E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Centrum.cz: Katastrofa v Asii ovlivnila i český Internet

David Kozák, 12. ledna 2005, e-komerce.cz

Katastrofa v jihovýchodní Asii je zřejmě - vcelku pochopitelně - jednou z mediálně nejfrekventovanějších událostí těchto dnů. Podle sdělení portálu Centrum.cz prudce vzrostl také počet vyhledávání slov souvisejících se zemětřesením a následným tsunami.

"Podle analýzy návštěvnosti vyhledávačů a zpravodajských serverů lze říci, že se denní návštěvnost serverů zvýšila v průměru o 10 až 20 procent oproti normálu," píše se ve zprávě portálu Centrum.cz. Důvod je prostý (a tragický) - zemětřesení a následné vlny tsunami, které zabily více než 150 tisíc lidí včetně tisíců turistů z celého světa. Například portál Centrum.cz zaznamenal v tomto týdnu rekordní denní náštěvnost, když počet návštěvníků přesáhl v jednom dni 275 tisic.

Neroste ale jenom návštěvnost. Oldřich Bajer, šéf portálu Centrum.cz, rovněž oznámil dramatický nárůst počtu hledání slov souvisejících s katastrofou. Konkrétně šlo o slova katastrofa, asie, zemětřesení a tsunami (+cunami). Velký zájem ale také přitahují slova spojená s charitou a pomocí postiženým oblastem, konkrétně pomoc, pomoc asii, charita, dárcovská SMS, pohřešovaní asie a humanitární.

Nárůst hledání u všech uvedených slov podle Bajera dosáhl desítek tisíc. Je tedy vidět, že počet lidí, kteří využívají při získávání informací aktivně využívají Internet, není vůbec malý. Ostatně jak vyplývá z informací některých médií, Internet naplno využívají také lidé, kteří v Asii někoho pohřešují. A zájem o informace o pohřešovaných zmiňuje samozřejmě také Bajer.

Důvěra uživatelů českého Internetu v portál Centrum.cz je obecně povzbuzující. Je totiž jasné, že roste nejen počet uživatelů, ale také množství těch, kteří při získávání informací preferují internetové vyhledávače a zpravodajské servery nebo je minimálně využívají jako doplněk ke klasickým médiím. Informační síla Internetu je odborníkům a zkušeným uživatelům dobře známa. Pro běžné uživatele však byl Internet dlouho jen krajním řešením. Jak se zdá, situace se mění. A to je dobře. Přírodní katastrofa v Asii totiž ukázala, že informační moc Internetu využívají i ti, kteří mu ještě před nedávnem nedůvěřovali.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz