Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Webové služby útočí

Webové služby (web services) jsou hitem současnosti. Každý nový softwarový produkt musí tuto formu využití internetu podporovat, jinak by snad byl považován za zastaralý. Podle všeho se však nejedná jen o momentální módní záležitost, protože v odborných kruzích se o nich hovoří už delší čas, a webovým službám se prorokuje velká budoucnost.

O využití webových služeb odborníci mluví už delší dobu, ovšem nejradikálněji jejich vývoj ovlivnil asi až Microsoft, když v červnu loňského roku poprvé veřejně prezentoval svou platformu .NET, jejímž prvním reálným výsledkem je nedávné představení balíku Visual Studio .NET, jež je mj. určen právě k vývoji webových služeb. Praktických příkladů webových služeb však již existuje víc.

Webové služby

Definicí webových služeb je samozřejmě mnoho, pro potřeby tohoto článku však postačí konstatování, že se jedná o technologii, která umožňuje integrovat libovolné aplikace provozované na různých platformách a ovládat je prostřednictvím webového rozhraní, tj. z běžného internetového prohlížeče. Pro technologické odborníky si pak vypůjčím definici, kterou nabízí IBM: Jedná se o nové služby charakteristické třístupňovým zásobníkem s technologiemi SOAP (Simple Object Access Protocol), WSDL Web Services Description Language) a UDDI (Universal Discovery, Description and Integration).

Potenciál webových služeb je samozřejmě obrovský. Zejména v rámci firem může jejich využití znamenat velký přínos. Dosud totiž bylo velmi obtížné integrovat jednotlivé aplikace, neboť byly často naprogramovány v různých jazycích a nebo běžely na různých platformách, a jejich vzájemné propojení nefungovalo vždy zcela spolehlivě. Teprve webové služby, resp. otevřený standard XML (eXtensible Markup Language) jenž využívají, komunikaci mezi aplikací a klientem značně usnadňuje.

Webové služby prostě dokonale využívají toho, že programovací jazyk (dá-li se tak nazvat) HTML je od samého prvopočátku svého vývoje nezávislý na tom, na jaké platformě je používán. Proto byl zvolen jako základ pro univerzální řešení, které by umožnilo propojit běžně nepropojitelné aplikace, a tím je již zmíněné XML.

Data, informace, znalosti

Mottem většiny strategií, které v oblasti webových služeb softwarové firmy prezentují, je “informace kdekoli”. Znamená to, že k datům by měl být možný přístup kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení: Mobilního telefonu, handheldu, notebooku či stolního počítače. Webové služby by měly fungovat jako více či méně univerzální prostředník (rozhraní) mezi firmou (aplikací) a uživateli.

V dnešní době, kdy informace jsou jedním z rozhodujících faktorů úspěchu, by se z výše uvedených důvodů právě webové služby mohly stát prvkem, který rozhodne o tom, na kterou stranu se štěstí přikloní.

Firmy a produkty

Jak jsem se už zmínil, rozruch kolem webových služeb způsobilo zejména představení platformy .NET společnosti Microsoft. Ovšem už v roce 1999 spustila společnost Hewlett-Packard projekt E-Speak, jež se i nadále vyvíjí, dnes už jako součást většího balíku aplikací Netaction. Bohužel, aktivity HP se zatím nedočkaly očekávaného zájmu uživatelů. Ostatně se zájmem má nemalé potíže i "sám velký" Microsoft, jež kvůli mizivému zájmu veřejnosti v dubnu letošního roku radikálně omezil své plány spjaté s vývojem projektu Hailstorm, resp. .NET My Services a z masově zaměřeného produktu a la Office se spíše stane služba, kterou bude Microsoft pouze prodávat jiným firmám. Přesto se softwarový gigant i nadále platformě .NET věnuje s velkým nasazením a někteří odborníci dokonce vyjadřují své obavy, aby Microsoft náhodou trh webových služeb neopanoval podobně jako se mu to podařilo s operačním systémem Windows.

Své plány v oblasti webových služeb samozřejmě představily (a stále představují) i další firmy. Např. Sun tak své Open Network Environment (ONE) představil krátce po vystoupení Microsoftu a poměrně rychle zareagovali i další velcí producenti softwaru, jako jsou IBM či Oracle. Dá se proto říct, že všichni renomovaní producenti softwaru již svou strategii v oblasti web services oznámili.

Další zdroje informací

Problematice webových služeb se samozřejmě věnuje celá řada serverů zaměřených na problematiku elektronické komerce a využití internetu vůbec. Mnoho informací je k dispozici také na serverech firem, které se na webové služby zaměřují a o kterých jsem se zmiňoval v tomto článku. Specializovaným serverem zaměřeným na webové služby je WebServices.Org, který funguje jako nezávislá informační platforma specializovaná právě na tuto velice zajímavou oblast IT.
Autor: David Kozák
Datum: 19. června 2002 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz