Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Navštěvuje váš web málo lidí? Žalujte Google!

Google čelí žalobě společnosti KinderStart.Com, neboť podle názoru jejích představitelů způsobil značný pokles návštěvnosti jejího stejnojmenného vyhledávače. Je ale vůbec možné se kvůli něčemu podobnému soudit?

Společnost KinderStart.Com, která provozuje stejnojmenný informační server pro rodiče, podala žalobu na vyhledávač Google. Ten podle názoru jejích představitelů způsobil radikální pokles počtu návštěvníků serveru, neboť "bez varování" snížil ranking stránek. Při vyhledávání na google.com jsou tak odkazy na server KinderStart zobrazovány hluboko mezi dalšími výsledky a počet uživatelů, přicházejících z největšího vyhledávače je znatelně nižší (via The Inquirer a Živě.cz). Je ale vůbec možné se kvůli podobným věcem soudit? Jak se zdá, zástupci KinderStart.Com jsou přesvědčeni, že ano...


Důvod žaloby - snížení rankingu stránek

O tom, že mají představitelé KinderStart.Com důvod ke vzteku asi bude pochybovat málokdo. Snížení rankingu stránek totiž způsobilo pokles počtu shlédnutých stránek z průměrných 10 milionů za měsíc na "pouhé" tři miliony v březnu loňského roku, které mělo za následek pokles příjmů z reklamy o 80 procent. To není právě málo. Přesto zůstává otázkou, zda je možné se kvůli podobným případům soudit (ano, samozřejmě, v USA je možné se soudit kvůli všemu, ale bude v případě vítězství žalující strany výsledek relevantní?) a především, zda je soud schopen v podobných případech skutečně odpovědně rozhodnout.


Snížený ranking? Stane se...

Ke snížení rankingu stránek ze strany Google může dojít z mnoha různých důvodů (přesný princip výpočtu tzv. Google PageRanku - GPR - zná jen málokdo), ale je velmi pravděpodobné, že tato situace nenastává "jen tak". Google je nejpoužívanějším vyhledávačem mimo jiné i proto, že poskytuje svým uživatelům co možná nejrelevantnější odpovědi na jejich dotazy. A pokud si hodlá svou dobrou pověst udržet, může si jen stěží dovolit "úlety" typu úmyslného poškozování jiných serverů.

Když už ke snížení rankingu stránek dojde, mívá k tomu Google dobrý důvod. Cílem autorů vyhledávače je poskytovat uživatelům co možná nejlepší služby a to je v tomto případě možné pouze za podmínky, že na svůj dotaz dostanou co nejpřesnější odpověď. Právě z tohoto důvodu je GPR tak důležitý a jeho změna - ať už pozitivní či negativní - zpravidla mívá velký vliv - tak jako v případě KinderStart.Com. Je ale možné se případné nápravy domoci soudní cestou?


Zveřejněte princip

Zástupci KinderStart.Com se domáhají zveřenění důvodů, proč byl jejich server penalizován. To je vcelku pochopitelné (alespoň z jejich pohledu) - zvláště když si neuvědomují, že by se dopustili něčeho "nekalého". Soud by podle nich měl "odkrýt" pozadí fungování vyhledávače a především hodnocení jednotlivých stránek a serverů, případně zjistit, zda za penalizací nestojí "konkrétní člověk".

Princip hodnocení jednotlivých webů je však významnou součástí know-how společnosti Google a popravdě řečeno si dokážu jen stěží představit, že by byla ochotná jej zveřejnit. A domnívám se, že ani zástupci KinderStart.Com neočekávají jiný výsledek. Mnohem pravděpodobnějším důvodem žaloby je snaha změnit rozhodnutí o snížení rankingu jejích stránek, zviditelnit se a případně i "něco málo" vydělat na případném mumosoudním vyrovnání.

Kdyby ovšem Google na něco podobného přistoupil, vytvořil by precedent, který by mohl využít každý server, jenž by se cítil chováním vyhledávače poškozen. A to by nebylo dobré řešení...


Může rozhodnout soud?

Pokud by nakonec mělo skutečně dojít k soudnímu sporu, měl by před sebou soud asi hodně těžkou práci. Pokud by se nenašel "obětní beránek", jenž by na sebe vzal odpovědnost za snížení rankingu stránek (a potažmo i za škodu, která firmě vznikla), musel by soud rozhodnout, zda princip hodnocení stránek není diskriminační vůči některým serverům. Tak, jak to v podstatě vyplývá ze žaloby KinderStart.Com.

Vzhledem k tomu, že primární snahou Google je poskytovat uživatelům co nejpřesnější výsledky vyhledávání, je vcelku logické, že musí mít k dispozici i nejrůznější nástroje, s jejichž pomocí by bylo možné penalizovat ty servery, které nějak poruší pravidla. Pokud by tedy soud rozhodl, že Google snížil ranking stránek KinderStart.Com neoprávněně - byť podle vnitřních pravidel - vytvořil by precedent, který by měl na Internet negativní vliv.

Google je oblíbený právě proto, jaký je. Pokud by se musel vyhledávač změnit, mohlo by to negativně ovlivnit relevantnost jím nabízených výsledků. A to by asi nikdo nechtěl.
Autor: David Kozák
Datum: 22. března 2006 Profil autora  

David Kozák

Redaktor serveru e-komerce.cz
Novinář a publicista.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  
 Seznam komentářů  
Vypsat
Od
Téma
Datum

Harry
Zajimave
27.03.2006 12:14
tomhav
pekne
28.03.2006 21:15