Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Monetka.cz: Virtuální peněženka od Computer Pressu

I když ještě před několika týdny Jiří Hlavenka, šéf Computer Pressu, srdnatě popíral, že jeho firma připravuje vlastní platební systém pro internet. Dnes je však jasné nejen že systém je již hotov, neboť právě probíhá jeho ostré testování a dolaďování, ale je známé také jeho jméno - Monetka.

Speciální platební systém pro internet? Tato myšlenka není nová a i na českém internetu už několik podobných systémů existuje. Přesto se strategie, s níž přichází Computer Press od fungujících systémů liší. Monetka totiž nebude zprostředkovávat platby virtuální měnou, ale v českých korunách. I proto je možné za hlavní "konkurenty" tohoto systému považovat spíš Českou poštu a různé formy elektronického bankovnictví, než "věrnostní a marketingové systémy" - od kterých se firma přímo distancuje.

Příznivou zprávu pro potenciální uživatele je také to, že nad účty zákazníků bude mít "patronát" významný bankovní dům, jehož jméno však chce Computer Press sdělit až při ostrém startu systému, který je mimochodem naplánován na nejbližší dobu (vzhledem k tomu, že firma spolupracuje často s eBankou, je možné, že partnerem se stane právě tento finanční ústav, ale nechme se překvapit). Mimochodem, ke stejnému kroku se delší dobu chystá také systém I LIKE Q, jak jsme již informovali.

Pozitivně bude na potenciální uživatele - a to z řad zákazníků i obchodníků - zajisté působit také to, že služby internetové peněženky jsou bezplatné. Alespoň prozatím. Dá se samozřejmě předpokládat, že dříve nebo později Computer Press svou politiku změní, tak jako to udělal s Aukce.cz a od 1. února i s reklamním systémem Adrenaline (viz článek Pavla Hrůzy). I když Jiří Hlavenka prý očekává, že "Monetka bude schopna krýt svoje náklady, nebo jejich aspoň značnou část, způsobem, díky kterému nebude muset zpoplatňovat."

V neposlední řadě přichází Monetka ještě s jednou výhodou - vklady uživatelů budou zhodnocovány. Z legislativních důvodů - potřeba bankovní licence - to téměř na sto procent nebude formou úroku. Computer Press však připravuje systém odměn, který uživatelům tuto formu "přilepšení" dá.

Bezpečnost pro uživatele

Hlavním problémem s nímž se internetoví obchodníci při placení on-line setkávají nejčastěji, je obava zákazníků ze zneužití jimi uvedených údajů, zvláště pak čísla platební karty. Tento problém dnes řeší samozřejmě různé formy elektronického (přímého) bankovnictví. Ty však - s výjimkou systému eBanky - neřeší problém nedůvěry vyplývající z toho, že obchodník nemá kontrolu nad tím, zda klient zaplatil, a to až do okamžiku kdy jsou mu peníze připsány na jeho účet. Z tohoto důvodu většina internetových obchodů vyžaduje platbu předem. Jenže ta zase znevýhodňuje klienta, který zaplatí za zboží a neví, zda mu ho obchodník odešle. Možným řešením je sice dobírka, ta je však nákladná - jak pro obchodníka (když balík zákazník nepřevezme), tak pro zákazníka (zaplatí nejen peníze za zboží, ale i za poštovné, které není zrovna malé).

Monetka: PřihlášeníI tento problém Monetka řeší. Vzhledem k tomu, že platbu lze provést jen mezi členy systému, má obchodník kontrolu, že zákazník dal příkaz k zaplacení. Zákazníkům přitom Monetka nabízí možnost v případě, že dodavatel nesplní dohodnuté podmínky, platbu stornovat, načež se peníze blokované pro uvedenou platbu uvolní pro použití na jiné účely.

Bezpečnost internetové peněženky Monetka však jde ještě mnohem dál. Za prvé, při přihlašování do systému musí uživatel vyplnit PIN, který mu vygeneroval systém. Ten má deset čísel, z nichž se však při přihlášení vyplňují jen některá. Díky tomu není PIN možné získat ani z paměti počítače či jinými systémy, které sledují dění na klávesnici. Za druhé, uživatelský účet v systému je přímo vázán na klientův bankovní účet. I kdyby se tedy někomu snad podařilo získat přístupový PIN a dostat se k účtu, stejně nemůže peníze převést na jiný účet než na ten, se kterým je vázán.

Platby přes e-mail

Monetka přináší na český trh ještě jednu novinku, kterou ocení hlavně provozovatelé menších on-line obchodů a ti, kteří na svých serverech nepoužívají skriptování či nemohou instalovat vlastní knihovny. Zejména těch prvních je přitom na českém internetu absolutní většina. Při maximálně několika objednávkách za den se jim nevyplatí implementovat jakékoliv složitější řešení.

Monetka umožňuje těmto obchodníkům implementovat platební systém během několika minut a bez složitých úkonů, úprav a programování. Po zaregistrování si prostě vygenerují kód, který umístí na svých stránkách. Zákazník pak - pokud zvolí jako formu platby Monetku - dostane instrukce, jak zaplatit. O této platbě je pak obchodník zpraven prostřednictvím elektronické pošty a na své stránce v systému Monetka se dozví kdo a kolik peněz zaplatil.

Nezávislost

Faktorem, který ovlivní potenciální zájemce o účast v systému Monetka, se asi stane také to, že provozovatelem je firma, která sama vlastní několik internetových obchodů. Někteří obchodníci se totiž mohou obávat zneužití informací, které se v systému nezbytně musí objevit - záznamů plateb.

Podobný problém ostatně již na internetu je. Softwarový gigant Microsoft přišel s nabídkou univerzálního "internetového pasu" (Passport) a přestože je tato aplikace k dispozici již déle než dva roky, nelze říci, že by se stal standardem internetu ve smyslu univerzálního přístupového klíče k většině internetových služeb. Své jistě hraje dvojí role Microsoftu, který je nejen provozovatelem Passportu, ale i řady významných internetových aplikací. (Jiří Donát, Hospodářské noviny, 2.10.2001).

V jedné diskusi si na toto téma ostatně své názory vyměnili i Nikola Rafaj, šéf společnosti Villusion (provozovatel "elektronické peněženky" I Like Q a Jiří Hlavenka.

Zatímco Rafaj argumentoval tím, že mnoho obchodníků a provozovatelů portálů, kteří jsou uživateli jejich systému jim stále připomíná, že jako provozovatel musí být nezávislí, Hlavenka oponoval faktickou poznámkou: "Computer Press provozuje hosting pro pět tisíc internetových obchodů na Vltava2000.cz. Těchto 5.000 obchodů si tam otevřeli jejich provozovatelé s plným vědomím toho, že provozujeme sami několik obchodů..." (kráceno)

Computer Press navíc podle Jiřího Hlavenky předpokládá, že pokud se Monetka "chytí" a bude úspěšná, bude převedena pod jiného provozovatele, který by měl být nezávislý a neměl by mít nic společného s provozovatelem internetových obchodů.

Jak vše dopadne je samozřejmě těžké dnes posuzovat (těžko být prorokem), v každém případě je jisté, že podobnou možnost ke "zneužití" dat již Computer Press má v případě již zmíněného freehostingu Vltava2000 a o ničem takovém se dosud nemluvilo, což s pravděpodobností hraničící s jistotou znamená, že k žádnému podobnému případu nedošlo.

Financování

Jak již bylo řečeno, nepočítá Computer Press s tím, že by v nejbližší době operace v rámci systému Monetka zpoplatnil. Podle Jiřího Hlavenky s něčím podobným společnost dříve než za rok, ještě spíše za dva roky po spuštění. Důvodem ke zpoplatnění ale také může být "standardizace" systému, to znamená dosažení takového tržního podílu, kdy by počet aktivních uživatelů dosáhl stovek tisíc a Monetka by se stala dominantním systémem (standardem) na českém internetu. V žádném případě však poplatky podle Hlavenky nedosáhnout úrovně plateb za použití terminálů pro platební karty. To je ale celkem logické, neboť Monetka na druhou stranu nemůže nabídnout komfort platební karty.

Jak a proč tedy Computer Press Monetku vyvíjí? Důvod je snadno pochopitelný, když si uvědomíme, že tato firma prostřednictvím dceřinné společnosti Internet Shops sama provozuje hned několik internetových obchodů (Vltava.cz, Vypalcd.cz, Kancelar.cz, Musickatalog.cz, Orchidea.cz, Zverinec.cz) a i na nich je častou formou platby dobírka. Jenže zboží objednané touto formou si zákazník nemusí vždy převzít, což způsobí ztrátu. A když většina takovýchto nákupů bude prostřednictvím Monetky uhrazena předem, společnost ušetří nemalé peníze.
Autor: David Kozák
Datum: 11. ledna 2002 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Milos Molnar
Bezpecnost
11.01.2002 07:01
Martin Novotny
Snimani obrazovky?
11.01.2002 09:42
Ladislav Riedl
Měna
11.01.2002 10:56
Tomas Vorel
hesla
11.01.2002 11:45
Emil Čelustka
Nepřesnosti v článku
11.01.2002 16:48
David Kozák
Chyby v článku
13.01.2002 12:52
Honza
Hlavenka tedy lhal
14.01.2002 14:17
L. Riedl
Odpověď na Nepřesnosti v článku
14.01.2002 20:42
Emil Čelustka
RE: Odpověď na Nepřesnosti v článku
15.01.2002 01:19
L. Riedl
Odpověď
15.01.2002 17:50
Emil Čelustka
RE: Odpověď
16.01.2002 10:57
L.Riedl
Re: Odpověď
18.01.2002 18:55
Emil Čelustka
RE: Odpověď
20.01.2002 21:37
Jiří Hlavenka
Souhrnná odpověď
24.01.2002 12:05