Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Proč Walter Hewlett nesouhlasí s fúzí HP+COMPAQ?

Když se na červencovém jednání představenstva počítačové společnosti Hewlett-Packard hlasovalo o fúzi s konkurenční firmou COMPAQ, jeden z významných členů představenstva a zároveň syn jednoho ze zakladatelů společnosti u toho nebyl. O to více všechny zúčastněné překvapilo jeho nedávné prohlášení, že se zasadí o to, aby k fúzi nedošlo.

Minulý týden překvapilo většinu investorů, analytiků a zejména výkonných pracovníků společnosti Hewlett-Packard prohlášení syna jednoho ze zakladatelů společnosti Waltera Hewletta, jež oznámil, že hodlá znovu otevřít debatu o fúzi společnosti s konkurenční firmou Compaq. Není se co divit - řekli si asi mnozí - poté co se z mnoha různých zdrojů dozvěděl, jak negativní může fúze mít důsledky na firmu založenou jeho otcem, možná změnil názor a pokusí se z akce včas "vycouvat". Jenže skutečnost je trochu jiná.

Walter Hewlett spolu se synem druhého zakladatele firmy Davidem Packardem, dalšími členy rodin a různými spřízněnými institucemi dodnes ovládají 15 procent akcií společnosti. To je na současné poměry obrovský podíl. Navíc jsou to Hewlett a Packard. A přestože jsou již oba zakladatelé po smrti, jejich jména mají v "byznysu" ohromnou váhu. Pokud se tedy rodiny zakladatelů rozhodnou fúzi zabránit, mají relativně vysokou šanci na úspěch.

Snaha Waltera Hewletta o zvrácení rozhodnutí o fúzi by se dala považovat za legitimní - i když značně opožděnou, zvláště s přihlédnutím ke skutečnosti, že sám je členem představenstva firmy a tudíž musel být o tom, co se připravuje, informován. Důvod, proč jeho oznámení překvapilo většinu zainteresovaných je ten, že Hewlett se zasedání předtavenstva nezúčastnil... Když byl totiž pozván na nepochybně zlomové jednání představenstva, sdělil, že má v daném termínu naplánováno vystoupení s orchestrem Bohemia Club Symphony v klubu Bohemian Grove v kalifornském Monte Rio, a že plně důvěřuje rozhodnutí představenstva.

Až do minulého týdne byl Hewlett osobou v pozadí. Do diskuzí "vrazil" až svým prohlášením, že s plánovanou fúzí nesouhlasí a zasadí se o její revizi. Podobně se vyjádřil i David Packard. Ten však členem představenstva není a poněkud opožděné vyjádření lze proto chápat.

Ve vyjádření Waltera Hewletta a Davida Packarda je - mimo jiné - zmiňován jejich nesouhlas s připravovaným propuštěním asi 10 tisíc zaměstnanců obou firem, kteří po jejich sloučení budou "zbyteční", což se podle nich neslučuje s podnikatelským myšlením zakladatelů firmy. Rovněž se prý obávají potíží s antimonopolními úřady, jelikož po sloučení obou firem budou v některých oblastech mít tak velký tržní podíl, že budou nejspíš muset některé aktivity odprodat.

Rozhodnuto zatím není. Váha 15 procent akcií a zejména jména Hewlett a Packard je však velká a budou-li si potomci zakladatelů stát i nadále za svými názory, může se fúze značně zkomplikovat. Je jasné, že odvolání ohlášené fúze by znamenalo pro obě firmy trapnou záležitost a mohlo by i dočasně uškodit jejich mediálnímu obrazu. Přesto by firmy odvolání fúze mohli přežít "bez následků" a úspěšně pokračovat ve svém podnikání i samostatně. Podle většiny odborníků by však odvolání fúze přeci jen oběti přineslo - představitelé obou firem, Carly Fiorina a pravděpodobně ani Michael Capellas, by se ve svých funkcích asi neudrželi.
Autor: David Kozák
Datum: 16. listopadu 2001



 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz