Spotrebak.cz - sponzor E-komerce
 Sponzoři 
 Hledání 
 Newsletter 
 Reklama 
 Diskuze 
 Bez komentáře 
Vše pro váš digitální fotoaparát!

DezaData na Systems 2002

Již třetím rokem vystavovala letos vývojářská společnost DezaData na mnichovském podzimním veletrhu Systems. Požádali jsme proto výkonného ředitele, Ing. Romana Vondráka o odpověď na několik otázek.

Valašskomeziříčská DezaData se zabývá vývojem aplikačního software na zakázku. Firma, která dnes pokrývá širokou paletu zákaznických potřeb a technologií, je mimo jiné Certifikovaným partnerem Oracle. Na trhu IT působí od roku 1992. Dlouhodobě usiluje o získání zakázek v zahraničí, především na německy mluvících trzích. A přestože to firma na svém webu nedělá, může se DezaData pochlubit velmi zajímavými referencemi, mezi kterými najdete z českých firem například ČNB a Škoda Auto a.s., ze zákazníků na německém trhu stojí za pozornost třeba FDK GmbH nebo Volkswagen.

Požádal jsem výkonného ředitele, Ing. Romana Vondráka o hodnocení účasti na výstavě Systems 2002 a malé zamyšlení nad trendem této výstavy i německým trhem celkově.


Letos vaše firma byla jedinou samostatně vystavující českou společností na výstavě Systems 2002 v Mnichově. Jak svou účast na výstavě hodnotíte?

Důvody naší účasti na výstavě lze shrnout do několika bodů:

  • získání informací o nových trendech v oblasti IT
  • vytváření image firmy
  • setkání s našimi německými partnery
  • získání nových obchodních kontaktů
  • seznámení se s aktuálním vývojem konkurence na německém trhu

Z hlediska získávání nových kontaktů vidím přínos účasti na tomto veletrhu spíše negativně.


Jaké služby na německém trhu nabízíte a jaký je o ně zájem?

Na německém trhu nabízíme především outsourcing vývojových kapacit a tvorbu aplikačního software na zakázku. Získat v této oblasti u německých sousedů novou zakázku je stále obtížnější. Jak z důvodu stále větší konkurence přicházející z východu (Litva, Rumunsko, Indie a další), která tlačí ceny stále níž a níž, tak z důvodu omezení investic do dalšího rozvoje IS způsobené obavami z nejisté budoucnosti.


Letošní účast byla již třetím ročníkem, který jste absolvovali. Jaký je trend výstavy?

Vzhledem k razantnímu poklesu vystavovatelů a také nižšímu zájmu o námi nabízené služby vnímám Systems jako výstavu, která má jednoznačně klesající tendenci. S tím souvisí také orientace našich aktivit spíše na český trh popř. jiné země na západ od našich hranic. Úspěšně se nám např. daří rozvíjet aktivity v Holandsku.


Jsou i další trhy, na které se snažíte proniknout? A jaké jsou dosavadní výsledky?

Snažíme se také prosadit na Rakouském trhu. Několikrát jsme se účastnili ať už jako vystavotatelé nebo návštěvníci mezinárodního veletrhu IT, telekomunikace a e-inteligence IFABO ve Vídni. Spolupracujeme také s hospodářskou komorou ve Vídni. Musím však přiznat, že výsledky zatím nejsou takové jak jsme očekávali.


I přes pozitivní tiskovou zprávu, kterou vydali pořadatelé Systems 2002 jsem se jen těžko bránil dojmu, že Německo je v hluboké recesi. Potvrzují to i další informace a zprávy. Jak se tento stav promítá do vašich aktivit na německém trhu?

Aktivity na německém trhu zatím omezovat nebudeme. Právě naopak. Z naších dosavadních zkušeností vyplývá, že bez řádného zahraničního zastoupení to prostě nejde. Proto hodláme začátkem příštího roku zřídit v Německu filiálku. Jednak se nám podstatně zjednoduší proces vyřizování pracovního povolení a dále z pohledu německého zákazníka je uzavírání smluv s někým, kdo má v jeho zemi zastoupení, mnohem průhlednější a jednodušší.


A kdy očekáváte zlepšení stavu trhu?

Kdy očekávám zlepšení na německém trhu si netroufám odhadnout. Po loňském Systems2001 jsem doufal, že recese je již za námi, ale bohužel přesný opak je pravdou.


Domníváte se, že podobná recese čeká i český trh IT?

Osobně si myslím, že to nejhorší je již za námi. Přece jen bublina .com u nás nenabyla takových rozměrů jako třeba v USA nebo v Německu, takže důsledky jejího splasknutí nejsou u nás tak velké.

Autor: Emil Čelustka
Datum: 18. listopadu 2002 Profil autora  

Emil Čelustka

Redaktor serverů e-komerce.cz a světNotes.cz.


 Sdílet článek  
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz