Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Jak je to ve skutečnosti s poplatky za přístup k internetu

Příliš vysoké náklady na připojení k internetu, obzvláště pak telekomunikační poplatky, jsou často uváděny jako velká překážka rozšíření internetu v České Republice. Proto jsem se rozhodla zjistit, jak na tom skutečně jsme v mezinárodním srovnání.

Agentura Markent provedla v ČR průzkum o využití internetu v českých firmách. Mimo jiné zjistili, že výši poplatků považuje za hlavní problém připojení dvakrát více respondentů než ochranu soukromí. Než se pustím do rozboru, ráda bych nechala promluvit samotná statistická čísla:


Náklady na 40 hodin přístupu k internetu měsíčně ve špičce, včetně DPH, 1999
Zdroj – OECD

Co přesně nám tato čísla prozrazují? V podstatě si v nich každý může najít to, co jej zajímá. Já v nich především vidím konec další pohádky o české realitě. Vypadá to tak, že zase jednou výši poplatků používáme spíše jako lacinou výmluvu, než že by to byl skutečný důvod. Naše poplatky jsou ideálním průměrem, zatímco rozvoj internetových služeb zdaleka takovým průměrem není. Zajímavý je případ Velké Británie: co do poplatků – jeden z dražších států, co do rozvoje e-komerce – jedna ze špiček. Čili je to zase jednou o prioritách, Američané zdaleka nekonzumují více piva než Češi, i když je tam levnější.

Dnes už jistě nikdo nemá pochybnosti o tom, že způsob kalkulace telekomunikačních poplatků a jejich výše mají značný vliv na rozšíření e-komerce. Potvrzuje to vývoj ve státech jako je Nový Zéland, Kanada, či Austrálie a na opačné straně skoro celá Evropa. Nechme zase mluvit čísla: na Novém Zélandě mají 70 secure servers (používaných pro e-komerci) na milion obyvatel, zatímco v Německu je to 21 a v Japonsku 10.

Státy západní Evropy a Japonsko si nebezpečí rychle uvědomily a za silného tlaku firem jako je AOL Europe místní telekomy razantně snižují poplatky za připojení k internetu. Markantní je to například ve Velké Británii, kde se rozpoutala hotová cenová válka.

V rozvojových státech, ke kterým se v tomto ohledu zatím můžeme řadit spíše, si surfaři na zvýhodněné podmínky budou muset ještě nějakou chvíli počkat, zatím zde v této oblasti telekomunikací vládnou víceméně monopoly.

Smutné na tom je, že pokud je internet klíčem k prosperitě, tak se naší vládě, nehledě na proklamace, zatím moc nedaří usnadnit nám cestu k ní. Spíše naopak.

Autor: Ľubica Domanová
Datum: 14. března 2000



 Profil autora  

Ľubica Domanová

Zakladatelka české pobočky Ashburn International
Business Development Director Ashburn International
Poradce pro oblast internetového podnikání


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Ghost
no comment
14.03.2000 06:22
Zbyněk Výboh
Poplatky
15.03.2000 11:11
Martin Svarovsky
Poplatky X prijem
16.03.2000 10:55
David Prusek
poplatky
16.03.2000 16:09
Lubica Domanova
reakce
17.03.2000 11:12
jana
Poplatky X prijem
22.03.2000 13:14
Jiří Doškár
Kvalita příspěvku
22.03.2000 21:27
Vladimir Gajdos
vymluvy!
25.05.2000 03:45
Ladislav Tšpon
poplatky za i-net Telecomu
22.06.2000 12:22