Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

České First Tuesday se rozpadlo!

První úterý se za necelé čtyři roky existence v ČR stalo pojmem. Od září roku 1999, kdy se v Praze konalo první setkání internetových podnikatelů, investorů a novinářů, se členem komunity stalo více než 3,5 tisíce lidí. Teď však přišla poměrně nečekaná zpráva: First Tuesday končí. Proč? Co bude dál? Čtěte a dozvíte se vše podstatné...

Možná si to ještě pamatujete. Psal se rok 1999 a do Prahy s velkou pompou vstoupil fenomén prvního úterý, čili First Tuesday. Bylo to v době, kdy český Internet prožíval svůj boom. Hlavním cílem First Tuesday CZ proto bylo podporovat internetové projekty a pomáhat jejich zakladatelům při vyhledávání investorů. Iracionální očekávání vkládaná do elektronické komerce se však nenaplnila a First Tuesday CZ tak poměrně záhy ztratilo původní důvod existence. Se změněnou situací se však dokázalo se ctí vyrovnat.

Důsledkem splasknutí internetové bubliny bylo přetvoření First Tuesday do podoby širší komunity, která se dodnes pravidelně setkává a předává si informace a zkušenosti. Lépe řečeno, donedávna se pravidelně setkávala. Od začátku roku 2004 totiž First Tuesday CZ přestalo fungovat. Jak oznamuje stránka www.firsttuesday.cz: "Na aktivity First Tuesday CZ od 1.1.2004 navazují ... First Innovation Park a TUESDAY Business Network.


Co se změní?

Na první pohled by se mohlo zdát, že dochází k významnému zlomu. Zatímco krach internetové bubliny First Tuesday CZ překonalo, ba co víc - využilo jej k rozšíření své působnosti, důsledky názorového sporu jeho zakladatelů - Vlastimila Veselého a Ondřeje Bartoše - jsou fatální. Ve skutečnosti ale změna není tak zásadní, jak se jeví.

First Tuesday CZ v poslední době pořádala pravidelná setkání na dvou místech, v Praze a v Brně. First Tuesday CZ sloužilo především jako značka, sjednocující prvek. Realizaci akcí měly na starost firmy obou zakladatelů, které pro First Tuesday byly servisními společnostmi.

Od 1.1.2004 navázalo na aktivity First Tuesday CZ v Praze sdružení TUESDAY Business Network Ondřeje Bartoše a v Brně společnost VIP park.cz, resp. FIRST Innovation Park Vlastimila Veselého. Jsou to zase dvě společnosti, ale již bez zastřešující a sjednocující značky.

Důvody změny vysvětluje Ondřej Bartoš: "Vývoj ukázal, že tento model fungování je nevyhovující. Především proto, že je značně nevyvážený a dlouhodoběji nestabilní. Proto jsme se v roce 2003 rozhodli vytvořit nový subjekt, který část původních aktivit First Tuesday CZ integruje na bázi formalizovaného členství. TUESDAY Business Network si i přes novou strukturu zachovává výhody, spočívající v mezinárodním rozsahu značky First Tuesday a zůstává členem této globální podnikatelské sítě."

Vlastimil Veselý komentuje: "Důvodem změny byly především rozdílné představy o rozsahu aktivit a s ním souvisejícím tempu růstu firmy. Proto nakonec nedošlo k připravované integraci obou firem do jednoho ekonomického subjektu. Bylo zřejmé, že můžeme jít buď cestou ambicióznějšího a "všeobjímajícího" modelu typu obchodní komora (což má samozřejmě větší nároky na zdroje) nebo cestou specializace a upevnění pozice v tržní nice. My jsme zvolili tu druhou cestu se zaměřením na mezinárodní vývojové ICT projekty a jejich spolufinancování z fondů EU, protože si myslíme, že by české firmy mohly být v této oblasti daleko aktivnější a úspěšnější, než tomu je doposud, a protože jim v této oblasti můžeme pomoci."

A pokračuje: "Zůstáváme nadále členem globální sítě First Tuesday a firemní členové FIRST Innovation Park budou moci využívat našeho statutu "národního multiplikátoru pro evropské IST projekty" nejen v rámci ČR, ale i ve spolupráci s podobnými kontaktními body na Slovensku, v Maďarsku a v některých zemích EU."


Bude se platit

Ondřej Bartoš a jeho TUESDAY Business Network připravili návštěvníkům pražských akcí k novému roku několik novinek. Asi nejdůležitější změnou je omezení vstupu na setkání First Tuesday pouze pro členy. Členský příspěvek pro rok 2004 byl stanoven na 1.790 korun. Na další akce mohou přijít i nečlenové, vstup pro ně ale už nebude - tak jako dosud - bezplatný.

Rozhodnutí Ondřeje Bartoše zpoplatnit členství podle všeho nebylo špatné. V den, kdy byla oficiálně zahájena činnost sdružení TUESDAY Business Network, tedy ve středu 28.1., se podle jeho vyjádření zaregistrovalo více než sto individuálních a desítka firemních členů.

Také FIRST Innovation Park zavádí placené členství. V tomto případě pouze pro firemní členy. Informace o cenách jsou k dispozici na vyžádání.

Jak se zdá, konec First Tuesday v Česku nehrozí. Jen se trochu změní podmínky, za nichž bude možné se jednotlivých akcí zúčastňovat. Možná to bude změna k lepšímu, možná k horšímu - ale to budeme moci objektivně posoudit až za nějakou dobu.
Autor: David Kozák
Datum: 29. ledna 2004 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz