Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Internetové obchody v Čechách (3)

Dnešní návštěvy jsou z 15. ledna 1999. Nemohl jsem dokončit prohlídku serveru Vánoce98, protože aplikace zde použitá mi při přístupu podle jména obchodu vytrvale hlásí Document contains no data. Nevadí, využil jsem služeb Seznamu.

007 – PEHO
Obchod vybudovaný na aplikaci firmy Casablanca INT. Graficky slabý, jestli se vůbec dá hovořit o nějaké grafice. Všechny nabízené položky mají vygenerovaný odkaz, který ovšem nikam neukazuje – je nefunkční. Jenom protože jsem tuto aplikaci již viděl někde jinde, vím, že odkaz by měl zobrazit obrázek. V prvním díle našeho povídání jsem psal o nedostatečných informacích o nabízeném zboží. Obchod firmy PEHO je z tohoto pohledu přímo odstrašujícím příkladem. Nebo někomu z vás něco říká ``stykač V 40 E" ?
Navíc si zde můžete objednat i práce s nulovou jednotkovou cenou. Právě položky typu práce bez udané ceny jasně ukazují na zmatečné záměry tvůrců obchodu. Takhle to prostě nemá vypadat.

AC Jelínek
I tento obchod je vystavěn na aplikaci firmy Casablanca INT. Grafika je o trochu lepší než předchozím případě a přímé srovnání výsledků práce autorů jasně ukazuje, jak to firma PEHO odbyla. Měl jsem však problémy s fungováním aplikace, která při pokusu vrátit se zpět pomocí tlačítka zpět (back) skončila ve stavu hlásícím Menu loading … Přitom to není náhodná chyba, vyvolal jsem ji několikrát po sobě. Obchod samotný není žádný zázrak, nabízí pouze Twist sady od firmy Paegas, celkem 9 položek. Vzhledem k tomu, že Twist prodávají snad všude a za stejné ceny, nevidím pro nákup na internetu jediný důvod.

ACTER
Autoři sami sebe označují jako Virtuální obchodní dům. Skutečností je, že tak honosný název si tento obchod v žádném případě nezaslouží. V oddělení Počítačová literatura jsem našel cca. 100 položek, uvedených pouze jménem a cenou. Chybí autor, vydavatel, počet stran … V oddělení Pyrotechnika je jen 10 položek s obrázky. V oddělení Elektronika na leasing jsem našel upozornění – Tyto stránky jsou ve vývoji. Žádná škoda. Autoři si neuvědomují, že prodej na splátky je pro internetový obchod artikl zcela nevhodný. U podpisu smlouvy totiž musím být osobně, prokázat svoji totožnost a příjem. Grafické zpracování je slabé, objednává se pomocí formulářů, které nepočítají výslednou cenu a odesílají se jako e-mail. Pokud máte nainstalovaný pouze prohlížeč, jako mám já, neobjednáte nic.
Poznámka: nechci se hádat, ale neuvádí firma Inet, a.s., že Virtuální obchodní dům je jejich registrovaná ochranná známka ?

ALAMO.CZ
Otevře se vám stránka začínající takto: ``Důle#158ité informace …". Tato chyba je systémová, protože aplikace nezobrazí žádné ž. Navíc se společně s první stránkou otevře okýnko s reklamou, která se načítá každé 2 minuty znova ! Přitom česky je pouze tato jediná stránka, všechny odkazy vedou na stránky v angličtině. Grafické zpracování je slabé. U žádné z nabízených položek jsem nenašel přesnou cenu, a to ani v dolarech. Objednání zboží není možné ani prostřednictvím formulářů. Poslední update stránek byl proveden 1. A príla 1998. Otázkou je, zdali se autoři nezaregistrovali mezi internetové obchody v rámci aprílového žertu.

AlgoNet
Je ``obchod" s jedinou stránkou. Ale ta stojí za to ! Dovolím si citovat v plném rozsahu: ``Máme pro vás dvě zprávy – jednu špatnou a jednu dobrou. Ta špatná: Z provozních důvodů jsme definitivně ukončili provoz našeho virtuálního obchodu se softwarem ALGONET. Ta dobrá: Pokud hledáte nějaký opravdu speciální program a jste stále neúspěšní – nezoufejte. Disponujeme týmem zkušených odborníků a dokážeme Vám vyrobit program přesně podle Vašich představ. Copyright Algo s.r.o. 1998." Co dodat ? Není co.

Autosedačky OnLine
Potřetí dnes aplikace firmy Casablanca INT. Obchod samotný je jednostránkový a nabízí pouze 3 položky. Grafické zpracování je dobré, informace o nabízeném zboží vcelku dostačující. Autosedačky jsou však problematické zboží a tak jsem postrádal informaci o atestu s povolením prodeje. Aplikace mi v Netscape soustavně hlásila chyby, Internet Explorer fungoval bez potíží. Přestože základem je formulář, počítá se celková cena. Vadou na kráse jsou podmínky firmy Ferda – zboží musíte osobně odebrat v prodejně firmy. Rozvoz je možný pouze po Praze za cenu 180 Kč. Podle mého názoru tak celá investice firmy Ferda do internetového obchodu ztratila smysl.

Atraktivní Firemní Kalendáře
Základní stránka s reklamou systému Wexl a spoustou odkazů na všechna možná počítadla přístupů obsahuje kód, který způsobí znovunačtení stránky. Autoři tak vědomě podvádějí ostatní uživatele systému Wexl, což je odsouzeníhodné. Ucházející grafika není podpořena aplikací, díky které by se celý projekt dal nazvat obchodem. Formulář na objednání, neprovázaný s obrázkovým katalogem, poděkuje za odeslání i zcela nevyplněné objednávky.

Dnes se tedy metoda náhodného výběru neosvědčila. Označit někoho za dnešního vítěze není možné. Stala by se jím patrně Autosedačky OnLine, za nejpěknější zpracování i přes slabý sortiment. Ale ten nesmysl s osobním odběrem ! Radši vítěze neoznačím.
Pokud začínáte z našich návštěv mít pocit, že pořádný internetový obchod u nás snad ani neexistuje, nezoufejte, protože to není pravda. Jak jsem už jednou psal, zatím se vyhýbám známým obchodům. Prostě za vás procházím ty stránky, které jejich autoři nezřídka neprávem registrovali do kategorie internetových obchodů. Postupně navštívíme všechny, nakonec i ty, které pochválím ;)
Autor: Přemysl Vok
Datum: 18. ledna 1999 Profil autora  

Přemysl Vok Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz