E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Instituce státní správy na webu diskrimují handicapované občany

David Kozák, 9. prosince 2004, e-komerce.cz

Konzultační centrum Dobrý Web nedávno provedlo test bezbariérovosti webových stránek. Z testu mj. vyplynulo, že weby institucí státní správy jsou pro handicapované občany téměř nepoužitelné.

*AKTUALIZOVÁNO* "Přístupný, neboli bezbariérový, je takový web, který neklade uživateli žádné překážky v přístupu k obsahu," definuje tisková zpráva konzultačního centra Dobrý Web pojem bezbariérový web. Díky těmto vlastnostem poskytuje plnohodnotnou informaci každému, nezávisle na jeho schopnostech, zdravotním stavu či technickém vybavení. Tato charakteristika je důležitá pro všechny webové stránky, ale pro veřejnou správu pochopitelně mnohonásobně více. Realita je bohužel jiná...

Weby státní správy by měly splňovat zásady bezbariérovosti už z principu. Jejich účelem je poskytovat informace všem bez rozdílu. Tedy i handicapovaným lidem. Vždyť právě pro řadu handicapovaných občanů je web jediným dostupným zdrojem informací. Když je nemohou používat, přestávají být soběstační a musí čekat, až jim příslušné informace někdo zprostředkuje.

Vedoucí projektu Dobrý Web a odborník na problematiku přístupnosti webů David Špinar navíc upozorňuje, že přístupnost webů institucí státní správy bude vyžadována zákonem. Konkrétně jde o novelu Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, která je právě v projednávání ve vládě.

Testování probíhalo koncem listopadu a prověřeny byly oficiální weby všech 15 ministerstev, web Poslanecké sněmovny, Senátu, Vlády a Hradu. Celkem tedy 19 webů.

Bylo zvoleno 6 testovacích kritérií, která byla hodnocena známkou 1 (nejlepší) až 5 (nejhorší). Jsou to pravidla, jejichž nedodržení působí zdravotně postiženým uživatelům největší problémy, ale používání webu významně ztěžují i většinové populaci. Konkrétně to byla tato pravidla:

  1. Odkazy jsou správně odlišené od ostatního obsahu
  2. Netextové prvky (např. obrázky nebo flashe) mají svou textovou alternativu
  3. Titulek stránky informuje o jejím obsahu
  4. Prvky tvořící nadpisy jsou správně označeny
  5. Text na stránce si může uživatel v prohlížeči sám zvětšit
  6. Zobrazení obsahu stránky není závislé na javascriptu či flashi

"Výsledky dopadly velice špatně. Zjistili jsme, že průměrnou známku, tedy 3, získalo jen sedm institucí z devatenácti. Některé weby jsou natolik nepřístupné, že na nich například nevidomí pomocí svých hlasových čteček nenaleznou zhola nic. Což neznamená nic jiného než zcela zbytečnou diskriminaci při poskytování informací," popsal výsledky testu David Špinar.

Aktualizace (9.12.2004, 17:40): Celý text studie je na adrese http://i.iinfo.cz/urs-att/studie-01-pristupnost.pdf.

David Kozák
david.kozak@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz