénář – podvodníci získají čísla kreditních karet a osobní údaje skutečných vlastníků, ať již přes jiné on-line transakce provedené skutečným majitelem, nebo z jiných zdrojů (např. databáze banky, databáze jiného on-line prodejce). Další často využívanou možností jsou generátory čísel kreditních karet. Není bez zajímavosti poznamenat, že vzhledem k anonymitě transakcí přes internet vzrůstá i počet lidí, kteří sice použijí vlastní kreditní kartu, ale poté odmítnou uskutečněnou platbu jako podvodnou a požadují peníze zpět! (pěkné, že?)

Jak je vidět, obchodování přes internet může být pěkně drahý špás, ale je zřejmé, že pokud se situace v tomto směru nezlepší, tak se objeví alternativní způsoby placení přes internet, které částečně nahradí “drahé” kreditní karty. Jednou z možných alternativ je i řešení Paypal od firmy X.com, které nabízí poplatky pouze 1.9% za transakci proti 2.6% u klasických kreditních karet. Další novinkou je partnerství firmy VISA s Trinitech Group, kde vznikl nový systém zabezpečení pro platby prováděné přes internet a mobilní telefony, který vyžaduje zadání PIN pro autorizaci nákupu. Očekává se, že tato vyšší úroveň zabezpečení povede ke zlevnění plateb pro on-line obchodníky přijímající platební karty VISA.

Jak to tak vypadá, on-line prodejci to nemají jednoduché, ale nic není ztraceno, technika pomůže! Existuje již množství softwarových aplikací, jejichž cílem je upozornit na podezřelé a potenciálně podvodné obchody. Velmi dobrým začátkem a informačním zdrojem může být návštěva www.scambusters.org, což je on-line magazín zaměřený na problematiku internetovských podvodů. Najdete tam jak jednoduché rady, tak složité postupy a softwarové odkazy. Přeji hodně štěstí! :-)
Autor: Petr Palán
Datum: 24. července 2000



 Profil autora  

Petr Palán

Nezávislý eBusiness konzultant pracující pod značkou NALAPNET.COM
Působil mj. v Samba Digital Media, PricewaterhouseCoopers, Arthur Andersen
Zaměřuje se na využití moderních technologií v podnikové sféře pro zefektivnění informačních toků (interně/externě), logistiky a marketingu


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz