Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

iLab: další internetový inkubátor

Od listopadu zahájí svoji činnost internetový inkubátor iLab. Za svoji silnou stránku považují jeho zakladatelé podnikatelské zkušenosti a finanční zázemí.

To reprezentují na jedné straně vlastní zdroje, které pokryjí náklady projektů v inkubační fázi a na druhé straně úzké vazby na finanční investory, kteří budou projekty přebírat ve fázi ostrého rozjezdu.

“Kromě dostatečného kapitálu jsme se v iLabu soustředili na manažerské a odborné zázemí, které zajišťuje vlastní tým ve spolupráci se sítí partnerů. Pro zájemce o spolupráci je zajímavé, že celou dobu komunikuje s jedním člověkem, který jej provádí celým systémem a zajišťuje mu podporu ušitou na míru. Mezi priority patří také rychlost. Přijatý projekt bychom měli dovést do fáze fungující firmy s dostatečnými finančními zdroji za 6-12 měsíců”, říká manažer iLab Michal Bárta.

Pro svoji činnost si iLab vybral několik strategických partnerů. Hewlett-Packard se bude podílet na zajištění technologického zázemí a zároveň budou jeho odborníci konzultovat technickou stránku start-upů rozvíjených v iLab. Technologie v iLabu bude připravena jako otevřená platforma, kam se budou doplňovat další komponenty podle potřeb konkrétních projektů. K řadě služeb bude přístup po Internetu, řešitelé projektů tak budou moci pracovat z domova či ze školy.

Manažeři iLab využili svých vazeb na finanční sféru a sestavili tzv. Investiční panel. Bude v něm několik finančních investorů, kteří se na projektech budou podílet již v inkubační fázi, čímž se významně zkrátí doba potřebná pro rozhodnutí o dalším financování. “Prvním, s kým jsme se dohodli, je Genesis Capital, což je afilace jednoho z největších světových správců venture fondů Advent International Corporation”, doplňuje Bárta. Dalším členem panelu je manažerská společnost fondů rizikového kapitálu Renaissance Partners.

Zajímavým partnerem je NetCentrum, provozovatel portálu centrum.cz. Tato mladá internetová firma má velké zkušenosti s tím, co je pro úspěch na dynamickém trhu nových služeb potřebné dělat. Kromě informačního prostoru na svém portálu se bude NetCentrum podílet na rozvoji projektů z jim blízkých oblastí.

Klíčová je i podpora vysokých škol, odkud se pravděpodobně bude rekrutovat nejvíce uchazečů o spolupráci s iLab. Český Web uzavřel pro začátek spolupráci s ČVUT Praha, Masarykovou universitou Brno a Vysokou školou báňskou v Ostravě. Projekt dále podporuje Český rozhlas. Tým partnerů se rozšíří ještě o další dvě až tři renomované společnosti.

Na iLab se může s konkrétním podnikatelským záměrem obrátit kdokoliv. Předpokládá se však, že největší zájem bude ze strany studentů. Vstupní posouzení projektu je bezplatné, pokud se iLab do projektu rozhodne investovat, vyjedná si s jeho majiteli majetkový podíl.

Za projektem iLab stojí akciová společnost Český Web. Ta byla letos založena skupinou českých i zahraničních investorů, aby podnikala v oblasti internetových služeb a investovala do start-up firem. Kapitál společnosti pochází zejména z úspěšně realizovaných přímých investic do podniků, odkud také pramení know-how v oblasti řízení podnikatelských záměrů.
Autor: Redakce
Datum: 27. října 2000

 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz