E-komerce.cz: Český magazín o internetové komerci

Vše pro váš digitální fotoaparát!


Doména Jobs.com prodána za 800 000 USD

Pavel Hrůza, 24. dubna 2002, e-komerce.cz

Za cenu 800 000 USD byla prodána doména jobs.com. Není to sice mnohamilionová částka jako z doby vrcholící internetové horečky, přesto je v současné situaci výše částky investované do domény poměrně překvapivá.

Na doméně Jobs.com do nedávna existoval personalistický web. I přes podporu rizikových kapitalistů ve výši 100 milionů USD však jeho provozovatelé nedokázali na vysoce konkurenčním trhu udržet krok se soupeři a letos v březnu společnost zkrachovala.

Práva na velmi lukrativní doménu koupila v aukci za 800 000 USD konkurenční společnost TMP Worldwide, provozující mimo jiné úspěšný personální server Monster.com. Podle představitelů TMP doména jobs.com pomůže získat další návštěvníky pro servery společnosti. Nebude se jednat o kdovíjaké navýšení, neboť 400 000 návštěvníků za měsíc, které podle Media Metrixu doména jobs.com v posledních chvílích svého předchozího života měla, znamená maximálně pouze kolem 1% návštěvnosti serveru Monster.com, který se návštěvností řadí mezi globální top25.

Důvody, které představitele TMP vedly ke koupi jobs.com především, je třeba hledat v marketingové oblasti. Jobs.com je určitě jedna z prvních domén, která napadne méně zkušeného uživatele internetu při pomyšlení na změnu zaměstnání. TMP Worldwide má v plánu zřídit na této doméně web, který by "zastřešoval" celé portfolio služeb této společnosti. První verze, v podobě jednoduchého rozcestníku, je na doméně k vidění již nyní. Později by zde měla stát více sofistikovaná aplikace, umožňující mj. lepší možnost lokálního cílení.

Stojí za zmínku, že podobným směrem se v současné době ubírá i společnost Yahoo!. V prosincové aukci koupila doménu HotJobs.com, když "přebila" mj. i nabídku zmíněné TMP Worldwide, téměř současně s oznámením koupě Jobs.com oznámila Yahoo! plánované spuštění aplikace zastřešující veškeré aktivity této společnosti v oblasti lidských zdrojů. Nabídky z HotJobs budou přístupné také prostřednictvím Yahoo! Carrer a celé řady lokálně mířených webů (Get Local). Tím Yahoo! vypovídá spolupráci dosavadnímu partnerovi CareerBuilder.com.

Jobs.com je pouze jednou z mnoha lukrativních domén, které byly prodány v aukci konkurenci poté, co jejich původní majitelé zkrachovali. Z dalších můžeme jmenovat například Pets.com a eToys.com. Tento fakt můžeme chápat mimo jiné také jako signál o obecném významu domén v rámci celkového marketingu serveru.


Pavel Hrůza
pavel.hruza@e-komerce.czCopyright © e-komerce.cz