Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Internetové obchody – listárna

Jsem rád, když vás mé řádky o internetových obchodech vyprovokují k reakci. Je-li navíc písemná, je to neklamný důkaz, že i když se mnou právě nesouhlasíte, všímáte si a přemýšlíte. Je to dobře pro vás a pro internetové obchody jakbysmet.

Poslední příspěvek, nazvaný Internetové obchody - mezihra vyprovokoval k reakci pana Jiřího Zujiče (doufám, že háček jsem přiřadil na správné místo, pokud ne, omlouvám se). Protože tento dopis reprezentuje jistou názorovou skupinu, se kterou často a vášnivě diskutuji, rozhodl jsem se pro odpověď touto formou. Nejprve tedy mail v plném znění:

Vazeny pane Vok,
nevim jestli jste zil par let v USA a chcete porovnavat jejich trh s nasim nebo jak to je doopravdy, zda se mi ale, ze zcela arogantnim zpusobem odrazujete vsechny kdo se snazi pro vubec skomirajici internetovy on-line trhu nas neco udelat. Ano ne vsichni jsou profici ani nemohou byt, ne vsichni maji dostatek penez, kde by je vzali, ne vsem se jejich práce rentuje, ale prave proto jim patri obdiv a ne to co jim davate Vy. Temto lidem patri ucta, ze alespon neco pro vec delaji a ne aby je pan Vok hned na zacatku znechutil svym clankem, ze ktereho jasne cisi - bud mas hodne penez a jsi tak dobry jako ja neb jdi od valu. Jsme v Cechach, bojujeme se SPT s dostatkem penez a tak podobne. Tito fandove prinaseji alespon neco, ale Vy svym clankem prinasite jen pochybnosti, ktere mohou vest k jejich zaniku. Oni nebo spise reknu my vsichni se poucime a budeme casem delat lepsi stranky, budeme lepsimi grafiky, proste budeme pouceni vice a vice, vzdyt do toho delame jen par let. Bojim se ale, ze Vy zustanete porad stejny – stále odsuzujici, majici jen tu svou pravdu.
Jiri ZUJIC

Nemohu s panem Zujičem souhlasit v několika bodech, proto to vezmu postupně:

  • rozhodně nemohu srovnávat náš trh s trhem v USA, protože trh v USA je mnohonásobně větší, vyspělejší a bohatší. Pokud však budeme hledat někoho pro srovnání, musíme si vybrat toho nejlepšího. Budeme-li se srovnávat s méně nebo stejně schopnými, nikdy se nezlepšíme. Není to tak dávno, kdy nás tehdejší premiér Klaus pasoval na premianty mezi východoevropskými uchazeči o členství v Evropské unii. Vedlo to k falešnému sebeuspokojení, jehož důsledky teď pociťujeme všichni. Být nejlepší mezi dostatečnými totiž nestačí.
  • nesouhlasím, s tvrzením, že arogantním způsobem všechny odrazuji. Ale pokud je nazývání věcí pravým jménem arogancí, pak jsem arogantní.
  • rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že internetový on-line trh je skomírající. Naopak, je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících částí Internetu, do které investoři vkládají velké naděje.
  • zcela zásadní nesouhlas, se týká obhajoby těch, kteří nemohou být profíci a nemají dostatek peněz… Doba, kdy bylo možné založit obchodní firmu v některém z atraktivních oborů s kapitálem (ne jměním !) 100 tisíc korun je nenávratně pryč. Naposledy to bylo možné někdy v letech 93 – 95. Stejně tak doba, kdy bylo možné vybudovat internetový obchod jen s desítkami tisíc a kupou nadšení, je pryč. Naposledy to šlo někdy z jara či v létě loňského roku. Pozor, netvrdím, že to platí ve 100% ! Obrovská dávka nadšení či mimořádný nápad mají naději vždy. Ale kolik z těch panem Zujičem obhajovaných má obrovské nadšení nebo mimořádný nápad ?
  • a není mým posláním ani záměrem potenciální majitele internetových obchodů odradit. Ani v nejmenším. Mé varování a rady se však dají chápat i jinak. Chráním spoustu lidí před zcela zbytečnou ztrátou. Jako každý dynamicky se rozvíjející trh i trh internetových obchodů přitahuje spousty šejdlířů. Ti jsou pod vidinou vlastního pochybného zisku schopni potenciálnímu investorovi tvrdit cokoli. A tak jestli mé řádky varovaly jednoho jediného investora před takovým šejdlířem, moc mě to těší.
  • nemůžeme čekat, až se my všichni poučíme, až budeme lepšími grafiky. Taková situace už v tomhle státě jednou byla. Všichni známe situaci okolo nově zrozených ryze českých bank. Než jsme se poučili, mnoho z nás přišlo o svoje úspory. Zůstala jen nedůvěra a zklamání. Snažím se ze všech sil varovat všechny zúčastněné případné ztráty a následné nedůvěry a zklamání.

Z těchto důvodů bude můj postoj nadále odsuzující nedokonalé, odbyté a nedokončené. A vždy vám všem budu nabízet pouze svou pravdu. Objektivní pravdu totiž zprostředkovat neumím a nemohu. Nikdy jsem netvrdil, že je tomu jinak a mohu vám slíbit, že tohle se nezmění. Věřím, že většina z vás to tak cítí a chápe.

Autor: Přemysl Vok
Datum: 23. února 1999 Profil autora  

Přemysl Vok Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz