E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Open-source na pochodu

Marek Liebscher, 17. června 2002, e-komerce.cz

Bill Gates má nejen potíže s soudními žalobami na obou stranách Atlantiku, ale jak se zdá, odvracejí se od produktů jeho firem i velice významní zákazníci, jakými jsou státní a správní úřady. Tak je tomu například u našich západních sousedů, kde spolková vláda očekává během následujících dvou let "skutečnou migrační vlnu" a masivní přechod od Windows NT k tzv. open-source operačním systémům jako je např. Linux.

Německé ministerstvo vnitra před nedávnem uzavřelo rámcovou smlouvu o spolupráci s největším německým dodavatelem Linuxu a s výrobcem počítačů firmou IBM o provedení pilotních studií a dílčích projektů, které nají otestovat možnost nasazení linuxových platforem ve státní správě od úrovně ministerstev až po obce. Touto smlouvou reaguje stát jen na reálný vývoj, protože Linux a ostatní open-source systémy jsou v Německu na nejlepší cestě k tomu, aby se staly "úřednickým" operačním systémem.

Na open-source systémy již přešly mnohé univerzity, některé obce i úřady a v nejbližší době to čeká i německý parlament. Počátkem roku 2002 se spojili někteří poslanci Spolkového sněmu napříč politickými stranami se softwarovými specialisty na otevřené systémy v iniciativu www.bundestux.de, která nakonec slavila úspěch, neboť v květnu padlo rozhodnutí, že všechny parlamentní servery přejdou na operační systém Linux a každý poslanec se bude moci rozhodnout, jaký systém bude na svém parlamentním počítači používat.

K tomuto kroku přecházejí německé úřady nejen z důvodu otevřených zdrojových kodů, které umožňují pružnější přizpůsobení systémů individuálním požadavkům uživatelů, ale i z důvodu cenové a licenční politiky Microsoftu, resp. snahy šetřit výdaje daňových poplatníků. Nedá se říci, že by produkty Microsoftu v německé veřejné správě měly své dny sečteny, ale otevřené systémy plně se mu stávají vážně míněnou alternativou. Německo není v zemích Evropské unie osamoceno, protože podobný krok zvažují, nebo již částečně realizují i státní správy např. v Belgii, Nizozemí, Itálii či Velké Británii.

Zdroj: Spolkový parlament, Spolkové ministerstvo vnitra


Marek Liebscher
m.liebscher@centrum.cz



Copyright © e-komerce.cz