Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Třetina uživatelů internetu by chtěla on-line nakupovat léky na předpis

Léky na předpis se přes internet prodávat nesmí. Přesto by tuto možnost přivítalo, resp. spíše přivítalo 33 %uživatelů internetu v ČR.

Průzkum pod názvem Nákup léků a doplňků stravy přes internet provedla v průběhu letošního února společnost STEM/MARK. Kromě informací o postojích uživatelů k nákupu uvedených komodit analytici také zjistili, že k internetu má v současné době přístup (z domova, zaměstnání či školy) zhruba 66 % populace starší 15 let. Asi 80 % z nich alespoň jednou přes internet nakupovalo. Průzkumu samotného se zúčastnilo 698 respondentů ve věku 15 až 59 let. A jaké, že odpovědi analytikům poskytli?

Na otázku, zda na internetu nakupují volně prodejné léky či doplňky stravy, odpovědělo negativně celých 77 % dotazovaných. Čas od času sledovaný sortiment nakupuje on-line 20 % respondentů. Často si léky či potravní doplňky v e-shopech pořizují 3 % uživatelů. Když měli účastníci výzkumu definovat tři nejnakupovanější kategorie volně prodejných léků či doplňků stravy získávaných přes internet, pak nejvíce z nich v této souvislosti uvádělo vitamíny, multivitamíny a minerály (více než jedna polovina všech, kteří nakupují) a také přípravky určené k posílení imunity a organismu (46 %). Z ostatních častěji zmiňovaných produktových kategorií lze uvést preparáty na léčbu či prevenci kloubních onemocnění (19 %), na chřipku a nachlazení (16 %), na hubnutí (13 %), a také bylinné čaje (21 %).

Internet k nákupu častěji využívají starší věkové kategorie. A to navzdory faktu, že mezi uživateli internetu stále dominují mladší ročníky.

Jak již bylo řečeno, prodej preskripčních léků (prodávaných výhradně na předpis) přes internet česká legislativa nedovoluje. Přesto by tuto variantu mnozí účastníci průzkumu přivítali. Mezi příznivce této alternativy patřili příslušníci věkové skupiny 30 až 44 let, vysokoškoláci a také ženy. Naopak - v souladu s výše uvedeným nezájmem o on-line nákup sledovaných komodit - on-line prodej léků na předpis příliš nezajímá respondenty ve věku 15 až 29 let, plus uživatele se základním vzděláním.
Autor: David Kozák
Datum: 17. března 2010 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz