E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Kam kráčí Nokia?

Emil Čelustka, 15. září 2010, e-komerce.cz

Několik posledních let se opakovaně objevují články s úvahami, kdy a kdo sesadí Nokii z pozice světové jedničky a proč. Nepovažoval jsem je za opodstatněné neb na jedničku na trhu je vyvíjen neustálý tlak. Ale po posledních zkušenostech si otázku v titulku článku kladu i já.

Moje stařičká Nokia 9300i se po 4,5 letech intenzivního provozu začala rozpadat. Začal jsem tedy poohlížet po její náhradě.

Vstupní podmínky výběru diktovaly přednosti 9300i:
- velká klávesnice
- operační systém umožňující instalaci chybějícího software
- Nokia kvůli nabíječce - má ji prakticky každý a Nokia nemění konektory s každým modelem

Všechny ostatní hardwarové požadavky splňují dnes prakticky všechny telefony od střední třídy výš: wi-fi, HSDPA, GPS. Paradoxně právě klávesnice se ukázala jako největší kámen úrazu. N97 a N97 mini mají ve srovnání se stařičkou 9300i parodii na klávesnici. Nejslibněji vypadala N900, ale tu Nokia záhy po uvedení na trh pohřbila opuštěním operačního systému Maemo. Volba nakonec padla na nově příchozí C6. Má 4 řady kláves, ne jen 3 jako N97. Pěkné recenze obou telefonů najdete na serveru mobilmania.cz: 9300i a C6.


První zkušenosti

Telefon je od prvního pohledu vybaven neuvěřitelně nepřehledným a nekonečně ukecaným softwarem se spoustou zbytečného balastu. První kroky tedy byly odinstalace všech těch rádoby úžasných věcí jako jsou AP Mobile, Bloomberg, CNN Video, ESPNsoccernet, Friendster, Hi5, MySpace, Psiloc Font Magnifier (ten na zcela novém telefonu hlásil, že expiroval), Psiloc World Traveler (ten se při spuštění instaloval, abych ho vzápětí mohl odinstalovat), Shazam, Slideshow a pár dalších hloupostí, které nejsou našinci k ničemu potřeba. Zato v aplikaci Slovník chybí čeština a je potřeba ji najít, stáhnout a naistalovat.

Po marných pokusech přizpůsobit si základní plochu telefonu do alespoň částečně použitelného a přehledného stavu jsem kapituloval a našel náhradu: SPB Mobile Shell. Už krátce po instalaci jsem se začal divit, proč Nokia tuhle firmu nekoupí a nenahradí jejím skvělým rozhraním svůj systém. A to jsem ještě netušil, kolikrát ještě tuhle větu vyslovím.
Přenos kontaktů

Přenos téměř tisíce kontaktů ze staré 9300i se ukázal jako první vážný problém. Ano, najde se i spousta geeků, kteří se budou smát mé neznalosti, ale jsou i miliony daleko méně technicky zdatných uživatelů. Jak problém vyřešili oni?

9300i umí poslat jeden vybraný kontakt přes Bluetooth a C6 ho přijme ve formátu vCard jako SMS a následně ho umí uložit do databáze Kontakty. Funguje naprosto korektně, ale je to docela pracné a udělejte to 1000x. Hledal jsem proto na internetu a zjistil jsem, že tento problém řeší tisíce lidí na všemožných stránkách. Po poradě s technikem jsem kapituloval a nechal to na něm.

Instalace staré PC Suite na počítač se starými Windows, instalace Outlooku, přenesení kontaktů z 9300i do Outlooku, odinstalace staré PC Suite, instalace nové PC Suite, přenesení kontaktů do C6. Spousta práce a žalostný výsledek - více než polovina údajů v jednotlivých kartách se nepřenese/ztrácí. Například kontakty se dvěma a více mobilními čísly.

Při testování jsem navíc zjistil, že aplikace Kontakty v nové C6 je primitivnější než ve stařičké 9300i - neumí vyhledávat kontakty přes jméno firmy a neumí najít kontakt podle telefoního čísla. 5 let po 9300i !!! Nezbylo mi, než opět najít náhradu: DreamConnect pro S60. S tímto programem se instaluje i utilita pro hromadný import kontaktů ve formátu vCard. Tento formát pracoval korektně a tak jsem našel free utilitu pro 9300i a data přenesl. Různá interpretace vCard ale způsobí, že na první pohled korektně přenesené kontakty sebou nesou nežádoucí informace v neoznačených polích a následně se na C6 nedají editovat.

Další kolo hledání na internetu. Na stránkách Nokia najdete tyto nekonkrétně znějící informace. SIM kartu jsem zavrhl, nedají se tak přenést všechny údaje v Kontaktech a několikeré bootování dvou smartfounů je děsivá věc. Přenos přes paměťovou kartu jsem vyzkoušel, originální software Nokie ho nepodporuje a utility třetích stran nefungují korektně. Přenos přes PC Suite je horor a stejně to nefunguje korektně. A Bluetooth? Hledal jsem Přenos dat v menu Kontakty, ale nic jsem nenašel. Nakopl mě až článek s praktickými zkušenostmi jednoho uživatele.

Bingo! Krok za krokem popsáno, jak to udělat. Nokia se má ještě hodně co učit. A přitom je to jejich vlastní program, funguje skvěle, jen to neumějí lidem "prodat".


Zkušenosti z provozu

Po několika dnech provozu nepřestávám narážet na to, že nová C6 neumí ani to, co uměla stařičká 9300i. Pár příkladů za všechny (screenshoty najdete v již odkazovaných recenzích 9300i a C6):

Hodiny: Standardní analogové hodiny jsou na nové C6 doslova odporné. Úvodní stránka aplikace zobrazí menu a odskoky na budíky a světový čas. Ale pokud odsud založíte Nové buzení, ostatní budíky nejsou vidět. Ale na stránce s přehledem budíků zase není vidět aktuální čas :-) 9300i to měla na jedné obrazovce a nebylo co řešit.

Světový čas: 9300i na stránce se světovým časem uměla zobrazit i čas východu a západu slunce ve vybraném městě. Nová C6 to neumí. A jak zjistíte na internetu, po této funkci se shání tisíce fotografů z celého světa. A tak jako já se diví.

Zvonění: 9300i umožňovala nastavení hlasitosti zvonění pro příchozí hovory a pro SMS zvlášť. Nová C6, 5 let poté, to neumí. Přitom zvonění nesmím přeslechnout a SMS jsou naopak nedůležité.

SMS: 9300i u všech zpráv zobrazovala nejem jméno z databáze Kontakty, ale také telefonní číslo, ze kterého zpráva přišla. Nová C6 telefonní číslo podobně jako Outlook emailové adresy považuje za zbytečné. A abych tuto důležitou informaci zjistil, musím do menu a zobrazit si detail zprávy. Přitom místa na obrazovce je všude dost.

Poznámky: na 9300i byly poznámky nebo chcete-li Dokumenty jednotlivé soubory v paměti telefonu. Po kliknutí na tlačítko Dokumenty (funkční klávesa v 6. řadě kláves ! na stařičké 9300i) se automaticky otevřel nový dokument a bylo možné začít psát poznámku. Na nové C6 otevřete aplikaci Poznámky, kliknete na tlačítko Volby a vyberete 4. položku v menu - jak praktické!

Kontakty: na 9300i při listování kontakty v levé části se v pravé části obrazovky zobrazovaly všechny údaje kontaktu, na kterém byl umístěn kurzor. Kontrola kontaktů tak byla rychlá a efektivní. Tytéž informace na nové C6 získáte jedině přes výběr kontaktu (kliknutím na obrazovku nebo Enter na klávesnici) a přepnutím na druhou záložku. Kontrola většího množství kontaktů je tak prakticky nemožná.

Editace kontaktů: na 9300i byla editace kontaktů přehledná, na každém řádku popis a hodnota. Příjmení, Jméno, Společnost, Funkce, Telefon, Mobil. C6 na stejném rozlišení edituje kontakty řádek s popisem, řádek s hodnotou, prázdný řádek. Navíc v pořadí Jméno, Příjmení, Mobil, Telefon, Email, OVI, Obrázek, Vyzváněcí tón, Videohovor, Internetový telefon, Společnost, Funkce. V režimu 3 řádky na položku člověk nedělá nic jiného, než scrolluje nahoru a dolů přes nepotřebné položky. Jedním slovem: hrůza.

Vyhledávání kontaktů: jak jsem již zmínil, aplikace kontakty na 9300i byla schopná vyhledávat podle příjmení, jména, firmy a emailu. Při zapnutí pokročilého hledání byla schopna vyhledávat také v položkách skupina, telefon, mobil, funkce a webová adresa. Nic z toho aplikace na C6 neumí. Kromě jména a příjmení nehledá naprosto v ničem.

Protokol: nedosahuje kvalit Protokolu z 9300i. Tam výpis obsahoval Typ, Od/Komu, Datum a čas, Trvání a Stav. To vše na jedné obrazovce. Nová C6 má na stejně široké obrazovce ve výpisu Protokolu uvedeno pouze Typ a Od/Komu. Pro jakékoli další informace si musíte zobrazit detaily. Co předtím bylo možné zkontrolovat za pár vteřin, trvá teď tak dlouho, že si jakoukoli kontrolu rozmyslíte.


A přidám několik perel C6 či spíše Symbianu S60 5th obecně:

Uživatelské rozhraní: C6 má uživatelské rozhraní na výšku i na šířku. A zatímco na výšku je k dispozici prostor pro právě dvě ovládací tlačítka, v režimu na šířku je jich k dispozici 5 na pravé straně. Ale nejásejte, drtivá většina aplikací 3 další tlačítka nevyužívá a tak jen zabírají místo na obrazovce a pro nejbanálnější akce musíte stisknout tlačítko Volby a vybrat si z Menu. Právě tohle je asi největší slabinou celého uživatelského rozhraní. Je sice možné připravit aplikace, které v režimu na šířku budou zobrazovat více informací, ale evidentně se do toho nikomu nechce. Jedinou světlou výjimkou, na kterou jsem narazil, je aplikace Kalendář. A to je zatraceně málo.

Prohlížení obrázků: C6 má několik různým aplikací na prohlížení obrázků. Vyzkoušel jsem je všechny a všechny jsou mi k ničemu. Jako obrázky si totiž nosím digitální podoby turistických map a ani jedna originální aplikace je neumí zobrazit 1:1 a plynule s nimi posouvat. To umí až doinstalovaná aplikace zdarma X-plore.

Ovi store: to je kapitola sama pro sebe. Tuny aplikací, prakticky žádná užitečná kategorizace, minimální nebo zcela chybějící popisy, žádné rozumné uživatelské zkušenosti. Výsledkem je proces, který v praxi připomíná pověstné hledání jehly v kupce sena. Takové Ovi je k ničemu. Navíc, na instalaci všech v tomto článku zmíněných aplikací, nebylo Ovi potřeba.


Kam kráčí Nokia?

Všechny uvedené problémy naznačují pokročilou demenci softwarové divize Nokia. Po několika dnech provozu jsem nahradil aplikacemi schopnějších programátorů základní operační prostředí telefonu za SPB Mobile Shell (360 Kč na Ovi), aplikaci Kontakty za DreamConnect S60 (20 €), internetový prohlížeč za Opera Mobile, správce souborů za X-plore, Email za Gmail. Zbývá najít vhodnou náhrazu za Poznámky, SMS a Záznamník. Ze základních aplikací mi pak zůstane pouze Kalendář, který jako by ani nebyl z dílny Nokia.

Naskýtá se otázka, jak chce Nokia udržet pozici světové jedničky výrobce telefonů, když software, kterým své telefony oživuje, nestojí ani za zlámanou grešli. Nová C6 je v mnoha ohledech horší než stařičká 9300i. Co již bylo vymyšleno, programátoři zahodili a nahradili softwarem horším. V jedné úvaze jsem našel názor, že to, co odlišuje výrobky Apple od asijské konkurence, je jednoduchý, kvalitní a nápaditý software. S tím nelze než souhlasit, jen jsem netušil, že do té asijské konkurence se špatným software už patří i Nokia.


Emil Čelustka
Copyright © e-komerce.cz