E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Platební systémy na českém Internetu 2

Emil Čelustka, 2. července 2001, e-komerce.cz

Dnes se blíže podíváme na první a nejrozšířenější platební systém českého internetu - Platební systém eBanky.

Historie

V polovině roku 1998 se na českém internetu objevil první platební systém - Platební systém Expandia banky, dnešní eBanky. Po ukončení testovacího provozu na Vltavě byl v říjnu 1998 uvolněn k implementaci pro další internetové obchody a náš spotrebak.cz byl druhým obchodem v Česku, který tuto službu svým zákazníkům nabídl. Máme s ním tedy "dlouholeté" zkušenosti.

Systém samotný byl na českém Internetu první a pro internetového obchodníka je jednoduše implementovatelný. Když Expandia banka tyto vlastnosti doplnila propagací internetových obchodů, které platební systém začaly využívat, zrodil se standard. Obrovská marketingová kampaň eCity, probíhající na jaře 1999, postavení lídra elektronického bankovnictví pouze upevnila. Reakce ostatních bank na sebe nedala dlouho čekat - co nemůžeme pro svoji neschopnost nabídnou svým zákazníkům sami, o tom budeme alespoň říkat, že je to nebezpečné. Čas však dal v případě nabídku služeb zapravdu eBance a tak s odstupem času se internetbanking či phonebanking objevil v nabídce prakticky všech našich bank. A nezřídka jsou jejich systémy technicky hůře realizované a nebezpečnější, než ten, který před dvěma lety tolik kritizovali.


Jak to funguje?

Zákazník, který si ve vašem obchodě zvolí platbu eBankou je po odeslání objednávky přesměrován na stránky eBanky, přihlásí se a provede autorizaci platebního příkazu. Příkaz je předvyplněn údaji, které jste do banky předali jako součást URL. Po autorizaci je zákazník přesměrován zpět na stránky obchodíka. V případě neprovedení autorizace je zákazník přesměrován na určenou stránku obchodníka a nebo případ zůstane otevřený (tj. v případě kdy zákazník zavře okno browseru).

Obchodník je o provedení platby informován dvojím způsobem. Prvním je návratová adresa po provedení autorizace, druhým kanálem je speciální stránka chráněná protokolem SSL a heslem, na které se obchodník dozví všechny údaje o příchozí platbě. Je přitom možné naprogramovat robota, který v určitém časovém intervalu bude zjišťovat nové příchozí platby na účet a automaticky je zaúčtovávat.


Fakta

eBanka ke dni vzniku tohoto článku chlubí více než 50.000 zákazníků a Platební systém eBanky využívá 181 internetových podnikatelů (internetové obchody a služby). Podle informací z jedné z presentací eBanky byl obrat realizovaný prostřednictvím Platebního systému eBanky v roce 2000 - 225 mil Kč.


Kde najdete informace

Základní sadu informací najdete na webu eBanky (http://www.ebanka.cz) pod položkou Firemní finance/Platební systém nebo přímo na adrese http://www.ebanka.cz/FF_PlatebniSystemEB.htm. Technická specifikace ve formátu .DOC je na http://www.ebanka.cz/FF_modul_Platebni_system.doc.


Pořizovací cena a náklady na provoz

eBanka si účtuje zřizovací poplatek ve výši 2.000 Kč. Ovšem mezi náklady na pořízení musíte počítat i s cenou prací spojených s implementací. Hodně hrubý odhad by mohl být 5 - 10 tisíc Kč.

Přímé náklady na provoz představují 1% z obratu, nepřímým nákladem je podmínka účtu v eBance, počítejte od 200 Kč za měsíc výš.

Přednosti a výhody

Hlavní předností eBanky jsou její zákazníci. Ti totiž představují mimořádně zajímavou cílovou skupinu. Jsou to lidé s vyšším vzděláním, nadprůměrným příjmem, vážící si svého času, znalí Internetu a jeho užívání, většinou bez zbytečného strachu z nákupu na Internetu. U zavedených internetových obchodů dosahují podílu okolo 7 - 8% celkového obratu těchto obchodů a to je na skupinu 50.000 potenciálních zákazníků opravdu hodně.

Další předností je marketingová podpora obchodníků, nabízejících platební systém. I když se jedná pouze o uvedení jména obchodu na stránkách eBanky, počet zákazníků, kteří z jejích stránek přicházejí není zanedbatelný.

Za přednost osobně považuji i přímé jednání a ochotu pracovníků banky. Všechny potřebné informace najdete na webu banky, provize je nejnižší ze všech v současnosti nabízených platebních systémů, podmínky jsou pro všechny obchodníky stejné.

Nedostatky a nevýhody

Nikde nenašel všeobecné informace jak to celé funguje (schéma, popis jak se systém chová k uživaleli ...) - eBanka si zřejmě myslí, že její Platební systém již není nutné propagovat. Pravdou je, že referenčních instalací Platebního systému mají ze všech nejvíce.

Také jsem nikde nenašel návrh smlouvy, kterou jako zájemci o používání Platebního systému musíte podepsat. Chápu, že prvotním úkolem je vyvolat zájem, který projevíte vyplněním kontaktních informací, na základě kterých budete kontaktováni pracovníky banky. Přesto návrh smlouvy na webu dnes není věc neobvyklá.

Posledním nedostatkem je občasný výpadek v přístupu banky ke smluvním partnerům. Možná si někteří vzpomenete, že jsem na stránkách e-komerce.cz banku kritizoval za postup při zavádění nových obchodních podmínek a smluv, kdy banka jaksi pozapoměla na své již existující partnery. Článek je zde.

Celkové hodnocení

Pokud vlastníte internetový obchod, Platební systém eBanky musíte mít. Systém je jednoduchý, dobře propracovaný, nemá žádné zásadní nedostatky a reprezentuje mimořádně zajímavou skupinu zákazníků, kteří Internet používají aktivně a nebojí se na něm nakupovat. eBanka přesně vystihla potřeby internetových obchodníků.

(Další díl: Paegas GSM banking)


Emil Čelustka
celustka@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz