Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

Prorazí vývoz silné kryptografie?

Americký parlament projednává dlouho diskutovaný zákon týkající se uvolnění přísné vývozní politiky produktů založených na takzvaných silných šifrovacích algoritmech, Securite and Freedom through Encryption Act (SAFE). Jeho schválení či nepřijetí bude mít významný dopad na rozvoj elektronického obchodu nejen v USA, ale především mimo ně.

E-komerce potřebuje šifry
Masové rozšíření Internetu, boom elektronického obchodování a potřeba bezpečné globální komunikace sebou přinesli potřebu větší dostupnosti kryptografie. Doposud je s exportem šifrovacích produktů zacházeno jako exportem zbraní, z tohoto titulu produkty založené na silných šifrovacích algoritmech nesmí být vyváženy mimo území USA. Silná kryptografie totiž představuje nebezpečnou zbraň, schopnost dešifrovat komunikaci protivníka může rozhodnout výsledek konfliktu.

Kde je hranice silné kryptografie?
Podle současných platných zákonů je hranice mezi silnou a slabou kryptografií dána standardem DES s 56 bitovým šifrovacím klíčem. Pro představu, takový klíč lze určit jako jednu z dva na padesát šestou možných kombinací. Četní internetový nadšenci a společnosti zabývající se kryptografií se snaží prokázat, že tato hranice je již přežitá a jsou pořádány četné soutěže na pokoření algoritmu v co nejkratším časovém intervalu. Poslední pokus společnosti distributed.net z ledna letošního roku dokázal rozbít DES během 22 hodin. Na rozluštění šifry se podílelo sto tisíc počítačů propojených pomocí Internetu. Podle analytiků lze takovým distribuovaným výpočetním systémem rozbít v reálném čase šifru do délky klíče 64 bitů.

Za velmi bezpečné je považováno použití dlouhých 128 bitových klíčů, jejichž rozbití hrubou silou při současném výkonu výpočetní techniky by trvalo tisíckrát déle než doba trvání našeho vesmíru.

Výrobci software se zlobí
Exportní omezení stojí americké prodejce softwaru miliardy dolarů, podle odhadu analytiků jen za loňský rok bylo možné vyvézt software v hodnotě třicet miliard dolarů, samozřejmě při neexistenci zmiňovaného omezení.

Určitého ústupku ze strany vlády se dostalo softwarovým producentům povolením prodeje produktů založených na silné kryptografii bankovním organizacím a americkým firmám působících v zahraničí (aniž si to možná uvědomujete takové povolení vlastní Expandia banka jejíchž systém přímého bankovnictví je založen právě na silných kryptografických algoritmech).

Tento ústupek může být zajímavý pro společnosti typu Cisco, které prodávají řešení pro velké organizace. Společnosti orientující se na trh SOHO například Microsoft, Lotus, Symantec, jsou i přes tento vstřícný krok vlády bity. O firmách, které žijí pouze s kryptografie například RSA ani nemluvě.

Češi by měli také držet palce
Možná si pomyslíte jaký má pro mne význam fakt, že několik amerických společností vydělá o pár milion dolarů méně. Z uvolnění exportních omezení by těžili nejen američtí výrobci softwaru, ale i zákazníci, kteří jej budou kupovat, tedy i my. Dostupnost, vysoce bezpečných obchodních systémů by pomohla rozvoji podnikání na Internetu. Pokročilá obchodní řešení se bez šifer neobejdou.
Autor: Petr Piňos
Datum: 7. dubna 1999



 Profil autora  

Petr Piňos



 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz