Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Příjmy mobilních operátorů z SMS zpráv budou brzy klesat

Značná část příjmů evropských mobilních operátorů pochází z poplatků za SMS zprávy. I když jejich objem stále roste, zisk z SMS služeb dosáhne svého vrcholu v příštím roce. Pak bude klesat.

Podle výzkumu společnosti Forrester Research, 12% veškerých příjmů evropských mobilních operátorů tvoří příjmy z SMS služeb. V letošním roce rozeslali operátoři na 156 milionů krátkých textových zpráv měsíčně. Toto číslo by se mělo do roku 2004 vyšplhat až na 11.5 miliardy odeslaných esemesek za měsíc.

Výzkum vychází z výsledků dotazování dvaceti evropských mobilních operátorů. I když počet rozeslaných SMS zpráv bude nadále stoupat, ceny SMS služeb budou postupně klesat. Ve Forester Research předpokládají, že příjmy operátorů z SMS služeb dosáhnou svého vrcholu v roce 2003, kdy dosáhnou hodnoty 19.6 miliard EUR. Pak budou klesat až k necelým 12 miliardám EUR v roce 2007.

Graf: Zisk operátorů ze SMS služeb (v miliardách EUR)


Graf: Zisk operátorů ze SMS služeb (v miliardách EUR)


Mobilní operátoři nepřijdou zkrátka, neboť jejich úsilí se posune směrem k aplikacím na bázi pokročilejších technologií. Mezi nimi budou hrát významnou roli informačně-zábavné aplikace ("infotainment" - information + entertainment). Ty poskytnou operátorům další možnost příjmů, koncovým zákazníkům dají motivaci pro koupi novějších technologií. Společnost Analysys Research předpokládá, že mobile messaging a infotainment budou v západní Evropě do roku 2007 společně generovat příjem ve výši 44 miliard EUR. V loňském roce činily příjmy z této oblasti 7.6 miliard EUR.

Motorem jsou studenti

I když studenti tvoří pouze 9% vlastníků mobilních telefonů v Evropě, co do zájmu o mobilní technologie a služby s nimi spojenými jsou hlavní silou.

V Evropě se mezi studenty počítá 22 milionů lidí. 70% z nich má přístup k internetu a 84% z nich má mobilní telefon (pro srovnání čísla pro veškerou dospělou populaci: 38% online, 71% vlastní mobilní tel.). Podle výzkumu Forrester Research jsou studenti "technologičtí optimisté", více než kterékoliv jiné demografické skupiny jsou nakloněni jakýmkoliv novým mobilním aplikacím.

Z business pohledu je jediným nedostatkem této skupiny slabší průměrný příjem. To je také jeden z důvodů velmi dobrého přijetí dostupných SMS služeb. Posuďte sami: Mezi studenty je oproti zbytku populace třikrát více uživatelů, kteří pošlou alespoň jednu SMS zprávu denně. WAP technologie je studujícími také přijata lépe než zbytkem Evropanů: 13% studentů (oproti 9% veškeré populace) vlastní telefon podporující WAP.

Graf: Jaké činnosti máte zájem dělat prostřednictvím mobilních telefonů?


Graf: Jaké činnosti máte zájem dělat přostřednictvím mobilních telefonů?

Mezi nejpopulárnější mobilní aplikace mezi studenty patří ty, které souvisejí s komunikací mezi přáteli. Výrazně větší zájem oproti obecné populaci má tato skupina o zábavné aplikace (online chat, kreslené seriály, informace o filmu), ale také o využívání mobilních vyhledávacích nástrojů.
Autor: Pavel Hrůza
Datum: 25. dubna 2002 Profil autora  

Pavel Hrůza

Partner společnosti 24Snails.com Media Production.
Konzultant v oblasti webových služeb a marketingu.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz