Nová generace WWW
Zatímco velká část světové populace se neměla šanci seznámit ani s dnešní verzí WWW, ve středisku CERN u Ženevy vědci už dnes pracují na nové verzi světové datové supersítě.
Projekt nazvaný Datagrid má umožnit propojení superpočítačů, velkých databází, výpočetních středisek a uživatelů, používajících jakákoliv koncová zařízení, do jedné vysokorychlostní sítě schopné přenášet obrovská množství dat. Kterýkoliv zdroj napojený na síť bude přístupný z kteréhokoliv místa připojení.
Jak uvedl manager projektu Datagrid, Fabricio Gagliardi, je taková síť naprosto nezbytná, jelikož WWW v dnešní podobě už dávno dosáhla hranic svých možností a je jen otázkou času, kdy ji stále rostoucí provoz zahltí. Počet uživatelů WWW se totiž zdvojnásobuje každých šest měsíců. Nová síť má sloužit především vědeckým účelům, ovšem profitovat z ní bude i běžný uživatel.
To, že daný projekt byl zadán právě vědcům v CERNu, není náhoda. Za pět let zde má být spuštěn nový urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider) a zpracování množství dat produkovaných po spuštění je při dnešní podobě technologií nemyslitelné. Jen pro lepší představu: záplava dat se bude rovnat stejnému objemu jako v případě, že by se každý obyvatel planety rozhodl telefonovat zároveň s dvaceti lidmi. Množství procesorů potřebných pro výpočty LHC je stejné jako u 100.000 moderních osobních počítačů dnešní generace.
Vědci v CERNu jsou pro tento projekt nejvíce kompetentní i z toho důvodu, že zde před dnes už více než deseti lety byla vyvinuta i dnešní verze WWW, umožňující přenos multimediálních dat po síti internet.
Na financování projektu se spolupodílí částkou cca. 10 mln. Euro i Evropská Unie
Autor: Ľubica Domanová
Datum: 20. února 2001
Ľubica Domanová

Business Development Director Ashburn International
Poradce pro oblast internetového podnikání
29. června 2006
Firma Blue Pixel představuje Handywalk, mapy pro běžný mobil
22. června 2006
Aktuálně.cz předskočilo zprávy na iDnes.cz
20. června 2006