Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Metropolitní síť GTS

Přenosové sítě nového typu umožňují poskytovat zákazníkům širokou škálu moderních telekomunikačních služeb - např. propojení počítačových sítí, videokonference, ostrahu objektů a telemetrii.V těchto sítích je integrován přenos různých informací do jediné univerzální širokopásmové přenosové sítě.

Zakladatelem optické sítě s původním názvem Metronet je společnost Dattel, která je od 22. února 2000 součástí společnosti GTS, předního alternativního telekomunikačního operátora.

Metropolitní sítě tohoto typu fungují např. v Londýně, Vídni nebo Mnichově. Na základě analýzy zahraničních zkušeností se společnost DATTEL (nyní GTS) v roce 1991 rozhodla vybudovat optickou páteřní síť s využitím podzemních prostor a tunelů pražského metra. Zároveň iniciovala vznik sdružení MetroNet, které postupně zajistilo výstavbu a provoz páteřní sítě stejného názvu. O tři roky později – v říjnu 1994, došlo k zahájení výstavby telekomunikační sítě v centru hlavního města Prahy. V květnu 1995 se společnosti DATTEL podařilo získat Pověření Ministerstva dopravy a spojů v ČR ke zřizování a provozování jednotné telekomunikační sítě na vymezeném území a o měsíc později došlo k podepsání propojovací smlouvy s Českým Telecomem. V prosinci 1995 byla zprovozněna první telefonní linka.

Postavení společnosti DATTEL na českém telekomunikačním trhu v roce 1996 významně posílil vstup zahraničního partnera v roce 1998, americké telekomunikační společnosti GTS.

Na topologii optické metropolitní sítě GTS následně navázala výstavba telekomunikační sítě DATTEL na vymezeném území Prahy. Základní technická koncepce této metropolitní sítě byla založena na důsledné prostorové integraci telekomunikační sítě a televizního kabelového rozvodu. Hlavními prvky této sítě jsou zejména digitální telefonní ústředna HOST typu Siemens propojená s ústřednou Siemens EWSD společnosti Český Telecom, dohledové centrum, hlavní optický předávací bod televizního kabelového rozvodu a společný optický páteřní kabelový systém.

V telekomunikační části této multifunkční sítě je zachována koexistence se stávající sítí akciové společnosti Český Telecom, jako dvou nezávislých sítí, které poskytují své služby ve vzájemné konkurenci. Znamená to, že obě telekomunikační sítě pracují na vymezeném území nezávisle na sobě a jsou propojeny v jediném propojovacím bodě – tj. HOST GTS. Díky této situaci jsou v jednotlivých objektech umístěny účastnické rozvaděče obou operátorů a zákazník si může vybrat operátora, jehož služby bude využívat.

Metropolitní síť GTS je zákazníky využívána mnoha rozličnými způsoby a k nejrůznějším účelům. Mezi nejčastější aplikace patří soukromé datové sítě propojující lokální sítě velkých institucí, soukromé spoje mezi pobočkovými telefonními ústřednami v rámci sítě uživatele, širokopásmové připojení k síti Internet, zabezpečovací systémy či propojování počítačových sítí bankovních institucí a propojování bankomatů On-Line. Metropolitní síť GTS využívají i dispečerské sítě přenášející data a obraz z monitorovacích kamer do řídícího střediska, slouží k propojení televizních a rozhlasových studií, vnitřních televizních okruhů, sítě kabelové televize a v neposlední řadě též k propojování telefonních ústředen telekomunikační sítě GTS.

Metropolitní síť využívá například Kancelář prezidenta republiky k přenosu televizního signálu ze Senátu a Parlamentu ČR. Mimo to je síť využívána i pro přenos hovorů a přístup k Internetu. RNDr. Ivan Sklenář, ředitel odboru informačních systémů říká: “ Při výběru telekomunikačního partnera je pro nás rozhodující spolehlivost. A volba GTS pro mě znamená volit spolehlivost – jsme zákazníkem již 4 roky a s kvalitou služeb jsme velmi spokojeni“.

Mezi další zákazníky patří např. ABN AMRO BANK , Akademie věd, Brattford Consultancy Česká spořitelna, Česká pojišťovna, Česká obchodní inspekce, České radiokomunikace, ČEZ, Chronos Interbanka, Internet Securities, Dálniční stavby Praha, Dům módy, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Palác u Nováků, Pozemkový fond ČR, PVT, Výstaviště Praha, ministerstva, přední internetoví provideři, telekomunikační operátoři, státní správa, televizní společnosti a společnosti TKR ( ČT, PRIMA, Dattelkabel, KabelNet ), Universita Karlova a další vysoké školy.

*Technické řešení
V současné době má metropolitní síť GTS téměř 200 km kabelových tras, což je přibližně 10 000km optických vláken. Základní topologie páteřních tras je dána vedením tras pražského metra. Podél povrchových kabelových tras je téměř 200 propojovacích bodů umožňujících postupné připojování dalších účastníků, další rozšiřování a rekonfiguraci sítě. Vzájemně propojené uzly vybavené technologií SDH a ATM, umožňují poskytovat nabídku pronájmu různých přenosových okruhů. Metropolitní síť GTS, kterou tvoří páteřní širokopásmový systém sloužící různým uživatelům a sdružující různé typy sítí nabízí široké spektrum digitálních okruhů s různými přenosovými rychlostmi. K dispozici jsou standardní okruhy o rychlosti od 64 kbit/s (E0) až do 2048 kbit/s (E1) a dále okruhy 8 Mbit/s (E2), 34 Mbit/s (E3), Ethernet 10 Mbit/s, Ethernet 100 Mbit/s, STM-1 155 Mbit/s, STM-2 622 Mbit/s a 1Gbit/s. Zákazníci si též mohou zvolit rozhraní koncového bodu – k dispozici jsou především standardní rozhraní V.24, V.35, X.21, G703 a Ethernet 10/100 Mbit/s.
Autor: Tisková zpráva
Datum: 19. června 2000





 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz