E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Firtst Tuesday opět určuje směr

Emil Čelustka, 5. prosince 2002, e-komerce.cz

Úterní seminář First Tuesday, pořádaný za spolupráce a v prostorách PriceWaterhouseCoopers v Praze přinesl nejen zajímavé téma, ale také nový směr, kterým se patrně bude ubírat úsilí ICT podnikatelů po minimálně několik následujících měsíců.

Seminář s názvem Financování projektů z Evropské unie a jejich řízení, připravený za odborné spolupráce Technologického centra AV ČR a PWC přinesl pro podnikatele obecně, ale především pro podnikatele v ICT a e-komerce, mnoho zajímavých a užitečných informací. Za nejpodstatnější zprávu celého večera však považuji nevyslovené poselství:

Peníze od venture kapitalistů nejsou a nebudou.
Ale dají se získat z dosud poměrně opomíjených fondů Evropské Unie!

Ano, taková je realita současného stavu podnikání v oborech informačních technologií a e-komerce. Internetová bublina splaskla, následný propad internetových ale i technologických akcií ochladil nadšení investorů a to se vcelku zákonitě muselo odrazit i na trhu rizikového kapitálu. Jestliže tedy před třemi lety stačilo mít nápad, vizi jak nápad realizovat a nadšení pracovat do úmoru s tím, že peníze se vždycky najdou, dnes je situace zcela jiná. Financování si prakticky musíte zajistit sami. Ventrure kapitalisté změnili své chování a priority, mnoho investičních fondů bylo uzavřeno, už prostě není co investovat. Rozsah těchto investic u nás byl vždy podstatně slabší, než například v sousedním Německu. Řada komentátorů tento stav hodnotí vcelku pozitivně - podnikali jsme převážně s vlastními prostředky. Což znamená, že to umíme a že absence rizikového kapitálu na trhu bude pro nás konkurenční výhodou. Ostatní se teprve budou učit jak vyjít s vlastními zdroji, my už to umíme.

Na druhou stranu kapitál k podnikání je a bude potřeba. Spíše ve stínu rizikového kapitálu byly dříve peníze ve fondech Evropské Unie. Jejich získání však může znamenat tolik potřebný kapitál především na výzkum a vývoj v oblastech EU preferovaných. A je vcelku logické, že právě v době, kdy se potýkáme s celkovým ochlazením investičních nálad přišlo First Tuesday s podněným nápadem uspořádat na toto téma seminář.


EU vs. VC

Pragmatik si řekne, peníze jako peníze a bude mít pravdu. Nicméně zkušenosti jasně ukazují, že získat prostředky EU je diametrálně odlišné od získání rizikového kapitálu. Je totiž potřeba o ně žádat a to způsobem, který se zcela vymyká zkušenostem většiny podnikatelů u nás. Na rozdíl od VC úředníci byrokratické EU nejsou placeni za vyhledávání a získávání zajímavých investičních příležitostí. Rozhodně tedy není možné očekávat jejich sebemenší zájem či nějakou systematickou aktivitu. Na druhou stranu, šanci na získání podpory z fondů EU mají i neziskové, například vzdělávací programy, což je oblast do které rizikový kapitál již z podstaty své věci neinvestoval.

Pokud tedy splňujete základní kritéria pro udělení dotací EU, podnikáte v některé z Evropskou Unií preferovaných oblastí, změníte svůj slovník, přepíšete Business plány do podoby projektů pro EU a obrníte se přímo svatou trpělivostí tolik potřebnou při jednání s každým úředníkem, máte šanci. Jak zaznělo v panelové diskuzi, EU platí pozdě, ale jistě.


Emil Čelustka
celustka@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz