Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Internetové obchody v Čechách (7)

Po mezihře pokračujeme v návštěvách internetových obchodů. Narazil jsem na obchod, který se neštítil použít popisné texty jiného serveru. Zajímá vás, který to je? Pak čtete následující řádky…

GES-ELECTRONICS
Nejdřív mi dost dlouho trvalo, než jsem objevil, že obchod se skrývá pod položkou WWW katalog. Pak jsem objevil perličku – v popisu Jaké jsou ceny? je věta: Pravidelným zákazníkům zasíláme zásilky zdarma. Vida, stačí stát se pravidelným zákazníkem a pak není třeba zboží platit ! Objednává se pomocí e-mailu, kopírovat texty musíte sami, počítat ceny a DPH taky sami. Prostě a jednoduše, žádný obchod to není.

HOGAN
Velmi sugestivní úvodní stránka patří serveru, který je výrazně orientován na mladší ročníky. Jednou z částí serveru je i aplikace pro prodej triček s potiskem. Celkem je nabízeno 9 motivů, které vám natisknou na trička 4 různých velikostí a 4 různých barev. Aplikace pracuje s košíkem a počítá DPH, ale již nevyčíslí náklady na poštovné a balné. Postrádal jsem také informace jak nakupovat a reklamační řád.

GSM Market
Sám sebe proklamuje jako zásilkový velkoobchod s nejširší nabídku příslušenství. Vše se vměstnáno na jedinou stránku s ceníkem, bez dostatečného popisu zboží. Nabízeno je pár desítek položek, což rozhodně není nejširší nabídka příslušenství. On to ale žádný obchod není, objednávat máme emailem, telefonem nebo faxem. Chybí i kontaktní adresa – proč se za ni autoři stydí? Že by se mohl někdo přijít podívat? Že by se mohlo zjistit, že se o žádný velkoobchod nejedná?

Happy Star s.r.o.
Co mě na těchto stránkách opravdu upoutalo je především naprostá absence vkusu autora. Jak jinak by mohl někdo vytvořit stránky tak nesourodé až nevkusné? Spotřební elektronika je přitom zajímavé zboží, které se pro prodej po internetu docela hodí. Všichni výrobci tohoto sortimentu mají zpracované velice dobré katalogy, které obsahují většinou detailní popis výrobku a jeho fotografii. Nic takového zde nenajdete. Dvouřádkový popis u televizoru za 50 tisíc je podle autorů dostačující. Krkolomná aplikace počítá výslednou cenu, ale výpočet DPH a připočtení ceny za dopravu již nezvládá.

Internetový prodej záclon
Ani zde nenajdete stránky lahodící oku. Firma nejen že nemá peníze na grafika, ale umístila svůj obchod na server typu "stránky zadarmo", který otevírá druhé okno s neustále znovu a znovu se natahující reklamou. Doslova šokem pak pro mě byla titulní strana s celkem 10 reklamními nudlemi ! Přestože titulní strana slibuje velký výběr záclon za nízké ceny, nabízeno je pouze 13 různých druhů. I když připočtu rozměrové varianty, je n abízeno celkem 23 položek, což v případě záclon rozhodně není velký výběr. A tak není divu, že pro tak malý počet položek autorům stačí jeden formulář.

Dům textilu – TIBA a.s.
Další perli čka – autor zpracování, sám sebe označující za obchodního specialistu internetu, umístil na úvodní stranu svou fotografii. Stránky samotné jsou v porovnání s většinou dosud navštívených obchodů spíše nadprůměrné, informace o nabízeném zboží se mi zdály dostačující. Zcela však chybí aplikace. U zboží, které si vyberete v katalogu, si poznamenáte šestimístný kód, který pak opíšete do formuláře. I když jsou to jen drobné chyby, je pro mne překvapením, že se do realizace internetového obchodu pustí autoři, kteří zřejmě nevědí o existenci prohlížeče Netscape Navigator a kteří neumějí stránce změnit titulek, takže koukáte na New Page 2.

ENC – Elektronické Nákupní Centrum
Zase jedna přebytečná úvodní strana, která po čase sama zmizí. Proč autoři plýtvají našimi penězi? Obchod samotný je docela pěkný, aplikace počítá výslednou ceny i DPH. Neumí však připočíst cenu za dopravu. Zaujala mě možnost platby kartou Eurocard/Mastercard, ale bez SSL protokolu bych nikomu nedoporučil ji použít. Už jsem chtěl obchod pochválit, když při čtení úvodní stránky, konkrétně části Proč nakupovat právě u nás? jsem měl neustále pocit, že tyto řádky jsem již četl. Chvíli jsem pátral v paměti a nemýlil jsem se. Zkontaktoval jsem pošk ozenou stranu a autora těchto slov to dost nadzvedlo. Pan Enc jako autor stránek firmy ENC zmíněnou část popisu prostě vykradl ze serveru Spotřebák (http://www.spotrebak.cz), kapitoly Co je spotřebák? Co k tomu dodat? Že je to prachobyčejná sprostá krádež. Vy byste si něco koupili u obchodníka, který krade? Já ne.
Koho dnes označit za vítěze kola? Nebýt toho incidentu s autorskými právy, byla by to firma ENC. Ale to bych poškodil všechny ostatní, kteří neopisovali. A tak dnešní díl zůstane bez vítěze.
Autor: Přemysl Vok
Datum: 23. února 1999 Profil autora  

Přemysl Vok Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz