Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Sun ONE - webové služby a la Sun

Sun ONE je vyjádřením vize, architektury, platformy a odbornosti, která umožňuje poskytování a užívání služeb na vyžádání (Services on Demand). Díky své otevřené integrovatelné architektuře rozšiřuje produkt Sun ONE současné podnikové systémy tím, že snižuje náklady a složitost a zvyšuje návratnost aktiv organizací.

Americká společnost Sun Microsystems se od většiny firem, které se zabývají webovými službami a jež jsme si představili, liší tím, kdy vznikla (únor 1982) a také svou specializací, protože Sun je hlavně výrobcem počítačů. A to ne ledajakých. Společnost Sun Microsystems je totiž vedoucím výrobcem unixových pracovních stanic a multiprocesorových serverů.

Z hlediska hlavního tématu tohoto článku - webových služeb - je ovšem společnost zajímavá například tím, že jako první do oeračního systému integrovala síťový protokol TCP/IP a vyvinula NFS (Network File System) a PC-NFS, standard pro integraci počítačů do podnikových sítí. A v neposlední řadě stála Sun Microsystems také za vývojem "univerzálního" programovacího jazyka Java, jež je jedním ze základních stavebních kamenů webových služeb.

Sun ONE
Strategie Sun ONE (Open Net Environment - otevřené síťové prostředí) je založena na otevřené architektuře, jež je základem síťových služeb dneška a zároveň základním stavebním kamenem inteligentních služeb zítřka. Ty totiž právě díky otevřeným standardům budou, podle Sun Microsystems, obsahovat mnohem více personalizace. A to je velice ceněná schopnost.

Sun přitom při ohlašování platformy Sun ONE slíbil, že vytvoří integrovatelnou platformu vycházející z platných standardů, která zákazníkům umožní maximalizovat jejich současná aktiva. "Zákazníci by neměli být nuceni zcela odstranit a nahradit svou existující technologickou infrastrukturu, aby byli schopni poskytovat služby na vyžádání. Stejně tak by neměli být vázáni na jednoho výrobce," tvrdí Marge Breya, viceprezidentka zodpovědná za platformu Sun ONE.
Sun Microsystems přitom k podpoře platformy Sun ONE přistupuje velkoryse. Aplikační server Sun ONE Application Server, Platform Edition bude k dispozici k bezplatnému stažení pro platformy Linux, Windows, HP-UX a AIX, přičemž za poplatek bude navíc poskytována podpora. Vývojářům, kteří vlastní starší verze produktu Forte for Java, Enterprise Edition nebo vybrané produkty od společností Borland, IBM, Microsoft nebo WebGain, nabízí společnost Sun zvláštní cenu 995 dolarů za aktualizaci na produkt Sun ONE Studio 4, Enterprise Edition for Java (dříve Forte for Java), což představuje oproti plné kupní ceně úsporu ve výši 1000 dolarů.

Sun ONE Studio pro platformu Java
První integrované vývojové prostředí (IDE), které podporuje komponenty vývojářského balíku Java Web Services Developer Pack (WSDP). Toto IDE v sobě zahrnuje i podporu pro vývoj komponent Enterprise JavaBeans (tento produkt vyvinula firma NetBeans, kterou spoluzaložil a později společnosti Sun Microsystems prodal Roman Staněk, zakladatel a CEO společnosti Systinet, kterou jsme představili v souvislosti s webovými službami dříve) a jejich nasazení na větší počet aplikačních serverů.

Součástí vývojového prostředí Sun ONE Studio 4 jsou také nástroje Mobile Edition a Community Edition. Mobile Edition, jak název naznačuje, je navržena pro vývoj aplikací určených pro mobilní zařízení kompatibilní s Java 2 Platform, Micro Edition (PDA, mobilní telefony apod.). Toto kompaktní IDE je optimalizováno pro vývoj pod J2ME (MIDP/CLDC). Některé z nejvlivnějších společností v odvětví mobilních zařízení, včetně společností Nokia, Siemens, Sony Ericsson a Sprint, přitom chtějí integrovat produkty Sun ONE Studio do svých vývojářských nástrojů a distribuovat je svým vývojářům.

Community Edition pak zahrnuje vývoj od klienta přes celou webovou vrstvu. Na webové stránce společnosti Sun je k dispozici k bezplatnému stažení. Podle Sun Microsystems tuto možnost využívají vývojáři, kteří chtějí psát čisté a kompatibilní kódy odpovídající nejnovějším technologickým standardům pro jazyk Java. Community Edition je určena pro tvorbu dynamických webových stránek pomocí technologie JavaServer Pages a Java Servlet. Tento produkt je velice zajímavý pro vývojáře, kteří chtějí vyvíjet, testovat a používat webové aplikace ve spolupráci s databázemi a pomocí integrované sady nástrojů rychle vytvářet a ladit XML a DTD dokumenty.

Sun ONE Studio 4, Enterprise Edition for Java podporuje tvorbu a nasazení aplikací pod Java 2 Platform, Enterprise Edition (J2EE), jako například komponenty EJB, na nejvýznamnější aplikační servery. Je to první integrované vývojářské prostředí (IDE) podporující součásti balíku Java Web Services Developer Pack (WSDP), který obsahuje klíčové technologie pro zjednodušení tvorby webových služeb na platformě Java 2 Platform.

Peter Young, viceprezident divize Sun ONE Studio Tools společnosti Sun Microsystems o nové verzi vývojového prostředí řekl: "S tím, jak organizace stále více implementují webové služby, je jasné, že jejich vývojové nástroje musí být použitelné pro celý rozsah funkčnosti od mobilních služeb po nejpokročilejší vývoj na straně serveru. Nástroje Sun ONE Studio představují řešení této situace, která tvoří realitu dnešního prostředí v informačních technologiích."

Sun ONE Studio 4 kladně hodnotí i představitelé řady vývojových firem. Například Pallab Chatterjee z i2 Technologies, jež je významným dodavatelem řešení v oblasti řízení hodnotového řetězce řekl: "Náš tým vyhodnotil několik významných integrovaných vývojových prostředí (IDE) pro jazyk Java a byl velice zaujat pokročilou podporou klíčových standardů a protokolů pro webové služby produktu Sun ONE Studio." Podobně pozitivní hodnocení vyslovil i Jim Rueschhoff, vrchní softwarový technik společnosti IMSure Network, jež působí v oblasti inovativních komplexních služeb elektronického obchodu: "Díky široké podpoře JSP/servletů produktem Sun ONE Studio 4 nám tato jediná aplikace umožňuje snadno zacházet současně s velice odlišnými grafikami, webovými stránkami a operačními systémy našich klientů, což šetří náš čas a zdroje. Podpora webových služeb, včetně UDDI a SOAP produktem Sun ONE Studio 4, je rozhodující prvek našich plánů při implementaci webové architektury."

Java Web Services Developer Pack
Vývojářský nástroj Java Web Services Developer Pack (WSDP) nabízí rozsáhlý soubor nástrojů a návodů pro okamžité a snadné budování webových služeb podporujících všechny vznikající specifikace webových služeb a poskytujících všechny výhody nejrozšířenější platformy pro vývoj a umístění podnikových aplikací v odvětví - Java 2 Platform, Enterprise Edition.

Tento nástroj je přitom na adrese www.java.sun.com/webservices k dispozici k bezplatnému stažení a od loňského roku tuto nabídku vývojáři využili již více než 600 tisíc krát.

"Většina vývojářů dnes používá technologii Java pro budování nových a inovativních webových služeb a k rozšíření svých současných kritických podnikových aplikací i pro internet," řekl Rich Green, viceprezident a generální ředitel divize Java and SML Software. Hlavní výhodou použití Java WSDP pro vývoj webových služeb je podle něj to, že si vývojáři mohou být jisti, že píší kód založený na otevřených standardech.

Java WSDP je kompletní sada API a nástrojů vyvinutých v rámci Java Community Process. Ty vývojářům umožňují budovat vysoce škálovatelné, přenositelné, univerzální a otevřené webové služby a distribuované podnikové aplikace. Java WSDP zahrnuje nástroje pro budování SOAP zpráv, podporu WSDL a podporu přístupu k registrům UDDI a registrům a zdrojům ebXML.

Balík zahrnuje také aplikační server Apache Tomcat a knihovny JavaServer Pages Standard Tag Libraries. Navíc jsou do tohoto rozšířeného souboru Java WSDP plně integrována všechna API pro XML z dříve vydaného balíku Java XML Pack, takže vývojáři mají nyní k dispozici vše v jediném balíku integrovaných nástrojů pro webové služby na platformě Java. Technologie je navíc prostřednictvím Java komunity podporována i mnoha významnými producenty softwarových nástrojů a bude integrována i do dalších verzí integrovaného vývojového prostředí Sun ONE Studio a příští verze J2EE 1.4.

James Governor, analytik společnosti Illuminata říká: "Webové služby jsou pouze o univerzálnosti programů, ať už je kód založen na platformě Java nebo .NET. Balík Java WSDP společnosti Sun obsahuje vše, co vývojáři v technologii Java potřebují, aby mohli začít budovat webové služby s XML a porozuměli novému programovacímu modelu."
Autor: David Kozák
Datum: 10. srpna 2002 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz