E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Válka o gigabajty - Centrum.cz a Seznam navýšil objem freemailových schránek

David Kozák, 15. dubna 2005, e-komerce.cz

Společnost Netcentrum oznámila, že od 1. května zvýší kapacitu freemailových schránek až na 2 GB. Reakce konkurenčního portálu Seznam.cz na sebe nenechala dlouho čekat - s okamžitou platností zvýšil kapacitu svých gigabajtových schránek na 2000 MB. Atlas jako jediný z "velké trojky" se "do boje" zatím nechystá...

Aniž dozněly "salvy gigabajtové války" freemailů tří největších českých portálů, oznámila společnost NetCentrum, provozující portál Centrum.cz, že od 1. května navýší kapacitu schránek až na 2 GB. Konkurenční Seznam.cz reagoval téměř okamžitě a oznámil, že kapacitu schránek svého e-mailu s okamžitou platností zvyšuje na 2000 MB, tedy téměř 2 GB. Třetí nejnavštěvovanější portál Atlas.cz reagoval zcela opačně - vydal tiskovou zprávu, v níž vysvětluje, proč nepovažuje další zvyšování kapacity e-mailových schránek za potřebné: "Z průzkumů společnosti podle našeho názoru vyplývá, že pro freemailovou komunikaci je schránka o velikosti 1 GB více než dostatečná."

Centrum.cz kromě oznámeného navýšení kapacity schránek nabídne od 1.5. také možnost přijímat přílohy o objemu až 600 MB. A proč právě tak velké? Odpověď hledejme v tiskové zprávě provozovatele portálu, společnosti NetCentrum: "600MB je objem dat odpovídající velikosti standardního filmu. Plně dostačuje sadě digitálních fotografií nebo i hudebnímu CD. Tato velikost tedy umožní jednodušší výměnu velkých souborů." I na velikost příloh Atlas.cz reaguje a upřímně řečeno, racionálním argumentem: "Velikost schránky 2 GB a příloh 600 MB jsou přímou výzvou pro uživatele, aby mezi sebou sdíleli nejen vlastní fotografie, ale také jim dává prostor pro nelegální šíření hudby, filmů a softwaru."

Neustálé navyšování kapacity freemailových schránek je možné považovat spíše za marketingový tah, než za reakci na potřeby trhu, i když je klienti jistě ocení. Je samozřejmě otázka, zda vyšší kapacitu dokáží účelně využít.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz