Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

VISA: Nejčastěji platíme kartami za benzín, nejvíce utrácíme za potraviny

Podle údajů, které dnes vydala asociace Visa International, utratili domácí držitelé jejích platebních karet v roce 2001 u českých obchodníků téměř 7 miliard korun. Více než 80% nárůst útraty ve srovnání s předchozím rokem dokazuje, že platby kartou znamenají pro naše obchodníky stále významnější část příjmů a proto by možnost přijímat karty neměla být podceňována.

Při bližším pohledu na statistiky použití českých karet Visa u českých obchodníků můžeme sestavit žebříček nejpopulárnějších destinací pro platby kartami. V roce 2001 utratili čeští držitelé karet Visa nejvíce v obchodech s potravinami a v supermarketech (1,144 miliard korun), následují benzinová čerpadla (1,116 miliard korun) obchodní domy (744 milionů korun), obchody s oblečením (663 milionů korun) a s nábytkem a bytovými doplňky (526 milionů korun).

Celkový počet transakcí s kartami Visa vzrostl v loňském roce více než celková útrata, když dosáhl 9 206 058, nárůst o 96 % ve srovnání s předchozím rokem. Tento vývoj jasně potvrzuje současný trend použití platebních karet u nás pro menší každodenní nákupy, spíše než k občasné úhradě velkých částek.

Z počtu transakcí je patrné, že češi nejvíce používají karty u benzinových čerpadel 1 573 035 transakcí v roce 2001). V těsném závěsu se pochopitelně drží supermarkety a obchody s potravinami (1 445 087 transakcí), obchodní domy (780 098 transakcí), obchody s oblečením (380 685 transakcí) a úhrady telekomunikačních služeb (311 561 transakcí).

"Jsme velmi rádi, že čeští držitelé v loňském roce platili se svými kartami tak často," řekl Miloslav Kozler, manažer asociace Visa International pro Českou a Slovenskou republiku. "Statistiky jsou jasným důkazem toho, že karty se v naší zemi staly populárním platebním nástrojem a používají se hlavně při nákupech zboží denní potřeby, jako jsou potraviny, pohonné hmoty, atd. Průměrná hodnota jedné transakce se navíc snížila z 1 246 korun v roce 2000 na loňských 1 149 korun," dodal pan Kozler.

Detailní statistiky o domácích útratách s kartami Visa poskytnul VisaNet, clearingový a účtovací systém asociace Visa. Tento systém, který je schopen vyřídit až 7 000 transakcí za vteřinu, zpracovává veškeré mezinárodní transakce a většinu domácích transakcí u českých obchodníků. Některé platební transakce jsou zpracovány interně bankovními systémy a neprocházejí systémem VisaNet, což ve výsledku znamená, že výše uvedené statistiky jsou nižší než skutečná čísla.
Autor: Tisková zpráva
Datum: 20. června 2002

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz