Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Monetka se vrací

Česká národní banka udělila minulý týden společnosti Computer Press povolení k provozu internetové peněženky Monetka.cz. Jaký bude mít toto - v pravdě revoluční - rozhodnutí dopad na další vývoj placeného obsahu, to teprve uvidíme. V každém případě je český Internet zase o kousek dál na cestě ke komplexnímu komerčnímu využití.

Computer Press se rozhodnutím České národní banky stal jediným nezávislým nebankovním subjektem v ČR, který dostal souhlas k vydávání elektronických peněžních prostředků. Díky tomuto rozhodnutí se na trh může vrátit internetová peněženka Monetka.cz. Platební nástroj, umožňující snadno, rychle a bez poplatkové či provizní zátěže převádět platby zejména drobných a malých částek – od desetihaléřů po stokoruny.

"Udělení tohoto povolení Českou národní bankou nás nesmírně těší," okomentoval udělení povolení šéf Computer Pressu Jiří Hlavenka a dodal: "Po téměř dvou letech práce na systému, vyjednávání, realizace požadovaných technických i provozních úprav jsme byli schopni jako jediný nezávislý nebankovní subjekt v ČR obstát a získat povolení k vydávání elektronických peněžních subjektů."

Český Internet podobný "maloobjemový" platební systém potřebuje. Zatímco v absolutní většině internetově vyspělých zemí jsou podobné systémy běžné, u nás nebylo možné jej v posledních téměř dvou letech provozovat (Monetka.cz v okamžiku, kdy vstoupil v platnost zákon zakazující provozování podobných systémů nebankovním subjektům, tedy 1.1.2003, nebyla na trhu sama - možná si ještě vzpomenete na systémy I Like Q či ...). "Jeho neexistence silně brzdila, ba znemožňovala řadu typů internetového podnikání, postavených na převodech drobných a malých peněžních částek," je přesvědčen Jiří Hlavenka, ale zcela jistě nejen on.


Co je to internetová peněženka?

Internetová peněženka je nástroj, který umožňuje uživatelům Internetu velice snadno, rychle a bez rizika platit za nákupy zboží a využívání placených služeb na Internetu. Uživatel, který si přeje peněženku využívat, si ji (prostřednictvím velmi jednoduché registrace) zřídí, a následně ji převodem z účtu naplní (lze provést okamžitě, např. prostřednictvím internetového bankovnictví).

Od tohoto okamžiku může uživatel touto peněženkou platit za nákupy zboží a služeb na Internetu v těch obchodech či místech poskytujících služby, které tento způsob platby povolují. Realizace platby trvá cca deset vteřin, není zatížena vůbec žádnými poplatky ani provizemi, jako je tomu např. u tzv. Premium SMS, a je možno převádět libovolně malé finanční částky.


V čem je přínos internetové peněženky?

Za prvé, v tom, že platba není zatížena poplatky či provizemi (což se ale zřejmě - jak už tak u Computer Pressu bývá zvykem - dříve či později změní, i tak by ale "náklady" na tento platební systém mohly být nižší než například na platební karty). To znamená, že uživatel neplatí za služby, které nechce.

Za druhé, je možné prostřednictvím internetové peněženky platit i velmi malé částky (v řádu desítek haléřů), což je jinými prostředky nerealizovatelné. Zboží a služeb, které by bylo možné prostřednictvím internetové peněženky platit je přitom dost a dost.

Za třetí, internetová peněženka může být - díky mikroplatbám - využita ve věrnostních programech. I když právě Monetka.cz byla spíše vyvinuta kvůli platbám (na rozdíl třeba od I Like Q, kde věrnostní systémy byly přímo v nabídce), bude pravděpodobně možné ji využít i v tomto případě, kdy provozovatelé serverů "odměňují" návštěvníky za provedení nějakého úkonu nebo prostě za návštěvu.


Co bude dál?

V současné době připravuje Computer Press znovuspuštění systému Monetka.cz, a to včetně obnovení všech uživatelských účtů. Současně je realizována "vzorová" implementace peněženky v prostředí českých internetových obchodů.

Plné spuštění a otevření české internetové veřejnosti se očekává během několika dnů.
Autor: David Kozák
Datum: 28. září 2004 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Martin Hyroš
www.smspay.cz
28.09.2004 11:47