Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

V zavádění online služeb ve veřejném sektoru noví členové "prohrávají"

Podle průzkumu poradenské společnosti Capgemini je v zemích EU zcela online k dispozici 46 % veřejných služeb. V nových zemích je to ale jen 29 %.

Poradenská společnost Capgemini zveřejnila výsledky studie, která již pátým rokem sleduje, jak jsou implementovány elektronické služby ve veřejném sektoru vyspělých evropských zemí (tzv. eGovernment). Průzkum je klíčovou součástí programu eEurope Evropské unie a je prováděn ve 28 evropských zemích. Kromě původních 15 členů unie a Norska, Islandu a Švýcarska se v loňském roce zaměřil také na nové členské země.

"Tempo rozvoje eGovernmentu se v roce 2004 oproti předchozím rokům zpomalilo, a to nejen díky tomu, že do výzkumu byly zahrnuty i nové členské země EU," píše se ve zprávě Capgemini. Úroveň sofistikovanosti dosáhla podle studie 65 procent. V původních zemích unie přitom míra sofistikovanosti dosáhla 72 % (oproti 63 % v roce 2003), zatímco v nových zemích EU pouze 53 %.

Největší boom zažil e-government v Island (+ 20 %), Německo (+ 15 %), Itálie (+ 13 %) a Velká Británie (+ 13 %).

"Jedním z klíčových poznatků výzkumu je skutečnost, že v roce 2004 bylo ve sledovaných zemích poskytováno 40 % veřejných služeb zcela on-line. Mezi novými členy EU se přitom jedná o 29 % veřejných služeb, mezi původní patnáctkou EU o 46 % služeb," řekl Patrik Horný, generální ředitel Capgemini pro Českou republiku. Prostor k růstu tedy je.

Největší podíl online veřejných služeb je ve Švédsku. Těsně za ním následuje Rakousko. Z nových zemí unie se nejvýše umístilo Estonsko. Česko se mezi 28 sledovanými zeměmi umístilo na 22. místě.

I v roce 2004 přetrval zřetelný trend elektronizace veřejných služeb určených podnikatelským subjektům. Plně online jich bylo k dispozici 58 % - v původních zemích 68 %, v nových zemích 41 %. Občanům byly veřejné služby dostupné zcela online "jen" ze 27 procent - v původních zemích 31 %, v nových 20 %.
Autor: David Kozák
Datum: 15. března 2005 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz