E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Nominace "Český zavináč 2001" = opět vše při starém

Jan Pleyer, 7. února 2002, e-komerce.cz

Česká internetová veřejnost s napětím očekávala výsledky nominace prestižní soutěže Český zavináč 2001. Autoři projektu letos již vážně slibovali, že budou hodnoceny nové projekty, které svou bohatostí přispěly ke kvalitě českého internetu. Bohužel se i letošní nominace velice podobá loňské zprávě. Jak je vidu, český internet dle internetových profesionálů zůstává tam kde byl.

5. 2. 2002 byli zástupci prestižní soutěže v oblasti českého internetu zveřejněny nominace ve stanovených kategoriích soutěže "Český zavináč 2001". Tyto výsledky jsou každoročně netrpělivě očekávány a bohužel, jak ukázal i letošní ročník - "nic nového".

Když jsem si nejprve ověřil zda nedržím v ruce rok starou tiskovou zprávu, začal jsem hledat důvod pořádání a hlavní myšlenky tohoto projektu. V prohlášeních Občanského sdružení Český zavináč jsem nalezl tuto odpověď:

Co je Zavináč?

Vyhlašovatelé soutěže mají za to, že českému Internetu chybí ocenění nejúspěšnějších lidí a jejich projektů. Podobné výroční ceny existují v zahraničí a přispívají ke kultivaci internetového prostředí. Zavedení cen bude znamenat nejen možnost ocenit nejzajímavější internetové počiny, ale zároveň přispěje k jejich popularizaci - stejně jako například ceny typu Český lev či Ceny akademie populární hudby pomáhají kinematografii, respektive populární hudbě. Zvýší to jak prestiž oceněných projektů, tak i celé internetové branže. Zároveň bude znamenat šanci pro nové či začínající projekty, případně jejich autory. Při pohledu na opakující se tváře a servery v nominacích si nutně člověk musí položit otázku komu ocenění chybí a jakou hodnotu má pro takto obecně známé projekty prestižní cena.

V letošním ročníku již při jeho zahájení, jehož jsem byl také účasten, jsem velice uvítal ujištění organizátorů, že letos bude dán opravdu prostor novým projektů a novým tvářím. V tomto duchu byla uspořádána akce "poločas zavináče", kde byl dán prostor k prezentaci mladým projektům (Osobně se domnívám, akce tohoto druhu jsou ty nejpřínosnější a jejich význam jak pro prezentátory tak pro účastníky je mnohem větší než přínos obecných přednášek či prestižních soutěží.)

O to více jsem byl překvapen nad "novými" nominacemi za rok 2001. Opravdu mezi nimi velice dlouho mohu hledat projekt, který z nich byl komerčně spouštěn v roce 2001, či zaznamenal enormnějších zněn.

Analogie s prestižními soutěžemi ve filmu a hudbě je výstižná, nicméně proč neodměnit "Kolju" po třetí když je skutečně pěkným filmem. Tím v žádném případě nechci říci, že uvedené projekty nejsou velice kvalitní a hojně využívány. Nicméně dejme prostor novým projektům a tvářím. Níže uvedené subjekty vyjmenuje skoro každý trochu znalý uživatel sítě. Při jejich popularitě je nějaké prestižní ocenění pouze další výzdobou do kanceláře. Rovněž by se autoři projektu měli zamyslet, zda nedochází k zpochybnění soutěže velice úzkou vazbou mezi "partnery soutěže" a "nominovanými, nebo oceněnými". Lze snadno nalézt propojení, že největšími partnery jsou také ti co již cenu mají, nebo jsou nominováni.

Závěrem bych chtěl dodat, že si velice vážím snah autorů popularizovat více český internet, nicméně ať se podívají o kus dál, než sahají položky "oblíbené" v jejich prohlížečích.

Možná, že by do dalších ročníků bylo dobré některým účastníkům k ceně věnovat také poličku, oni 2 - 3 … zavináče už se na skříních "nových" významných projektů mačkají.

Nyní tedy výsledky nominací 2001:

Nejlepší portál: Atlas, Centrum, Seznam
Nejlepší zpravodajský web: České noviny, iDNES, Lupa
Nejlepší zábavný server: Flashfun, Kompost, Novinky
Nejlepší e-obchod: Bílé zboží, Obchodní dům, Vltava
Nejlepší internetová služba: eBanka, Justice.cz, Mapy Atlasu
Nejlepší web firmy nebo instituce: Justice.cz, Ministerstvo vnitra, Škoda Auto
Nejlepší wapová stránka: Click, iDNES, Jízdní řády (vlakbus.cz)
Nejlepší internetový podnikatel: Marek Antoš, Jiří Hlavenka, Ivo Lukačovič
Nejlepší webový designér: Adam Hauner, Tomáš Moščák, Míša Suchá
Nejlepší internetový novinář: Miloš Čermák, Jiří Peterka, Ladislav Zajíček

A pro srovnání ceny a nominace za rok 2000:

Nejlepší portál: Seznam
(další nominovaní: Atlas, Centrum)
Nejlepší zpravodajský web: iDnes
(další nominovaní: Lupa, Neviditelný pes)
Nejlepší web firmy či instituce: Poslanecká sněmovna
(další nominovaní: Auto Škoda, Ministerstvo vnitra)
Nejlepší služba: Obchodní rejstřík na Internetu
(další nominovaní: eBanka, Mapy Atlas)
Nejlepší wapová stránka: iDnes
(další nominovaní: Click, Juice)
Nejlepší zábavní server: Novinky.cz
(další nominovaní: Flashfun, Fudge)
Nejlepší internetový obchod: Albumcity
(další nominovaní: Vltava, Shop.cz)
Nejlepší webový designér: Tomáš Vild
(další nominovaní: Adam Hauner, Tomáš Moščák)
Nejlepší internetový novinář: Ondřej Neff
(další nominovaní: Miloš Čermák, Jiří Peterka)
Nejlepší internetový podnikatel: Roman Staněk
(další nominovaní: Jiří Hlavenka, Ivo Lukačovič)
Osobnost roku: Ondřej Neff

(Komentář k loňským vítězům naleznete zde.)

V hlasování čtenářů Reflexu, deníku MF Dnes a měsíčníku Internet zvítězil i tentokrát Ondřej Neff (získal 673 hlasů). Na dalších místech skončili: Miloš Čermák (623), Ivan Straka (410), Jiří Hlavenka (133), Ivo Lukačovič (106).


Jan Pleyer
jan.pleyer@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz