Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Evropská unie určila trestní sazby pro hackery

Hrozba zhroucení počítavých sítí a narušení bezpečnosti síťového provozu související s šířením počítačových virů a činností počítačových hackerů vedla EU ke schválení nových zákonných norem.

Podle nových zákonů schválených ministerstvem spravedlnosti EU by šiřitelé počítačových virů a hackeři mohli být v závažných případech potrestáni až pětiletou sazbou trestu odnětí svobody.

Toto rozhodnutí bylo přijato jako reakce na nebezpečí plynoucí z rizika selhání klíčových zařízení zajišťujících například dodávku elektřiny nebo vody. Po útocích 11. září 2001 také vyrostly obavy z hackerů, kteří by mohli svou činností získat přístup k bezpečnostním informacím.

"Bude existovat společná definice …. a také sankce pro řadu online kriminálních aktivit", řekl Antonio Vitorino z úřadu Evropského komisaře spravedlnosti.

Snahou nové právní úpravy bude sladit existující právní normy v patnácti státech Evropské unie, protože jejich zákony vykazují značné rozdíly.

Nové zákonné normy jsou zaměřené na kohokoliv, kdo ilegálně vstoupí do počítačové sítě nebo na server. Jsou také cíleny na ty, kteří budou rozesílat počítačové viry typu "I Love You" nebo jiné typy destruktivního druhu software, jako jsou například červi. Vir "I Love You" způsobil na 2000 vážných zhroucení informačních systémů po celém světě.

Pokud bude hackerství a šíření počítačových virů spojené s organizovaným zločinem, budou tresty odnětí svobody stanoveny v rozmezí od dvou do pěti let. Pro méně závažné formy porušení zákonů je stanovena sazba od jednoho do tří let vězení.

Velké množství případů souvisejích s hackingem však není ani úřady a firmami nakonec oznámeno, protože je obtížné vystopovat pachatele těchto činů.
Autor: Leoš Prušvic
Datum: 11. března 2003 Profil autora  

Leoš Prušvic

Výkonný ředitel APEK
Publicista


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Karl
Haceri a viry
20.03.2003 14:30