Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Reklama
Užitečné informace pro kutily.

Internet vám mění zákazníky!

Už vás někdy napadlo, jestli se internetový zákazník liší od klasického? Má stejné nároky a preference? Reaguje podobně, nebo je to prostě “jiný druh”? Pojďme společně na tuto otázku najít odpověď.

Jak známo, chování zákazníka je určováno jeho přáními a potřebami. Tyto jsou mimo jiné ovlivňovány prostředím, zkušenostmi z kterých zákazník vychází, ekonomickými, demografickými, politickými a technologickými činiteli.

Jaký je tedy internetový zákazník:

1) Především je mnohem náročnější na informace

    Požaduje podrobnější údaje o zboží, než by běžně vyžadoval a získal v klasickém obchodě. Vychází z toho že na internetu může najít prakticky jakoukoli informaci a tato zkušenost se odráží na jeho nákupech.

2) Chce všechno hned a nerad čeká
    Je z internetu zvyklý na fulltextové vyhledávání a okamžitou odpověď – žádné zdlouhavé prohledávání. Když ví co chce, vyžaduje okamžitou odezvu, fulltext, na který je zvyklý a přehlednost.
    Narozdíl od toho klasický zákazník je ochotný 10 minut bloudit v hypermarketu jen pro to, aby našel máslo, a ještě u toho koupí 5 dalších věcí, které ani nepotřebuje.

3) Očekává přístup ke komunitě lidí se stejným problémem či přáním
    Je z internetu zvyklý radit se s druhými, vyměňovat si zkušenosti, přijímat doporučení, konfrontovat - prostě komunikovat. Této zákazníkově zkušenosti vycházejí vstříc elektronické nástěnky (boards) či chaty k tématu - dostupné přímo na stránkách firmy či obchodu.

    Zde by možná stálo za zmínku internetové knihkupectví www.kosmas.cz s možností živého rozhovoru s obchodníkem v době od 11 do 13 hodin každý pracovní den. To může do určité míry uspokojit zákazníkovu potřebu komunikovat, zároveň s potřebou získání informací.

4) Je zvyklý na širší možnosti srovnání mezi konkurenčními nabídkami
    Internet nepřímo nutí zákazníka zkoumat konkurenci. Při hledání zboží či služby získá uživatel více odkazů a tak, aniž by to zvlášť zamýšlel, získá i rozsáhlejší srovnání mezi dostupnými nabídkami. Zákazník na webu má kromě toho snadnější přístup k nefiremním nabídkám za nízké ceny – např. různé e-bazary a e-aukce. V takovém okamžiku přestává být “cenová konkurenční výhoda firmy” pro zákazníka dostatečným argumentem.

    Naproti tomu klasický zákazník mnohdy vejde do prvního obchodu s daným sortimentem a zboží koupí. Nemá přitom potřebu (nebo čas) proběhnout pro porovnání všechny obchody nebo bazary v dosahu a pročíst celou annonci. Prostředí internetu tedy na zákazníka vyvíjí daleko větší tlak na srovnávání a hledání té nejlepší možnosti.

    Jak může firma reagovat? Rozhodně větším sledováním a vyhodnocováním konkurence (příp. navázáním spolupráce), používáním propracovanějších marketingových nástrojů pro přesvědčení zákazníka, ještě důležitější se jeví rychlé získání jeho důvěry, systém slev a soutěží a především přehlednost.

Internet zákazníka bezpochyby silně ovlivňuje, jinak by se nevedly polemiky o jeho dobrém či špatném vlivu na uživatele. Pokud půjdeme v úvaze ještě dál, není to pouze internet, který utváří a ovlivňuje, ale v základu i samotná práce s počítačem. Internetový zákazník tedy vychází z jiných zkušeností oproti klasickému zákazníkovi.

Autor: Erika Pončíková
Datum: 5. února 2000



 Profil autora  

Erika Pončíková



 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Petr Matulik
A nejen zakazniky
28.02.2000 19:01