Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Nová generace WWW

Zatímco velká část světové populace se neměla šanci seznámit ani s dnešní verzí WWW, ve středisku CERN u Ženevy vědci už dnes pracují na nové verzi světové datové supersítě.

Projekt nazvaný Datagrid má umožnit propojení superpočítačů, velkých databází, výpočetních středisek a uživatelů, používajících jakákoliv koncová zařízení, do jedné vysokorychlostní sítě schopné přenášet obrovská množství dat. Kterýkoliv zdroj napojený na síť bude přístupný z kteréhokoliv místa připojení.

Jak uvedl manager projektu Datagrid, Fabricio Gagliardi, je taková síť naprosto nezbytná, jelikož WWW v dnešní podobě už dávno dosáhla hranic svých možností a je jen otázkou času, kdy ji stále rostoucí provoz zahltí. Počet uživatelů WWW se totiž zdvojnásobuje každých šest měsíců. Nová síť má sloužit především vědeckým účelům, ovšem profitovat z ní bude i běžný uživatel.

To, že daný projekt byl zadán právě vědcům v CERNu, není náhoda. Za pět let zde má být spuštěn nový urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider) a zpracování množství dat produkovaných po spuštění je při dnešní podobě technologií nemyslitelné. Jen pro lepší představu: záplava dat se bude rovnat stejnému objemu jako v případě, že by se každý obyvatel planety rozhodl telefonovat zároveň s dvaceti lidmi. Množství procesorů potřebných pro výpočty LHC je stejné jako u 100.000 moderních osobních počítačů dnešní generace.

Vědci v CERNu jsou pro tento projekt nejvíce kompetentní i z toho důvodu, že zde před dnes už více než deseti lety byla vyvinuta i dnešní verze WWW, umožňující přenos multimediálních dat po síti internet.

Na financování projektu se spolupodílí částkou cca. 10 mln. Euro i Evropská Unie
Autor: Ľubica Domanová
Datum: 20. února 2001 Profil autora  

Ľubica Domanová

Zakladatelka české pobočky Ashburn International
Business Development Director Ashburn International
Poradce pro oblast internetového podnikání


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz