Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Stopařův průvodce světem platebních karet 3

V dnešním díle se podíváme podle jakých kritérií volit typ platební karty. Věřím, že to budou informace pro mnohé z vás velice užitečné, přesto musím upozornit, že si nečiním nárok ani na úplnost výčtu kritérií výběru, ani na 100% objektivitu hodnocení. Vzhledem k nepřeberně široké paletě kombinací to snad ani není možné.

V následujícím textu se proto omezím na běžná kritéria výběru bankovní platební karty.


1. Způsob užívání karty

Prvním kritériem pro výběr platební karty by měl jednoznačně být způsob plánovaného využití karty. Pokud chcete kartu pouze na občasné vyzvednutí peněz z bankomatu, zvolíte patrně jinou kartu, než do zahraničí často cestující podnikatel. Omezení způsobu využití platební karty vycházejí z následujících vlastností karet:

Embossovaná vs. neembossovaná - přestože tomu tak často není, měla by právě tato vlastnost hrát při výběry typu karty hlavní roli. Je totiž pro vás jako zákazníky nejvíce omezující. Přestože statistika uvádí, že počet neembossovaných platebních karet značně převyšuje počet embossovaných, v případě počtu obchodních míst je tomu přesně naopak. Neembossovaná platební karta totiž vyžaduje on-line platební terminál a ten je pro spoustu obchodníků příliš drahým a zbytečným přepychem. Pokud tedy chcete mít možnost platit prakticky všude kde vás napadne a kde karty přijímají, musíte mít embossovanou platební kartu.

VISA vs. MasterCard - zdánlivě jednoduchá otázka nemá vůbec jednoduchou odpověď. V Česku jsou pozice obou společností víceméně vyrovnané, v Evropě má mírně navrch Evropě bližší MasterCard, celosvětově naopak se značným náskokem vede VISA. Pokud tedy cestujete do exotických zemí Afriky, Ameriky, Asie či Austrálie a oceánie, máte s kartou VISA větší šanci než s MasterCard. V Americe jsou navíc velmi oblíbené cestovní karty American Express.

Mezinárodní vs. tuzemská - tato omezující vlastnost karty s postupem času ustupuje. Není pro ni totiž žádný logický ani technický důvod mít kartu platnou pouze v Česku. Pro zákazníka přitom znamená podstatné omezení použitelnosti jeho karty. Mezinárodně platnou kartou zaplatíte ve kterémkoliv státě světa, naopak karta s nápisem: "Valid in Czech Republic only!" vás omezuje k používání karty pouze v Česku.


2. Dostupnost karty

Druhým kritériem by měla být dostupnost karty. V tomto případě mám na mysli celý systém obchodně-technických podmínek, který pro vás jako zákazníka může znamenat i faktickou nedosažitelnost vámi zvolené karty. Nebudu zde dělat pomíjivý výčet obchodních podmínek všech českých bank, omezím se pouze na upozornění na některé extrémy.

Prvně se informujte na možnosti pořízení platebních karet v bance, ve které máte svůj účet. Je to logický krok, protože banka zná vás i historii vašeho účtu a vybranou kartu tak patrně získáte snadněji a dříve. V některých bankách vám s výběrem vhodného typu karty právě pro vás vcelku objektivně a seriózně poradí.

Dobře si prostudujte nejen ceník banky, ale také obchodní podmínky pro vydávání a používání platebních karet. Ano, to jsou ty psané drobným písmem, ty které na Internetu obvykle nenajdete a které vám jakoby mimochodem podstrčí až při podpisu smlouvy o vydání a užívání platební karty. Za pozornost stojí: poplatky za vydání karty a/nebo poplatky za roční vedení karty, cena za výběr z bankomatu (pozor, zde se nejnověji rozlišuje zda jde o bankomat vlastněný bankou či bankomat konkurence), cena za blokaci (stoplistaci) karty a podmínky a výše vaší spoluúčasti při krádeži a zneužití karty.


3. Služby spojené s kartou

Třetím kritériem pro vaši volbu by měly být služby spojené s platební kartou. Jde především o embossované platební karty v třídě Business (vydávané obvykle k firemnímu účtu), Gold (nabízené převážně bonitním klientům) a Platinum (vydávané výhradně velmi bonitním klientům). Karty v této cenové hladině obvykle zahrnují cestovní pojištění, takže držitel karty si je při cestě do zahraniční nemusí sjednávat zvlášť. Ale i zde je dobré si podrobně prostudovat smluvní podmínky pro nabízené služby - rozsah poskytovaných služeb či maximální limity plynoucí z pojištění se mohou velmi lišit.

A jednoduché doporučení na závěr? Na vybírání peněz z bankomatu stačí neembossované karty Maestro společnosti MasterCard či VISA Electron od společnosti VISA. Na placení v obchodech a především při cestování však budete potřebovat embossovanou mezinárodně platnou platební kartu. A nedejte se zmást pokud vám někdo v bance bude tvrdit, že neembossovanou kartu můžete normálně používat i v zahraničí, není to pravda. Nebo chcete strávit svou dovolenou vyhledáváním restaurací, kde neembossované karty náhodou akceptují?
Autor: Emil Čelustka
Datum: 30. května 2002



 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Michael Al-Nassir
Doplnek
02.06.2002 07:53
Emil Čelustka
RE: Doplněk
02.06.2002 14:07
Michael Al-Nassir
Re: re: doplnek
04.06.2002 09:38
Emil Čelustka
RE:doplnek
04.06.2002 11:47
Michael Al-Nassir
AmEx
07.06.2002 09:32
-woe-
Amex
12.06.2002 02:17
Millan
AmEx od KB
09.02.2007 10:12