Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Proběhlo pracovní setkání členů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) – 2. ročník eFóra

Brno, 23. 5. 1999. Za účasti 35 osob (zastupujících 13 členů APEKu, 5 novinářů) proběhlo ve dnech 21.- 22. května v hotelu Sněžné na Českomoravské vysočině víkendové pracovní setkání Asociace pro elektronickou komerci (APEK), spojené s valnou hromadou APEKu. Cílem setkání bylo prodiskutovat činnost APEKu v nejbližší budoucnosti a dovést je do maximálně konkrétní podoby, tj. do podoby projektů, úkolů s jasným rámcem, termíny a osobami, které za ně odpovídají.

APEK (www.apek.cz) byl založen 13. 11. 1998; řádnými zakládajícími členy byly společnost Expandia Banka, Computer Press a INET, a.s. Během prvních měsíců roku 1999 se počet řádných členů rozrostl na dvacet, a již z tohodo důvodu se ukázala nutnost uspořádat setkání, které potvrdí, popřípadě pozmění nebo rozšíří původní cíle a úkoly asociace, jako naprosto nutná. Bylo též nutné vyhovět zákonu a uspořádat řádnou valnou hromadu Asociace spolu se zvolením jejích orgánů a schválením usnesení obsahujícícho plán činnosti pro další období. Valná hromada zvolila předsednictvo (tj. staré předsednictvo potvrzeno ve funkci) a dozorčí radu asociace.

Členové APEKu se na setkání shodli na následujícím:

  • hlavním úkolem APEKu je kultivování oblasti elektronické komerce (elektronického obchodování) u nás, především díky působení na zkvalitňování fungování internetových obchodů, rozšiřování možností elektronických plateb a propagování elektronického obchodování. Vzdálenějším, či spíše obecným cílem je docílit, aby se stále větší procento obchodů se zbožím, ale také se službami realizovalo elektronickou podobou, přesouvalo se z oblasti fyzické do světa elektronického; zde čeká APEK nesmírně rozsáhlá škála činností a je důležité na tuto oblast koncentrovat své hlavní síly.
  • současná praktická činnost APEKu se soustřeďuje na elektronickou (ne tedy nutně pouze internetovou) oblast typu business-to-customer, v budoucnu se ovšem plánuje rozšíření aktivit i na podnikovou internetovou komerci (business-to-business)
  • praktická činnost APEKu probíhá systémem pracovních skupin (které mohou, ale nemusí být nutně složeny ze členů Asociace); tyto skupiny dobrovolně či za úplatu realizují projekty APEKu. Postup práce na projektech je zveřejňován pomocí dokumentů RFC (Request For Comment) a diskutován v moderovaných diskusních skupinách. Agendu a praktický chod APEKu řídí jeho výkonný ředitel.


Projekty APEKu
Největší prostor pracovních diskusí byl věnován rozpracovaným a budoucím projektům APEKu. Zde zaujímá centrální místo projekt “Certifikace elektronických obchodů”, který by měl být nejvýznamnějším projektem Asociace pro letošní rok, jak svým rozsahem, tak působností a vlivem.
Projekt vychází ze současné situace, kdy jen menšina elektronických obchodů na českém Internetu splňuje i velmi základní kritéria, která např. na obchod (tj. na provozovnu) klade Obchodní zákoník, typickým příkladem je nemožnost zjistit pro kupujícího nezbytné údaje o prodávajícím, způsobu dodávky, platbě, reklamaci atd. Dále se pak jednotlivé obchody dramaticky liší mírou pokročilosti svých služeb jednotlivým zákazníkům, od služeb nedostatečných až po služby velice kvalitní. To podle členů Asociace nesmírně škodí rozvoji elektronické komerce, neboť v očích potenciální nakupující veřejnosti získávají elektronické obchody stále nálepku čehosi velmi nefunkčního, nespolehlivého, ba podezřelého.

Cílem projektu Certifikace elektronických obchodů je následující:
  • Vytvořit, prodiskutovat a ustanovat souhrn tzv. Povinných parametrů, které musí splňovat každý elektronický obchod, aby jej mohl APEK za řádný elektronický obchod certifikovat. Tyto Povinné zásady nemají nic společného s technickou či programátorskou pokročilostí obchodu a není je obtížné pro elektronický obchod splnit.
  • Vytvořit, prodiskutovat a ustanovit souhrn tzv. Nadstandardních parametrů, které zvyšují funkčnost a komfort činnosti elektronického obchodu.
  • Certifikovat podle těchto kritérií elektronické obchody; ty, jejichž provozovatelé jsou členy APEKu, zdarma (v rámci členství), jakýkoli další elektronický obchod na požádání a za úplatu. Poskytnout certifikovaným obchodům “certifikační button”, který si umístí na svou stránku a který by měl zvýšit jejich důvěryhodnost v očích zákazníků
  • Zveřejňovat seznam certifikovaných obchodů a seznam splnění rozsáhlých a nadstandardních parametrů na svém webu i webu svých či partnerských médií, maximálně propagovat myšlenku certifikace a též certifikované obchody v médiích.
  • Poskytnout všem zájemcům a provozovatelům elektronických obchodů přehledný a vyčerpávající seznam všech doporučení pro vybudování a následné fungování elektronického obchodu. Tento seznam by se měl zároveň stát standardem a zároveň návodem pro hodnocení jednotlivých obchodů z pohledu Asociace.

Základní dokument je již vytvořen a zveřejněn na http://www.apek.cz/19990307_1.html; nyní je nutné jej modifikovat a dokončit podle výše uvedených, dohodnutých zásad.
Druhým projektem, který se již blíží svému dokončení, je projekt “Internet pro nevidomé a slabozraké”, sestávající z doporučení pro tvorbu stránek (nejen obchodních) tak, aby byli čitelné i těmito uživateli, plus zpřístupnění software stránky testující na splnění těchto požadavků. Pracovní skupinu vede Karel Cejpek, místopředseda APEK.

Médium APEKu a spolupracující organizace
Internetové médium www.e-komerce.cz se podle dohody s panem Martinem Kubou (Clark Net Project) stává oficiálním médiem Asociace, která bude též přispívat na jeho provoz. Cílem je informování veřejnosti o stavu a rozvoji elektronické komerce u nás i ve světě a být samozřejmě nápomocen členům APEKu ve zveřejňování informace o jejich činnosti, projektech, obchodech, poskytovaných službách atd.
APEK bude usilovat o partnerskou spolupráci s dalšími organizacemi; podstatným pro navázání spolupráce je společný širší cíl. Jedná se především, resp. v první vlně o:
  • Server www.e-business.cz, médium rovněž informující o elektronické komerci u nás (firma Trinity Systems, provozovatel serveru, je členem APEKu)
  • Sdružení pro informační společnost (SPIS), www.spis.cz, zaměřující se především na oblast informační politiky ve státní a podnikové sféře
  • Centrum pro elektronický obchod (http://www.e-commerce.cz/), založené při regionální sekci České společnosti pro systémovou integraci, soustřeďující se zejména na informačně-vzdělávací projekty a spolupráci se zahraničními organizacemi a asociacemi s podobnými cíli; podílí se na vydávání Virtuálního informačního parku (http://vip.fce.vutbr.cz/).
  • Serverem www.shopping.cz (provozovatel Brain Systems, člen APEKu), vytvářejícím katalog internetových obchodů u nás
  • Řadou dalších kvalitních internetových médií (www.lupa.cz, svet.namodro.cz, zive.cpress.cz, www.detektiv.cz, www.mobil.cz ad.) i médií tištěných

Zákon o digitálním podpisu
Na pracovním setkání APEKu prezentovala Jitka Pavlonová, výkonná ředitelka SPISu (www.spis.cz) postup ve věci zákona o digitálním podpisu, který SPIS připravuje. APEK vytvořil pracovní skupinu vedenou Martinem Kubou (Clark NetProject), která bude bude tento návrh konzultovat z pohledu zájmů Asociace a případné připomínky či doporučení předloží SPISu.

Elektronické platby
Účastníci setkání se shodli na tom, že stále nedostatečné rozšíření elektronických plateb je jednou z největších překážek pro konzumentskou e-komerci (b2c). Byly diskutovány současné možnosti těchto plateb (Expandia Banka, SET, MO/TO); přítomní zástupci společnosti CCS (www.ccs.cz) informovali o nově zaváděné službě CCS-Kontakt (http://www.ccs.cz/cgi-bin/towindows-1250/kontakt1.html) jako o další možnosti elektronických plateb.
Účastníci se shodli na tom, že APEK by měl být i v této oblasti aktivní a měl by usilovat za své členy o rozšíření a zkvalitnění možností platby elektronickými platbami. V první fázi je ovšem nutné zlepšit informovanost o této problematice, proto budou zřízeny moderované diskusní skupiny (viz dále).

Diskusní skupiny
APEK zřizuje (resp. již provozuje) následující diskusní skupiny:
“Gen-apek”: všeobecná diskuse členů APEKu, uzavřená, nemoderovaná. Do diskuse jsou přihlašování automaticky noví členové APEKu, další osoby na žádost.
“Cer-apek”: diskuse sloužící k vypracování RFC o certifikaci elektronických obchodů, otevřená, moderovaná, moderuje Jiří Hlavenka (hlavenka@cpress.cz), který též vede pracovní skupinu týkající se dokončení certifikačních pravidel
“Obchody”: otevřená a nemoderovaná diskuse, sloužící k předávání zkušeností především mezi zákazníky elektronických obchodů, zkušenosti s jednotlivými obchody; též zdroj informací pro provozovatele těchto obchodů (zákaznický feedback)
“Platby”: všeobecná diskuse o elektronických platbách, možnostech atd. Moderovaná, moderuje Petr Ulrich (INET, a.s.)
“Pl-tech”: technicky zaměřená diskuse pro programátory a administrátory týkající se elektronických plateb a jejich implementace do elektronických obchodů. Moderovaná, moderuje Martin Kuba (INET a.s.). Pozn: shoda jmen s Martinem Kubou z Clark NetProjectu je náhodná).
Jak se do diskusních skupin přihlásit, jak se z nich odhlásit? Diskusní skupiny jsou zřízeny na veřejném serveru Pandora (www.pandora.cz). Otevřete si stránku www.pandora.cz a použijte dvě políčka vlevo nahoře: do pole “Přihlašovaná konference” napište jméno konference tak, jak je uvedeno výše (bez uvozovek), do políčka níže napište svoji e-mailovou adresu. Emailové adresy konferencí se pak odvozují z adresy sestávající z jména konference a “@pandora.cz”, tj. například gen-apek@pandora.cz. Pozn: první tři konference jsou již zprovozněny.

Závěr
Účastníci setkání vysoce hodnotili přínosnost této dvoudenní akce a vyslovili se pro její brzké opakování, zřejmě již letos v létě. Účastníci shodně uvedli, že příští akce by měla mít volnější řád a více prostoru pro volná či “kuloární” jednání – právě setkání důležitých “hybatelů” českého Internetu a možnost řady dvoustranných či vícestraných schůzek, jednání a diskusí pomohou k posouvání dění rychle kupředu, k nalézání nových cest k pokroku i komerčním úspěchům na Internetu.

Další informace
Web Asociace se nalézá na adrese http://www.apek.cz

Za předsednictvo APEKu
Tomáš Uhlíř Pavel Čech Jiří Hlavenka
Výkonný ředitel APEK předseda předsednictva APEK člen předsednictva APEK

Autor: Tisková zpráva
Datum: 23. května 1999





 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz