E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Mikroplatby se mohou stát novým módním trendem

Jiří Juránek, 6. června 2001, e-komerce.cz

Dnešní doba a způsob života je převážně o financích. Módním trendem je mít velký dům, dvougaráž, před ní přístřešek a pod ním dva luxusní automobily. Nebo alespoň jeden luxusní a jeden menší pro manželku. Před domem musí být nízký plot, aby na majetek dotyčného viděli sousedi. Tento trend se odráží v lidských schopnostech realizovat některé věci jinak, než by se dalo očekávat. Do těchto realizací tak bezesporu patří také zavedení mikroplateb za články na serveru Interval.cz firmou Zoner Software.

Na mikroplatby se lze dívat také z pozice uživatele. Návštěvník serveru Interval.cz může po přečtení publikovaného článku ohodnotit tento článek zasláním haléřových mikročástek na účet serveru. Jistě se v této chvíli na každém čtenáři objeví úsměv, neboť myšlenka jak vypisuji v bance příkaz k úhradě v hodnotě dvaceti haléřů, je přímo směšná.Uživatel může článek ocenit přes mikroplatební systémy, a sice Virtuální banku a I like Q.

Server Interval.cz a firma Zoner Software, který tento projekt realizují, věří, že mikroplatby budou v budoucnosti alternativou příjmů z reklamy, které pokrývají provozní náklady serveru. “Dobrovolné mikroplatby za články nejsou pochopitelně jediným možným využitím těchto systémů. Pokud se osvědčí, dočkají se čtenáři serveru v budoucnu také speciálních služeb,” uvádí šéfredaktor serveru Interval.cz Miroslav Kučera.

Podle něj si pomocí mikroplateb bude moci čtenář stáhnout textové verze článku na serveru, podívá se na stránky s menším objemem reklamy či bude lépe vyhledávat v archivu článků.

Jestli mají nebo nemají mikroplatby budoucnost asi nelze v těchto dnech příliš diskutovat. Především zde záleží na uživatelích, kteří se k této možnosti postaví buď čelem nebo zády. Každopádně však mohou mikroplatby výrazně ovlivnit internetové stránky k lepšímu.


Jiří Juránek
jiri.juranek@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz