Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Internetové obchody v Čechách (11)

V dnešní sérii společně navštívíme již 70. obchod. Ani dnes jsem nenašel mnoho důvodů k radosti. Vím, že se opakuji, ale ono je to opravdu tak. Nakonec – při čtení se přesvědčíte sami.

Abacus Computer
Tento obchod jsem chtěl navštívit už v předchozích dvou dílech, ale ani jednou to firmě Abacus nejelo. Dnes se stav zlepšil natolik, že jsem mohl nahlédnout na titulní stranu. Ta však obsahovala podivný text: index.html: Unable to connect to sql daemon on line 339. A tak jsem obchod firmy Abacus neviděl ani tentokrát. Je to škoda? Kdo ví. Ale málokterý zákazník se do nefunkčního obchodu vrátí počtvrté a popáté.

Miroslav Chaloupka
Jak již sama adresa napovídá, jedná se o obchod na bázi aplikace inShop firmy Zoner. Už sám fakt, že se tyto obchody sobě podobají jako vejce vejci je pro mě odrazující. Navíc pan Chaloupka nevybočuje ani z řady laciných realizací – grafika nepřizval, popisy Jak nakupovat jsem nenašel, popisy zboží prakticky neexistují. Přitom je to obchod na Seznamu nově registrovaný, patrně vytvořený během posledních 14 dnů. Osobně takový obchod považuji za vyhozené peníze, protože důvod proč ho navštívit se mi nepodařilo najít.

COMPACT
Tady na mě vyskočilo hlášení: Stránky jsou momentálně optimalizovány pouze pro MS IE 4.0. V jakémkoli jiném prohlížeči nemusí fungovat správně. Pořád mě ještě překvapují vývojáři, kteří nejsou schopni připravit stránky také pro prohlížeč firny Netscape. Normálně by tím moje pokusy o návštěvu skončily, ale protože píšu recenzi, pustil jsem si MS IE. Ale ani v tomto typu prohlížeče jsem naprosto žádný internetový obchod nenašel. Že by se autoři spletli při vyplňování registrace pro Seznam ?

EBON s.r.o.
Na této adrese najdete pouze omluvnou stránku s tím, že firma mění původní systém za nový a že jeho přestavba bude nějaký čas trvat. Jenže na tuto stránku koukají zklamaní zákazníci již více než 3 měsíce. Kdysi tam obchod skutečně byl, viděl jsem ho a vypadal, že funguje. Ale čtvrt roku je příliš dlouhá doba na to, aby návštěvníci věřili tomu, že na této adrese skutečně ještě někdy nějaký obchod bude. Z tohoto pohledu ponechání odkazu v Seznamu firmu spíš poškodí.

Excellent On-Line
I když se obchod presentuje slabou grafikou a ozvučením titulní strany, což je značně nezvyklé a z pohledu zákazníka připojeného přes telefonní linku i nežádoucí, musím autory pochválit za popisy. Skutečně jsem našel snad vše - Návod, Záruční podmínky, Doprava. Ale abych nepřechválil, některé popisy jsou mi zcela nejasné. Například Doprava – osobní odběr bude penalizován ve výši 1 – 10% v závislosti na typu zboží. Proč ?Jinak je to zcela tuctový obchod se zcela tuctovými chybami. Zboží je bez popisů, navíc se mi nepodařilo najít jedinou položku, kterou bych jinde nebyl schopen koupit levněji. Udělal jsem zkušební objednávku, po odeslání objednávky však nenásledovala žádná další obrazovka. Jak jsem o něco později zjistil, jedinou reakcí aplikace bylo, že mě odhlásila. Když jsem se pokusil zkontrolovat stav této objednávky, dostal jsem se na stránku s editací počtu kusů a tlačítkem Potvrďte. Nemaje jinou možnost, stiskl jsem toto tlačítko a systém vytvořil novou objednávku. V tom okamžiku jsem z nakupování zde dostal strach a stránky urychleně opustil.

ISDN server shop
Je obchodem přidaným ke zpravodajskému serveru ISDN. Obchod nabízí pouze zboží, které tématicky spadá do působnosti serveru. Autoři plně využívají předností, které symbióza s ISDN serverem přináší. Je to poznat na grafickém pracování, popisech zboží s linky na testy prováděné autory ISDN serveru, linky na produktové stránky výrobce. To všechno jsou věci, které zákazníkovi při výběru zboží pomohou. Autoři tak spoustě jiných internetových obchodů ukazují, že to prostě jde. Postrádal jsem ale popisy Jak nakupovat a informace o tom, jakým způsobem mi zboží bude doručeno. Ale při kliknutí na odkaz Objednat jsem pochopil. Objevila se stránka, na které je mimo jiné tento text: Tato objednávka bude akceptována, jako projevení předběžného zájmu o produkt. Do druhého pracovního dne Vás kontaktujeme a společně zkonzultujeme Vaši volbu, případně doporučíme vhodnější produkt. Popravdě za obchodem se neskrývá žádná aplikace s košíkem, pouze formulář. A nakonec jedna drobnost, budete muset překousnout dvě reklamní nudle na každé stránce. V případě zpravodajského serveru se to dá pochopit, ale na stránkách obchodu je podle mě přípustná pouze jedna.

MI-DATA C&S
Běžná firemní presentace, v tomto případě firmy MI-DATA. Internetový obchod zde není ani náznakem. Začínám mít dojem, že většina autorů www stránek si při registraci plete kategorie, do kterých své výtvory na serveru Seznam zařazují. V případě firmy, která mj. zákazníkům nabízí provozování virtuálních www serverů, se mi však nechce věřit, že by nevěděli, co je internetový obchod.
Vítěz dnešního kola je jednoznačný. ISDN server shop zdatně využívá prostředí dané ISDN serverem a nabízí sice omezenou, zato však zajímavou skupinu výrobků. Možná namítnete, že firma Excellent má alespoň náznak aplikace, ale k čemu je aplikace, když ji autoři obchodu nedokážou využít a naplnit ji zajímavými informacemi o zboží ?
Autor: Přemysl Vok
Datum: 7. dubna 1999 Profil autora  

Přemysl Vok Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz