E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Reklama
Užitečné informace pro kutily.


Expandia změnila strategii a připravuje vás o peníze

Emil Čelustka, 24. ledna 2000, e-komerce.cz

Máte internetový obchod a příjmáte platby prostřednictvím Expandia Banky? Pak právě vy možná platíte větší provizi bance, než byste museli.

Expandia Banka poskytuje již delší dobu platební systém, který firmám obchodujícím prostřednictvím Internetu umožňuje přijímat platby od zákazníků. Přestože je pro obě zúčastněné strany (obchodník a zákazník) podmínkou mít účet v Expandia Bance, jedná se o systém poměrně oblíbený a využívaný. Na stránkách eBanka.cz jsem napočítal celkem 80 obchodních míst, kde příjmají platbu tímto systémem. Platební systém Expandie totiž na straně obchodníka není implementačně náročný ani nákladný.

Nicméně zde chvála počinů banky končí. Již jednou se v souvislosti s platebním systémem Expandie stala nemilá věc. Došlo ke snížení procentních provizí za přijatou platbu z paušálních 3,5% na složitější podmínky závislé na obratu dosaženém v předchozím měsíci a výši placené částky. Většina obchodníků si tak polepšila minimálně o 1%. Nové provize však byly vázány na uzavření nové smlouvy mezi obchodníkem a bankou. O této skutečnosti, i o výhodnějších provizích, banka "opomenula" obchodníky (své zákazníky) informovat. A tak někteří méně pozorní dlouhý čas platili vyšší provizi.

Historie se opakuje. Až na upozornění od kamaráda jsem zjistil, že k neznámému datu došlo ze strany Expandia Banky k další úpravě sazeb. Na stránce http://www.ebanka.cz/placeni/obch.htm se nově uvádí:

Placení
Za provoz Platebního systému a související marketingovou podporu je Expandia Bankou účtován poplatek ve fixní výši 1% z každé realizované transakce. Výši tohoto poplatku garantujeme do konce roku 2000. Kromě tohoto poplatku účtujeme jednorázovou částku za zavedení systému a konzultace ve výši 2000,- Kč.

Na jednu stranu srdce poskočí nad dalším snížením provize, tentokrát konečně na přijatelnou míru. Na druhou stranu ovšem rozvášní mysl způsob jednání banky. Žádný z obchodníků, u kterých jsem si to ověřoval, nebyl ze strany Expandia Banky na tuto skutečnost upozorněn.

Co si o celém případu myslet ? Inu, banka se chová tak, jak jí konkurence dovolí. A vzhledem k tomu, že Expandia Banka v tomto okamžiku konkurenci v platebních systémech přes Internet prakticky nemá, dělá si, co chce. To ale ještě neznamená, že si to musíme nechat líbit.

Jakou provizi bance platíte vy ?


Emil Čelustka
celustka@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz