E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Platební systémy mohou vydělávat velké peníze

David Kozák, 7. března 2002, e-komerce.cz

Mikroplatební a platební systémy mohou, jak dokazují zkušenosti z USA, vydělávat nemalé peníze. Ovšem jen v tom případě, že budou využívány k velkým platbám. Americké společnosti PayPal.com se nedávno podařil krok, na který jsme podle mnoha odborníků měli ještě dlouho čekat - úspěšný vstup na burzu. Jedná se přitom o první takto úspěšný IPO od krize dot.com firem v roce 2000.

Podíváme-li se ale na okolnosti, za nichž PayPal.com primární emisi akcií provedla, zjistíme, že se poměrně zásadně lišily od vstupů dot.com firem. Zatímco v době internetové horečky totiž byli investoři ochotni koupit akcie společností, jejichž jediným cílem byly výdaje, pak PayPal.com v době svého vstupu na burzu již dosahovala zisku.

Jak je ale možné, že příjmy PayPal.com přesáhly v loňském roce 100 milionů dolarů a dá se předpokládat jejich další nárůst, když podobně koncipované české projekty se potácejí na pokraji krachu? Jistě, částečně je příčinou tohoto stavu výrazně menší trh - zatímco počet uživatelů internetu v Americe přesáhl sto milionů a penetrace je vyšší než padesát procent populace, u nás se počet uživatelů odhaduje na něco přes milion, tedy asi deset procent populace. Velký vliv však má i forma využití platebního systému. Pokud totiž má vydělávat, musí "točit" peníze. A to se ani I Like Q, ani DirectPay zatím nepodařilo.

Aukce, vs. melodie a loga

Společnost PayPal.com byla založena především proto, aby zprostředkovávala platby mezi prodávajícími a nakupujícími na největším americkém aukčním serveru eBay. Díky tomu má tento systém na dvanáct milionů registrovaných uživatelů (je nabízen asi na 70 procentech aukcí eBay), ale hlavně - díky velkému počtu realizovaných transakcí - také velice zajímavé příjmy.

České mikroplatební a platební systémy - když vynechám Monetku, která byla oficiálně spuštěna opravdu před pár dny a tudíž nemohla ukázat, jaký potenciál se v ní skrývá, zbývají elektronická peněženka I Like Q a virtuální platební systém DirectPay - bohužel (pro ně) tolik štěstí nemají. Hlavním důvodem jejich vzniku sice také bylo zprostředkovávání plateb (to je celkem logické), ovšem prosadily se - tedy alespoň prozatím - pouze v oblasti mikroplateb.

První vlaštovkou, která by snad mohla přinést náznak změny je úspěch I Like Q, jež se stal alternativním platebním nástrojem Pražské plynárenské a je tudíž naděje, že objem plateb realizovaných prostřednictvím tohoto nástroje radikálně vzroste a hlavně vzroste i průměrná výše platby.

Je samozřejmě sporné, nakolik si prekérní situaci způsobili sami provozovatelé, když své systémy od počátku prezentovali jako mikroplatební (navíc namísto reálné měny operují s měnou virtuální, což na věrohodnosti příliš nepřidá) a teprve postupem času svou strategii měnili. V každém případě jsou pro většinu uživatelů synonymem obou platebních systémů melodie a loga na mobilní telefony.

Částečně je příčinou špatného zařazení zcela jistě také to, že jak Q ("kvéčka"), tak nuggety byly - a částečně stále ještě jsou - využívány jako odměna například za návštěvu stránky a podobně, tedy v podobě věrnostní odměny. I to je využití, které láká spíš zájemce o loga a melodie než uživatele, kteří by systém využili i při platbách v objemu například jednotek či dokonce desítek tisíc korun.

Desetníky nebo raději koruny?

S otázkou, zda má či nemá vliv na uživatele platebního systému použitá měna, na kterou se názory velice různí, souvisí i další záležitost a sice nejmenší použitelná hodnota platby. O tom, že má vliv i toto rozhodnutí ostatně nejlépe svědčí změna názoru provozovatele virtuálního platebního systému DirectPay. Zatímco původně měl nugget - virtuální měna použitá v tomto systému - hodnotu 0,01 Kč, tedy 1 haléř - částku s níž se v běžném životě ani není možné setkat, dnes se 1 nugget rovná 1 koruně.

Podobně názor, že použití virtuální měny psychologicky ovlivňuje uživatele, zase potvrzuje prohlášení provozovatele elektronické peněženky I Like Q, který hodlá uživatelům nabídnout možnost výběru, zda platit Q a nebo korunami, čili běžnou měnou.

V každém případě se ale oba dříve "narozené" české internetové platební systémy výše uvedenými změnami pokoušejí změnit přístup svých uživatelů. Skutečně vydělávat je totiž možné jen na zprostředkování třeba malého počtu, ale velkých plateb.

Ostatně s touto tendencí vstupuje na trh ten "třetí vzadu", tedy Monetka. Tento systém je od samého počátku určen jen a pouze k platbám za zboží či služby, a tak je i prezentován. Je samozřejmě sporné, zda Monetka dosáhne objemů plateb jako PayPal.com (i když třeba "jen" v korunách), ale jistě bude mít lepší postavení na trhu, než konkurence - nenabízí totiž mikroplatby, ale platby.


David Kozák
david.kozak@e-komerce.cz



Copyright © e-komerce.cz