Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Podvody s platebními kartami v Asii na vzestupu

Jak asi většina z vás již ví, není radno si brát s sebou při cestách po Asii (dnes už možná nikde po světě) příliš mnoho hotovosti. Bohužel ani při operacích s platební kartou (dnes nejčastější náhražkou hotovosti) se nevyhnete nebezpečí nepříjemných překvapení.

Asijské podsvětí je již tradičně velice vynalézavé co se týče různých oblastí high-tech zločinnosti. Poslední zajímavou zprávou, na kterou jsem narazil, byl popis nových metod a způsobů podvodu s platebními kartami a jejich čísly. Metody jsou to celkem přímočaré a jednoduché, co je činí zajímavými je fakt, že továrna na výrobu falešných karet se vejde do malého kufříku.

Zde jsou dvě základní metody, jak získat údaje pro výrobu falešné karty:

1. Organizace (rozuměj gang, který je schopen vyrábět falešné kreditní karty) získá spolupracovníka, který je zaměstnaný na místě turisticky exponovaném a zajišťuje placení klientů (např. Číšníci v restauracích a barech, ale i obchodech, výjimečně v hotelech). Tomuto spolupracovníkovi dodá gang čtecí zařízení zhruba o velikosti obalu na tlustší propisovací tužky. Tímto drobečkem pak stačí kartu projet a na čip se uloží veškeré její údaje. Plný čip se pak předá organizaci, která zaplatí spolupracovníkovi 150-300 USD za jednu adresu.

2. Postup č.2 je poněkud méně estetický, ale také funkční a možná ještě horší, protože v tomto případě jako klient můžete ovlivnit jen málo. Někdo z gangu se vloupá do obchodu či restaurace, do regulérního čtecího zařízení pro platební karty vyvrtá zezadu otvor, deaktivuje alarm a nainstaluje čip, který současně s čipem čtecího zařízení snímá veškeré údaje z použitých karet. Pak jen stačí čas od času plný čip vyměnit a operace pokračuje dále.

Co se děje dále? Plný čip s daty se použije pro výrobu falešných kreditních karet, které jsou následně použity k nákupu luxusního zboží či výběrům hotovosti. Takto získané finance se poté používají k financování dalších lukrativnějších obchodů, např. drogy či zbraně.

Nezní to příliš povzbudivě, a to ještě zopakuji fakt, že zařízení na výrobu falešných kreditních karet je malou mobilní továrnou, která se vejde do malého cestovního kufříku.

Jaká je vlastně ochrana? Tradičně velice jednoduchá, ale nikoliv stoprocentně účinná. Nikdy nedávejte svojí kreditní kartu z dohledu, pokud platíte v restauraci nebo obchodě, chtějte aby personál provedl transakci před vámi. Pravidelně kontrolujte zůstatky a transakce na účtu a neočekávané odchylky (kterých je na každé dovolené více než dost) okamžitě prověřte a případně reklamujte. Mějte více platebních karet s různými limity, a pro běžné platby používejte vždy kartu s nejnižším limitem. V případě, že se vám místo či prodavač nezamlouvají, raději zaplaťte hotově.

Na závěr pár slov útěchy: nejčastějším terčem útoků jsou prý v současnosti turisti z Japonska díky vysokým kreditním limitům a navíc "credit card fraud" v Asii je stále ještě na poloviční úrovni oproti USA, ale Asie prý rychle stahuje náskok. Nás brzy čeká to samé, záleží jen jestli budeme pro zloděje dostatečně zajímavými objekty.

Zdroj: Silicon Valley, CNET
Autor: Petr Palán
Datum: 21. srpna 2001



 Profil autora  

Petr Palán

Nezávislý eBusiness konzultant pracující pod značkou NALAPNET.COM
Působil mj. v Samba Digital Media, PricewaterhouseCoopers, Arthur Andersen
Zaměřuje se na využití moderních technologií v podnikové sféře pro zefektivnění informačních toků (interně/externě), logistiky a marketingu


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Ivan Varhaník
konkrétní zkušenost
22.08.2001 15:07
Pavel Hrůza
Re: konkrétní zkušenost
24.08.2001 08:35