Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Portál veřejné správy neprošel auditem přístupnosti

Přístupnost obsahu webových stránek pro handicapované uživatele patří v poslední době k často zmiňovaným a proto také poměrně ostře sledovaným tématům. Důkazem může být aktuální Audit přístupnosti, jenž provedlo konzultační centrum Dobrý web na Portálu veřejné zprávy.

Přístupnost obsahu webových stránek pro handicapované uživatele. Téma, které je pro řadu tvůrců webových stránek velkou neznámou. A to přesto, že se jedná o zásady, jejichž cílem je zpřístupnit obsah handicapovaným lidem. A těch, možná překvapivě, není právě málo. Přesto není problém se setkat s internetovými stránkami, které nesplňují ani jednu z podmínek přístupnosti. Jakoby jejich majitelé neměli o handicapované uživatele zájem. A nejen o ně. Problémy s "nepřístupnými" weby mohou mít i uživatelé vybavení méně kvalitní technikou - například monochromatickým monitorem...

To, že mají některé soukromé či firemní weby potíže s přístupností by se dalo ještě pochopit, ovšem když se totéž děje u internetových stránek státních institucí, je to na pováženou.

Problém webů soukromých a firemních obvykle spočívá v tom, že jejich majitelé si obvykle myslí, že vytvořit přístupný web je finančně příliš náročné. Jistě, mají své webmastery, kteří by jim měli sdělit, že vytvořit přístupný web není až tak složité. Ba, co víc, u většiny webů stačí pouze dodržovat základní pravidla a je po problémech.

Nepřístupnost webů státní správy je problém z jiného ranku. Především, webové stránky institucí veřejné správy mají informovat širokou veřejnost včetně handicapovaných uživatelů. Proto by měly pravidla přístupnosti bezpodmínečně splňovat. Bohužel, ne vždy se to daří...


Nepřístupný portál

Audit přístupnosti, který provedlo konzultační centrum Dobrý web, ukázal, že potíže s přístupností nemají jen instituce, jejichž weby byly realizovány z hlediska vývoje technologií už poměrně dávno. Dobrý web totiž svou pozornost zaměřil na Portál veřejné správy (portal.gov.cz), tedy projekt, dokončený nedávno. Ostatně nejlépe důvod auditu vysvětlil vedoucí konzultačního centra a uznávaný odborník na tématiku přístupného webu David Špinar: "Portál veřejné správy je poměrně nový web, který stál nemalé finanční prostředky a kterému se na Ministerstvu informatiky věnuje značná pozornost. Navíc je neustále prezentován jako portál doslova pro každého. Předpokládali jsme tudíž, že bude opravdu pro každého a dopadne lépe, než weby ministerstev, které jsme testovali v prosinci minulého roku."

Bohužel, ukázalo se, že ani tak významný projekt, jakým Portál veřejné správy bezesporu je, pravidla přístupnosti nerespektuje. Konzultantka Dobrého webu Petra Větrovská tristní výsledky Auditu přístupnosti okomentovala: "Kontrolovali jsme všech 37 kontrolních bodů Pravidel tvorby přístupného webu, které vznikly vloni na Ministerstvu informatiky právě pro účely novely Zákona č. 365/2000. Narazili jsme na mnoho menších i větších chyb, ale některé prohřešky byly bohužel opravdu příliš závažné na to, abychom o Portálu mohli prohlásit, že je přístupný". K tomu je těžké něco dodat...

A jaké že nejzávažnější chyby Portál veřejné správy má?

  • Nesrozumitelné, nepřehledné a nekonzistentní navigační a orientační informace.
  • Chybějící názvy stránek vyznačené specificky pro každou stránku.
  • Opomenutí vyznačování důležitých sémantických prvků, jako nadpisy či seznamy.
  • Velmi časté otevírání stránek do nových oken bez předchozího upozornění.
  • Nedostatečné odlišování odkazů od okolního textu, které je řešené pouze jinou barvou.

Taková zjištění snad ani není nutné komentovat! Jsou-li podobné "amatérské" chyby možné na Portálu veřejné správy, do jehož realizace jsou ze státního rozpočtu investovány desítky milionů, těžko můžeme očekávat lepší situaci u webů, na které je vyhrazena mnohem menší částka. Přitom uvedené chyby skutečně není možné omlouvat náročností realizace. To ostatně potvrzuje David Špinar: "Osobně mě závěr našeho auditu mrzí. Očekával jsem lepší výsledek." Jak ale dodává, je optimista a věří, že Ministerstvo informatiky doporučení Dobrého webu vezme vážně a chyby opraví.


Najde se řešení?

Webů institucí veřejné správy, které pravidla přístupnosti nerespektují je ovšem mnohem víc. Přes všechny proklamace se přitom v tomto ohledu nic neřeší. Do hry proto snad brzy vstoupí novelizace zákona č. 365/2000 Sb. o informačních systémech veřejné správy, která se v současné době projednává v Poslanecké sněmovně v prvním čtení. Ta by měla institucím státní správy a samosprávy přímo nařídit, aby publikovali své informace v přístupné formě. Ovšem to, zda novela skutečně pomůže, je otázka.


Kompletní Audit přístupnosti Portálu veřejné správy s popisem testovacích kritérií, zjištěných skutečností i doporučených úprav je k dispozici na adrese http://i.iinfo.cz/urs-att/studie-02-auditpvs.pdf.

Autor: David Kozák
Datum: 23. února 2005 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz