E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Navrcholu.cz: Internet Explorer postupně ztrácí podíl na trhu

Tisková zpráva, 14. dubna 2004, e-komerce.cz

Srovnání výsledků webových prohlížečů užívaných čtenáři českých webových stránek za únor a březen 2004 ukazuje, že MS Internet Explorer pomalu, ale jistě ustupuje alternativním prohlížečům.

Statistiky návštěvnosti webu měřené službou Navrcholu.cz ukazují, že MS Internet Explorer zůstává nadále dominantním prohlížečem a byl v březnu použit při 92,9 % návštěv českých webů. Nicméně v meziměsíčním srovnání ztratil část uživatelů, které naopak získaly prohlížeče založené na zobrazovacím jádře Gecko (Mozilla, Netscape) - ty použila 4,34 % uživatelů. Přes jedno procento se dostal ještě prohlížeč Opera s 1,83 %.

I tento relativně malý posun je dalším potvrzením dlouhodobého trendu. „Ve srovnání s výsledky zahraničních statistik vycházejí alternativní prohlížeče v Navrcholu.cz o něco lépe. Názorně je to vidět na prohlížečích založených na jádru Mozilla, u nichž jsme naměřili téměř třikrát více návštěvníků, než je obvyklé v zahraničí. U prohlížeče Opera je to dvojnásobek,“ říká koordinátor projektu Navrcholu.cz Tomáš Krause.

Téměř dva procentní body (1,86) v březnu získaly nové prohlížeče. Ze statistik Navrcholu.cz vyplývá, že podíl uživatelů aktuální verze Internet Exploreru se proti únoru zvýšil o 0,88 procentního bodu. Mezi alternativními prohlížeči v březnu nejvíce nových uživatelů získala Mozilla 1.6 (+0,34 procentního bodu) a Mozilla Firefox (+0,54 procentního bodu).

„Potěšující je především rychlý úbytek uživatelů velmi zastaralých prohlížečů,“ komentuje výsledky statistik vedoucí projektu Dobrý web (www.dobryweb.cz) David Špinar. Starší verze Microsoft Internet Exploreru přišly o více než jeden procentní bod (1,19) návštěvníků webu. V březnu používalo jen 0,32 % uživatelů prohlížeč Internet Explorer 4 nebo starší. Úbytek je výrazný také u páté verze (-0,77 procentního bodu) a u Internet Exploreru 5.5 (-0,39 procentního bodu). Verze 5.x používalo v březnu 21,04 % uživatelů.

Data pocházejí z měření více než 25 000 serverů registrovaných u statistické služby Navrcholu.cz a byla získávána na základě identifikace prohlížeče v hlavičce User-Agent protokolu HTTP. Při zařazování prohlížečů do skupin byly provedeny korekce podle známých způsobů maskování prohlížečů. Ve statistikách nejsou zahrnuty prohlížeče, které nenačítají obrázky.


Tisková zpráva
redakce@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz